Trwa ładowanie...

Lipoatrofia – przyczyny, objawy, leczenie

Lipoatrofia to rzadkie powikłanie insulinoterapii, które objawia się zanikiem podskórnej tkanki tłuszczowej. Etiologia powikłania ciągle nie jest do końca poznana. Z dolegliwością boryka się około 1,4–3 procent przyjmujących insulinę. Jakie są przyczyny lipoatrofii? W jaki sposób się ją leczy?

Zobacz film: "Cukrzyca to nie to, co zazwyczaj myślimy"

spis treści

1. Co to jest lipoatrofia?

Lipoatrofia to nic innego jak jeden ze skutków ubocznych insulinoterapii. Geneza zaburzenia nie jest znana. Z tym rzadkim powikłaniem zmaga się niewielka część cukrzyków. Szacuje się, że problem dotyczy 1,4–3 procent osób przyjmujących insulinę. Lipoatrofia doprowadza do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej. W przypadku lipoatrofii ograniczonej, charakterystyczne wgłębienia można dostrzec w miejscach wstrzykiwania insuliny. W przypadku lipoatrofii wielomiejscowej, wgłębienia mogą pojawić się w okolicach oddalonych od miejsc wstrzykiwania insuliny.

U osób wykonujących pracę biurową może wystąpić tzw. lipoatrofia półkolista, która objawia się miejscowym zanikiem tkanki tłuszczowej na udach. Lipoatrofia półkolista występuje zdecydowanie częściej u kobiet, które spędzają mnóstwo godzin przed komputerem. Ten rodzaj defektu można zniwelować dzięki zabiegom u kosmetologa.

Jakie produkty są niewskazane w cukrzycy?
Jakie produkty są niewskazane w cukrzycy?

Istotną rolę w leczeniu cukrzycy odgrywa prawidłowa, zdrowa dieta pozwalająca odpowiednio kontrolować...

zobacz galerię

2. Przyczyny lipoatrofii poinsulinowej

Przyczyny lipoatrofii poinsulinowej nie zostały jeszcze wyjaśnione. Istnieje kilka hipotez, które próbują wytłumaczyć to zjawisko:

 • Powstawanie stanu zapalnego w miejscu podawania insuliny (stan zapalny traktowany jako alergiczna reakcja na jeden ze składników insuliny),
 • Powstawanie uszkodzeń tkanki w wyniku stosowania igieł,
 • Nieprawidłowe różnicowanie się tkanki tłuszczowej, związane z zaburzeniami układu odpornościowego,
 • Współistniejące zakażenia (przykładem może być gruźlica),
 • Występujące u pacjenta uczulenie na insulinę,
 • Uszkodzenie komórek tłuszczowych spowodowane niską temperaturą insuliny (tzw. uszkodzenie termiczne).

Oprócz przyczyn, należy nadmienić również czynniki ryzyka. Oto najpopularniejsze czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia lipoatrofii:

 • Płeć żeńska. Na lipoatrofię zdecydowanie częściej narażone są kobiety. Jak dotąd nie wyjaśniono, czym spowodowana jest ta zależność.
 • Nie bez znaczenia jest również rodzaj podawanej insuliny. Stosowane w przeszłości insuliny odzwierzęce (wieprzowe i wołowe) znacznie częściej wywoływały lipoatrofię. Problem dotykał około 50 procent cukrzyków. W XXI wieku problem lipoatrofii poinsulinowej radykalnie się zmniejszył. Wszystko za sprawą nowoczesnych, wysoko oczyszczonych preparatów insulinowych.
 • Sposób w jaki podawana jest insulina. Wielu specjalistów uważa, że powikłanie rzadziej występuję u osób, które stosują pompę insulinową.
Leki doustne stosowane w cukrzycy
Leki doustne stosowane w cukrzycy

Cukrzyca typu II to choroba cywilizacyjna, o której decyduje m.in.: styl życia człowieka i nawyki żywieniowe....

zobacz galerię

3. Objawy lipoatrofii

Większość cukrzyków boryka się z lipoatrofią o charakterze ograniczonym i zlokalizowanym. Na ciele pacjentów występują odgraniczone pojedyncze lub mnogie ogniska objawiające się zanikiem podskórnej tkanki tłuszczowej. Są one usytuowane w miejscach wstrzykiwania preparatów insulinowych.

Znacznie rzadziej występującą postacią lipoatrofii jest tzw. lipoatrofia wielomiejscowa. Ten rodzaj objawia wyraźnie odgraniczonymi zanikami, występującymi również w okolicach oddalonych od miejsc wstrzykiwania insuliny. U pacjentów z lipoatrofią wielomiejscową wgłębienia mogą pojawić się w nietypowych miejscach, np. na klatce piersiowej, na twarzy. Lekarze nadal nie poznali patomechanizmu powstawania powikłania.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie tego rzadkiego powikłania insulinoterapii poprzedzone jest dokładnym badaniem lekarskim. Lekarz, do którego udaje się pacjent powinien dokładnie skrupulatnie obejrzeć miejsca, w które wstrzykiwana jest insulina. Leczenie powikłania jest niebywale istotne, ponieważ podawanie środków insulinowych w miejsca, w których doszło do zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej skutkować może zbyt szybkim wchłanianiem insuliny, co z kolei może doprowadzić do niedocukrzenia. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu pacjent może również uniknąć mało estetycznych zmian na ciele.

Leczenie lipoatrofii zazwyczaj obejmuje:

 • zmianę insuliny (w wielu przypadkach zalecane jest zastosowanie pompy insulinowej)
 • zmianę miejsc wstrzykiwania insuliny ,
 • podawanie insuliny wraz z niewielką dawką glikokortykosteroidu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.