Levoxa - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Levoxa jest lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie. Zakażenia jakie można leczyć lekiem Levoxa to zapalenie zatok, zakażenia układu moczowego, zapalenia płuc, a także zakażenia skóry. Lek Levoxa jest dostępny na receptę.

Zobacz film: "Właściwa pielęgnacja skóry"

spis treści

1. Levoxa – charakterystyka

Substancją czynną leku Levoxa jest lewofloksacyna. Jest to chemioterapeutyk, który ma szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego. Levoxa jest lekiem dostępnym na receptę. Po podaniu doustnym lek Levoxa bardzo dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Dobrze przenika do narządów i tkanek

Lek Levoxa jest dostępna w dwóch dawkach 250 mg oraz 500 mg.

Cena leku Levoxa to ok. 30 zł za 10 tabletek.

2. Levoxa – wskazania

Wskazania do stosowania leku Levoxa to: ostre zapalenie zatok, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, zakażenie układu moczowego, w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek, przewlekłe bakteryjne zakażenie gruczołu krokowego. Preparat Levoxa stosuje się także w zakażeniach skóry i tkanek miękkich.

Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna)
Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM) Dla kogoś, kto po raz pierwszy przeżywa symptomy zakażenia...

zobacz galerię

3. Levoxa – przeciwwskazania

Przeciwwskazanie do stosowania leku Levoxa to młody wiek pacjentów, gdyż nie zaleca się stosowania leku dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu. Przeciwwskazania do stosowania leku Levoxa to także: choroby nerek, padaczka, zapalenie ścięgien po stosowaniu leczenia farmakologicznego.

Leku Levoxa nie powinny przyjmować kobiety w ciaży oraz karmiące piersią.

4. Levoxa – dawkowanie

Przy ostrym zapalenie zatok pacjent przyjmuje 500 mg leku Levoxa raz na dobę przez 10-14 dni. Dawka leku Levoxa przy zapaleniu oskrzeli to 250-500 mg raz an dobę przez 7-10 dni.

W przypadku niepowikłanego zakażenia dróg moczowych zalecana dawka leku Levoxa to 250 mg raz na dobę przez 3 dni. Jeżeli mamy do czynienia z zakażeniem układu moczowego z powikłaniami to lekarz może zalecić dawkę 250 mg Levoxa raz na dobę przez 7-10 dni.

Pacjentom, którzy borykają się z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego spowodowanego przez bakterie zaleca się stosowanie dawki 500 mg leku Levoxa raz na dobę przez 28 dni.

Przy zakażeniach skóry i tkanek miękkich stosuje się dawkę 250 mg raz na dobę lub 500 mg 1-2 razy na dobę przez 7-14 dni. Dokładną dawkę leku Levoxa ustala lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta.

Zobacz także:

5. Levoxa – skutki uboczne

Skutki uboczne leku Levoxa to: zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie), zaburzenia słuchu i zaburzenia równowagi, zaburzenia czucia, powiększenie aktywności enzymów wątrobowych i zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi.

Działania niepożądane leku Levoxa to także wymioty, biegunka, bóle brzucha, hipoglikemia, szczególnie u chorych na cukrzycę, osłabienie mięśni, bóle mięśni i stawów, napady porfirii u chorych na porfirię czy zaburzenia koordynacji mięśniowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy