Trwa ładowanie...

Levoxa - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
13.12.2021 17:00
Levoxa - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Levoxa - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne (Pixabay autor: stevepb)

Levoxa jest lekiem stosowanym w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie. Zakażenia jakie można leczyć lekiem Levoxa to zapalenie zatok, zakażenia układu moczowego, zapalenia płuc, a także zakażenia skóry. Lek Levoxa jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Levoxa

Substancją czynną leku Levoxa jest lewofloksacyna. Jest to chemioterapeutyk, który ma szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego. Levoxa jest lekiem dostępnym na receptę. Po podaniu doustnym lek Levoxa bardzo dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Dobrze przenika do narządów i tkanek

Lek Levoxa jest dostępna w dwóch dawkach 250 mg oraz 500 mg.

Zobacz film: "Właściwa pielęgnacja skóry"

Cena leku Levoxa to ok. 30 zł za 10 tabletek.

2. Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania leku Levoxa to: ostre zapalenie zatok, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, zakażenie układu moczowego, w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek, przewlekłe bakteryjne zakażenie gruczołu krokowego. Preparat Levoxa stosuje się także w zakażeniach skóry i tkanek miękkich.

Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna)
Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM) Dla kogoś, kto po raz pierwszy przeżywa symptomy zakażenia

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazanie do stosowania leku Levoxa to młody wiek pacjentów, gdyż nie zaleca się stosowania leku dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu. Przeciwwskazania do stosowania leku Levoxa to także: choroby nerek, padaczka, zapalenie ścięgien po stosowaniu leczenia farmakologicznego.

Leku Levoxa nie powinny przyjmować kobiety w ciaży oraz karmiące piersią.

4. Bezpieczne dawkowanie leku

Przy ostrym zapalenie zatok pacjent przyjmuje 500 mg leku Levoxa raz na dobę przez 10-14 dni. Dawka leku Levoxa przy zapaleniu oskrzeli to 250-500 mg raz an dobę przez 7-10 dni.

W przypadku niepowikłanego zakażenia dróg moczowych zalecana dawka leku Levoxa to 250 mg raz na dobę przez 3 dni. Jeżeli mamy do czynienia z zakażeniem układu moczowego z powikłaniami to lekarz może zalecić dawkę 250 mg Levoxa raz na dobę przez 7-10 dni.

Pacjentom, którzy borykają się z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego spowodowanego przez bakterie zaleca się stosowanie dawki 500 mg leku Levoxa raz na dobę przez 28 dni.

Przy zakażeniach skóry i tkanek miękkich stosuje się dawkę 250 mg raz na dobę lub 500 mg 1-2 razy na dobę przez 7-14 dni. Dokładną dawkę leku Levoxa ustala lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta.

5. Skutki uboczne i działania niepożądane

Skutki uboczne leku Levoxa to: zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie), zaburzenia słuchu i zaburzenia równowagi, zaburzenia czucia, powiększenie aktywności enzymów wątrobowych i zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi.

Działania niepożądane leku Levoxa to także wymioty, biegunka, bóle brzucha, hipoglikemia, szczególnie u chorych na cukrzycę, osłabienie mięśni, bóle mięśni i stawów, napady porfirii u chorych na porfirię czy zaburzenia koordynacji mięśniowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze