Lerivon – charakterystyka, charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Lerivon jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji. Działa uspokajająco i pozawala pacjentowi poprawić jakość snu. Lek Lerivon stosuje się jeżeli u pacjenta konieczne jest leczenie farmakologiczne. Lerivon jest dostępny na receptę.
1. Charakterystyka leku Lerivon
Lek Lerivon to lek antydepresyjny. Głównym składnikiem leku jest mianseryna. Lek Lerivon ma działanie przeciwlękowe, uspokajające, poprawia jakość snu. Lek Lerivon wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów, a także obsługę maszyn.
Lek występuje w formie tabletek powlekanych. Jest dostępny w dwóch dawkach: 10 mg oraz 30 mg. Cena leku Lerivon jest zależna od dawki i waha się od 11 zł do 28 zł. Lerivon jest lekiem dostępnym na receptę i znajduje się na liście leków refundowanych.
2. Jak bezpiecznie dawkować lek Lerivon?
Preparat Lerivon stosuje się doustnie. Dawkę leku ustala lekarz indywidualnie do pacjenta. Zwyczajowo kuracja lekiem Lerivon rozpoczyna się dawką 30 mg na dobę. W zależności od stopnia depresji dawka może wynosić 60-90 mg na dobę.
Lek Lerivon zaczyna działać po około 7 dniach od rozpoczęcia stosowania. Poprawa stanu zdrowia pacjenta stosującego lek Lerivon występuje po około 2-4 tygodniach kuracji. Po uzyskaniu poprawy podczas kuracji, lek Lerivon przyjmuje się jeszcze przez 4-6 miesięcy. Jeżeli nie nastąpiła poprawa lekarz powinien zaprzestać kuracji lekiem Lerivon.
W trakcie leczenia pacjenci nie powinni spożywać alkoholu. Pacjentki będące w ciąży bądź karmiące piersią mogą stosować lek tylko i wyłącznie jeżeli lekarz prowadzący uzna to za konieczność.
3. Wskazania do stosowania
Wskazanie do stosowania leku Lerivon to leczenie objawów depresyjnych, w przypadku których konieczne jest leczenie farmakologiczne. Lek Lerivon może być polecony pacjentom z depresją lękową.
4. Kiedy nie należy stosować Lerivonu?
Przeciwwskazania do stosowania leku Lerivon to: uczulenie na składniki preparatu, mania, ciężka niewydolność wątroby, a także równoczesne stosowanie inhibitorów MAO.
Szczególną ostrożność w przyjmowaniu leku Lerivon powinni zachować pacjenci cierpiący na takie choroby jak: cukrzyca, epilepsja, niewydolność serca, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, jaskra) czy pobudzenia maniakalne.
5. Skutki uboczne i działania niepożądane leku Lerivon
Skutki uboczne w stosowaniu leku Lerivon to: nadmierne uspokojenie, senność, skaza krwotoczna, drgawki, hipomania, spadki ciśnienia, zaburzenia czynności wątroby, bóle stawow, obrzęki czy zawroty głowy.
Działania niepożądane przy stosowaniu leku Lerivon to także mlekotok, wysypka, zespól niespokojnych nóg, drżenia mięśni, wzmożone pocenie się, ginekomastia, zaburzenia rytmu serca polegające na jego spowolnieniu.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.