Przejdź na WP

Lipaza - działanie, przebieg, normy, interpretacja

Lipaza jest enzymem, który produkuje trzustka. Lipaza wydzielana jest do światła przewodu pokarmowego. Zadaniem lipazy jest rozkładanie triglicerydów pokarmowych do glicerolu, a także do kwasów tłuszczowych. W jakim celu wykonuje się badanie mierzące poziom lipazy? O czym świadczy wysokie stężenie lipazy we krwi?

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

spis treści

1. Lipaza - działanie

Lipaza jest jednym z enzymów trzustkowych. Wyróżniamy również takie enzymy trzustkowe jak elastaza i amylaza. Produkowane są przez zewnątrzwydzielniczą część trzustki i wydzielane są przez ten narząd w tzw. soku trzustkowym. Wszystkie enzymy trzustkowe (lipaza, elastaza i amylaza) trafiają do dwunastnicy i tam ich rolą jest trawienie substancji odżywczych. Lipaza i pozostałe enzymy trzustkowe produkowane są pod kontrolą hormonów układu pokarmowego. Nadmiar lub niedobór enzymów trawiennych, takich jak lipaza może świadczyć o schorzeniach trzustki, ale nie tylko.

Głównym zadaniem lipazy jest rozkładanie triglicerydów pokarmowych, glicerolu oraz kwasów tłuszczowych. Pod wpływem pobudzenia, lipaza przechodzi do układu pokarmowego i przekształca się pod wpływem kwasów żółciowych, białka, aktywnych enzymów i fosfolipidów. Ostatnim etapem roli lipazy jest proces trawienia.

Naturalne oczyszczanie trzustki
Naturalne oczyszczanie trzustki [7 zdjęć]

Trzustka to niewielki gruczoł produkujący enzymy, które są niezbędne do trawienia tłuszczów, węglowodanów...

zobacz galerię

2. Lipaza - przebieg

Lipaza jest enzymem, który nie trafia do moczu. Ocenić stężenie lipazy w organizmie można zatem jedynie na podstawie badania krwi. Wskazaniem do badania poziomu stężenia lipazy jest podejrzenie raka trzustki, przewlekłego zapalenia trzustki, guza trzustki lub niedrożności dróg żółciowych. Do badania stężenia lipazy pobiera się krew z żyły łokciowej. Podczas badania należy być na czczo.

3. Lipaza - normy

Lipaza jest zawsze interpretowana na podstawie norm. Norma dla wyniku lipazy to aktywność od 100 do 500 nmol/1/s. Warto jednak pamiętać, że każdy wynik, należy konsultować z lekarzem. Kiedy lipaza jest produkowana przez trzustkę, pozostaje nieaktywna. Uaktywnia się dopiero w dwunastnicy pod wpływem kwasów żółciowych, białka i fosfolipidów. Wówczas jest gotowa do trawienia tłuszczów.

4. Lipaza - interpretacja

Podwyższona wartość lipazy we krwi przy zapaleniu trzustki utrzymuje się dłużej niż aktywność amylazy. Przy niedrożności przewodu trzustkowego lub w przypadku kamicy żółciowej, lipaza przenika do krwi, gdzie aktywuje enzymy proteolityczne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Dochodzi wówczas do rozwoju reakcji zapalnej, objawów wstrząsu i ostrego zapalenia, a także powikłań ogólnoustrojowych, takich jak: uszkodzenie mięśnia sercowego, powikłań zakrzepowych i niewydolności oddechowej.

Podwyższone stężenie lipazy we krwi może również świadczyć o niedrożności jelit, nowotworze trzustki, perforacji wrzodu dwunastnicy, zapaleniu otrzewnej, przyjmowaniu kodeiny lub heparyny, a także o niedrożności przewodu trzustkowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy