Trwa ładowanie...

Levopront - skład, wskaznia i przeciwwskazania, zachowanie ostrożności, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 20:32
Levopront zalecany jest osobom, które zmagają się z męczącym kaszlem różnej etiologii
Levopront zalecany jest osobom, które zmagają się z męczącym kaszlem różnej etiologii (123rf.com)

Levopront to syrop przeciwkaszlowy, który kupić można w każdej aptece bez recepty. Zalecany jest dla osób z kaszlem suchym. Stosować do mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci powyżej 2. roku życia.

spis treści

1. Skład leku Levopront

Levopront to preparat stosowany przy kaszlu suchym, którego substancją czynną jest lewodropropizyna. Wykazuje on działanie przeciwkaszlowe oraz rozkurczające oskrzela. Substancja czynna leku levopront działa na różnego rodzaju kaszel, między innymi kaszel przy raku płuc czy krztusiec.

Syrop levopront w swoim składzie posiada także: sacharozę, kwas cytrynowy jednowodny, wodorotlenek sodu, substancję wiśniową poprawiającą smak i zapach, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, wodę oczyszczona. Levopront po przyjęciu doustnym wchłania się szybko z przewodu pokarmowego i prawie w całości jest wydalany razem z moczem.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z cebuli"
Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel stanowi fizjologiczny odruch obronny, który wspiera oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej

zobacz galerię

2. Wskazania i przeciwwskazania leku

Levopront zalecany jest osobom, które zmagają się z męczącym kaszlem różnej etiologii. Nawet jeśli istnieją wskazania do przyjmowania levoprontu, to nie zawsze jest to możliwe, ponieważ osoby z nadwrażliwością lub uczuleniem na składniki leku nie mogą stosować syropu. Preparat nie jest przeznaczony także dla dzieci poniżej drugiego roku życia oraz dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do stosowania levoprontu jest także zbyt obfita wydzielina oraz zaburzenia czynności rzęsek nabłonka oskrzelowego.

3. Zachowanie ostrożności

Podczas kuracji syropem levopront szczególną ostrożność powinny zachować osoby w podeszłym wieku oraz osoby, które chorują na ciężką niewydolność nerek. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu także u osób, które przyjmują leki uspokajające.

4. Dawkowanie levoprontu

Lek występuje w postaci syropu i należy przyjmować go doustnie. Osoby dorosłe powinny przyjmować 10 ml syropu do 3 razy na dobę. Dawkowanie levoprontu u dzieci uzależnione jest od ich wagi. Dzieci ważące od 10 do 20 kg powinny zażywać 3 ml syropu 3 razy dna dobę. Dzieci o wadze od 20 do 30 kg powinny przyjmować 5 ml syropu 3 razy na dobę. Syrop należy zażywać nie częściej niż co 6 godzin najlepiej między posiłkami. Maksymalny czas przyjmowania syropu wynosi 7 dni, jeśli kuracja nie pomaga to należy udać się na konsultację lekarską.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania leku levopront: pokrzywkę, świąd, rumień na skórze, ból brzucha, nudności i wymioty, biegunkę, a także reakcje alergiczne. Mogą się także zdarzyć takie działania niepożądane: zawroty głowy, złe samopoczucie, spadek ciśnienia, zaburzenia równowagi. W pojedynczych przypadkach odnotowano śpiączkę hipoglikemiczną (zwłaszcza u osób starszych), omdlenia, zaburzenia rytmu serca.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze