Trwa ładowanie...

Leukoplakia – objawy, przyczyny, leczenie

Leukoplakia to inaczej stan nazywany rogowaceniem białym. Jest to stan przedrakowy skóry, a to oznacza, że po upływie czasu w miejscu, którym pojawiła się leukoplakia może rozwinąć się nowotwór złośliwy skóry. Lekarze uważają, że około 6 proc. osób, u których została zdiagnozowana leukoplakia po około 5 latach choruje na raka płaskonabłonkowego. Dlatego leukoplakia jest stanem zagrażającym życiu i wymagającym natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

spis treści

1. Objawy leukoplakii

Leukoplakia jest łatwa do rozpoznania, ponieważ przybiera postać białej plamy. Zmiana może mieć różną powierzchnię: pofalowaną, guzkowatą, gładką albo bruzdowatą. Leukoplakia nie jest możliwa do usunięcia przy pomocy specjalistycznych środków farmakologicznych np. środków na afty. Gdzie najczęściej umiejscawia się leukoplakia? Biała plama może pojawić się na błonach śluzowych policzków, w pobliżu kącików ust czy w linii zgryzu.

Zobacz film: "Jak wygląda sytuacja polskich pacjentów onkologicznych?"

Leukoplakia to stan przedrakowy skóry
Leukoplakia to stan przedrakowy skóry

Inne miejsca gdzie może pojawić się leukoplakia to język, warga górna czy dolna, ale także zewnętrzne narządy płciowe. Objawy leukoplakii to uczucie suchości i ściągnięcia błon śluzowych, silne pieczenie zwłaszcza, kiedy bruzdy i pęknięcia są dość głębokie. Objawem, który sugeruje przejście zmian w stan nowotworowy to nieregularny przerost z charakterystyczną zapalną obwódką wokół.

Rak skóry (prezentacja edukacyjna)
Rak skóry (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Znaki ostrzegawcze przed rakiem Tak jak wiele innych nowotworów, rak skóry, w tym czerniak, rak podstawnokomórkowy

zobacz galerię

2. Przyczyny leukoplakii

Leukoplakia ma swoje przyczyny w nałogowym paleniu, nieleczonej próchnicy zębów, w nałogowym piciu alkoholu, zaniedbaniach higienicznych albo źle dopasowanej protezy.

Oczywiście mogą być też inne przyczyny choroby dla przykładu niedobór witamin, kiła czy kandydoza jamy ustnej. Jeśli chodzi o przyczyny zmian na zewnętrznych narządach płciowych to ich przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, marskość żołędzi lub sromu.

To też warto wiedzieć

3. Badanie histopatologiczne

Najczęściej leukoplakia jest zmianą, która wymaga wycięcia i oczywiście podaniu wycinka do badania histopatologicznego. Badanie potwierdzi lub wykluczy chorobę. W momencie, kiedy leukoplakia ma ograniczony zasięg i nie jest rozlana np. po całej jamie ustnej lekarz zleci wycięcie przy pomocy lasera wysokoenergetycznego.

Czasem wspomagającym zabiegiem jest też kriochirurgia i w przypadkach, gdy stan jest zaawansowany stosowana jest elektrokoagulacja czy terapia fotodynamiczna. Oczywiście bardzo ważna jest profilaktyka, ponieważ dużo zależy od osoby, u której jest zwiększone ryzyko choroby dla przykładu należy rzucić palenie. Nie mniej ważne są systematyczne wizyty u stomatologa, właściwa dieta i ściśle przestrzegana higiena osobista.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza