LSD

LSD to dietylamid kwasu lizergowego, który znajduje się między innymi w grzybie buławinki czerwonej. Narkotyk należy do substancji halucynogennych. Wyciąg z buławinki czerwonej używali już Aztekowie. LSD w postaci stosowanej obecnie odkrył w 1938 roku Albert Hoffman, szwajcarski naukowiec. LSD należy do najbardziej popularnych halucynogenów. Potocznie określa się go jako kwas, listek, znaczki, kryształek, papierek lub trias. LSD najczęściej przybiera postać małych bibułek nasączonych kroplami płynu. Kwadratowe karteczki bardzo często są pokryte obrazkami związanymi z kulturą masową.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Działanie LSD

Wielu psychiatrów i specjalistów próbowało udowodnić terapeutyczne działanie LSD. Niestety, do tej pory brakuje przekonujących argumentów na rzecz tezy, że LSD można stosować w medycynie. Sam wynalazca substancji psychoaktywnej – Albert Hoffman – uważał, że narkotyk jest całkiem bezpieczny, tym bardziej, jeżeli stosuje się go pod ścisłą kontrolą lekarza, i może pomóc pacjentom cierpiącym na zaburzenia psychotyczne. Niebezpieczne konsekwencje zażycia LSD łączy się z faktem, iż narkotyk jest często zanieczyszczony innymi substancjami niewiadomego pochodzenia. Niestety, badania nad LSD wymknęły się spod kontroli, środek trafił do nielegalnego obrotu, a władze umieściły go na liście „substancji zakazanych”. LSD jest stosowane najczęściej w postaci tabletek, kapsułek, kryształków rozpuszczanych w wodzie lub nasączonych papierków, które wkłada się pod język albo ssie. Niektórzy stosują dietylamid kwasu lizergowego w postaci iniekcji albo wkładają nasączone bibułki pod powiekę oka. Jednorazowa dawka LSD waha się w przedziale od 100 do 500 µg. Maksymalne dawki przyjmowane przez ludzi to około 1 mg.

Objawy pojawiają się w ciągu pierwszej godziny od doustnego przyjęcia, osiągają szczyt nasilenia w drugiej-czwartej godzinie, po czym stopniowo ustępują. Najpierw notuje się objawy somatyczne, a później psychopatologiczne.

Objawy somatyczne pojawiające się po przyjęciu LSD, to:

 • rozszerzenie źrenic,
 • wzrost temperatury ciała,
 • ślinotok i mdłości,
 • wzrost ciśnienia krwi,
 • przyspieszenie czynności serca,
 • zaburzenia koordynacji i sprawności ruchowej,
 • drżenia mięśniowe i wzmożenie odruchów ścięgnistych,
 • skurcze żwaczy.

Objawy psychopatologiczne pojawiające się po przyjęciu LSD, to:

 • iluzje i omamy, zwłaszcza wzrokowe,
 • zaburzenia percepcji – czasu, barw, dźwięków, odległości, położenia ciała,
 • nastrój ekstatyczno-euforyczny,
 • zaburzenia procesów poznawczych – pamięci, wnioskowania, logicznego myślenia,
 • mistyczne przeżycia religijne,
 • urojenia o treści fantastycznej,
 • czasami lęk.

Skutki zażycia LSD

Dietylamid kwasu lizergowego oddziałuje na receptory serotoniny, szczególnie w rejonie kory mózgowej i w układzie limbicznym, co wpływa na procesy myślowe oraz percepcję słuchową i wzrokową. Ponadto, LSD zaburza pracę dopaminy i noradrenaliny. Osoby pod wpływem LSD są bardzo podatne na sugestię i autosugestię. Może pojawić się także zjawisko synestezji, a więc zlewania się wrażeń płynących z różnych zmysłów, np. słyszy się barwy, widzi się dźwięki itp. Neutralne przedmioty i zjawiska zaczynają nabierać szczególnego, symbolicznego znaczenia. Przedmioty zaczynają błyszczeć, ma się poczucie obcości własnego ciała, pojawia się depersonalizacja i derealizacja, wszystko wokół wydaje się nierzeczywiste. Wzrok staje się czuły na kontrasty, wyostrzają się zmysły.

Pod wpływem LSD pojawiają się różnego rodzaju omamy, urojenia i iluzje, których treść zależy od nastroju, w jakim znajdowała się osoba w momencie zażywania środka. Zażywający LSD relacjonują też takie efekty narkotyczne, jak: euforia, wahania nastroju, gonitwa myśli, spadek zdolności krytycznego myślenia, uczucie lekkości, problemy z utrzymaniem równowagi, bełkotliwa mowa, dezorientacja w przestrzeni, uczucie uciskania na klatkę piersiową, oszołomienie, poczucie osamotnienia, napady paniki, płaczu lub śmiechu, wyziębienie stóp i dłoni, różnego rodzaju lęki. W wyniku zażycia LSD mogą pojawić się tzw. bad tripy – nieprzyjemne halucynacje, albo flashbacki – chwilowe pojawienie się omamów w znacznym odstępstwie czasowym od ostatniego zażycia narkotyku. U niektórych LSD może wywoływać myśli samobójcze.

Nie zanotowano zgonów będących skutkiem przedawkowania LSD. Utrata życia bezpośrednio ze strony narkotyku nie istnieje, ale LSD może przyczyniać się do nieszczęśliwych wypadków. Substancja raczej nie powoduje uzależnienia fizycznego, ponieważ organizm nie włącza jej do procesów metabolicznych. LSD powoduje jednak uzależnienie psychiczne – sięga się po narkotyk, by poprawić sobie samopoczucie. Po czym poznać, że osoba zażywa LSD? Po dziwnym zachowaniu, bełkotliwej mowie, irracjonalnym myśleniu, rozszerzonych źrenicach słabo reagujących na światło, silnym zapachu potu oraz obecności dziwnych znaczków, karteczek i bibułek.

psycholog Kamila Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

 • Malewska M., Narkotyki w szkole i w domu. Zagrożenie, Towarzystwo Wydawnicze i Literackie, Warszawa 1995, ISBN 83-86610-01-8.
 • Rogers P.D., Goldstein L., Narkotyki i nastolatki. Zagrożenia, zapobieganie, leczenie, GWP, Gdańsk 2004, ISBN 83-89574-08-X.

Narkotyki

Komentarze (10)
~Julka
~Julka 4 miesiące temu

@~Kazik: nie zgodze sie z tym ze lsd to narkotyk jak kazdy inny. W zyciu nie jest czlowiek w stanie sie uzaleznic od tego. To taki nadmiar emocji, wrazen ze nie jestes w stanie brac tego np codziennie. Raz na ruski rok, na jakis czas to nie uzalenienie. Czesto nie da sie brac lsd, czlowiek by oszalal.

Odpowiedz
~Kazik
~Kazik 7 miesięcy temu

lsd to narkotyk jak każdy inny. tak łatwo się od tego uzależnić... i po co to brać? bo halucynacje? zawsze można samemu sobie cokolwiek wyobrazić... ja sam byłem uzależniony od koki ale udało mi się z tego wyjść. byłem w ośrodku Wiosenna w Ściejowicach na terapii. Dopiero tam sobie uświadomiłem jakie to było głupie i nie potrzebne. Traciłem zdrowie, kasę, bliskich i siebie. Ciężko mi do tej pory dojść do siebie choć minęły już dwa lata od momentu jak przestałem brać...

Odpowiedz
~Ergonauta Pacyfiku
~Ergonauta Pacyfiku ponad rok temu

Bardzo niewiele informacji analizujących aspekty niewerbalne. Artykuł bardzo powierzchowny, wszak substancja nie jest zwykłą witaminą C. Proszę się postarać, w przyszłości, o bardziej rzetelną analizę. Pozdrawiam

Odpowiedz
mgr Kamila Krocz
mgr Kamila Krocz ponad rok temu

@pawel, dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd, jaki pojawił się w tekście. Zdanie, które podaje błędne dawkowanie LSD pochodziło z książki „Uzależnienia. Obraz kliniczny i leczenie” H. Baran-Furgi i K. Steinbarth-Chmielewskiej, które brzmi dokładnie: „LSD jest stosowane w ilości 10-100 mg, najczęściej w postaci tabletek, kapsułek, kryształków rozpuszczalnych w wodzie lub nasączonego papieru”. Na to zdanie się powołałam, korzystając z tej książki, pisząc artykuł. Niestety, okazuje się, że ta książka nie do końca jest rzetelna, dlatego dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd. Już zostało poprawione to w tekście.
Masz rację, że trwają badania kliniczne nad terapeutycznym zastosowaniem LSD. Jak na razie jednak brak jest jednoznacznych danych, co podkreślono w artykule, a w Polsce LSD ciągle znajduje się na wykazie substancji psychotropowych w grupie I-P, czyli nieprzydatnych w medycynie oraz groźnych dla zdrowia. Pozdrawiam!

Odpowiedz
~gość
~gość ponad rok temu

Dlaczego mój komentarz na temat błędu merytorycznego w artykule został usunięty? Przypominam, że chodziło głównie o błędnie podany zakres dawkowania, który powinien wynosić ok. 50 - 1000 mikrogramów (przy standardowym zakresie ok. 100 - 300 mikrogramów), a dolne oszacowanie w artykule wynosi 10mg, co jest równe 10000 mikrogramów. Różnica jest kolosalna, nikt o zdrowych zmysłach nie używałby tak wysokich dawek, nie były one także nigdy stosowane w żadnych badaniach, ani terapiach. Jedyne odnotowane przypadki zażycia tak wysokich dawek były zażyciami przypadkowymi w procesie produkcji lub magazynowania.

Odpowiedz
~pawel
~pawel ponad rok temu

Popełniła Pani poważny błąd merytoryczny podając dawkowanie. 10 do 100 mg to są dawki rzędu 100 - 1000 razy większe od najniższej standardowej dawki. Trzeba zaznaczyć, że standardowe dawki rzadko są większe niż 3-6 razy od najniższej standardowej dawki. Dawka, którą Pani podała jest nierealna.
LSD nie zażywa się także dla "poprawienia humoru".
Medycyna zna zastosowania dla LSD, obecnie trwają nawet badania kliniczne i eksperymentalne terapie z użyciem tego środka, nie mówiąc już o badaniach nad innymi psychodelikami.
Artykuł bardzo spłaszcza ten temat i jest nierzetelny.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Klasyfikacja narkotyków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Klasyfikacja narkotyków
Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i relaksacyjnym. Wprowadzono je do lecznictwa na początku lat 60. XX wieku jako alternatywę dla bardziej uzależniających barbituranów. W Polsce zarejestrowano...

Klasyfikacja narkotyków

Halucynogeny

się też do innych rodzajów narkotyków, np. kannabinoli albo psychostymulantów. Bez względu na debaty klasyfikacyjne wszystkie środki halucynogenne wywołują (...) narkotyków i postawy otoczenia wobec osoby przyjmującej....

Klasyfikacja narkotyków

Lotne rozpuszczalniki

Lotne rozpuszczalniki albo substancje wziewne stanowią alternatywę dla drogich i nielegalnych narkotyków twardych. Wykazują działanie depresyjne (...) spowodowane używaniem lotnych rozpuszczalników zostały ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji...

Klasyfikacja narkotyków

Dopalacze - właściwości i skutki zażywania

stanowią alternatywę dla nielegalnych narkotyków. Dopalacze bowiem nie zostały uwzględnione na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii (...) - producenci starają się jak najwierniej oddać działanie narkotyków....

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od amfetaminy

na OUN, ale jest o wiele od niej tańsza i daje dłużej utrzymujące się efekty psychotropowe. W zależności od dawki narkotyku stan pobudzenia może trwać (...) od jakości narkotyku efekty mogą trwać nawet kilka godzin....

Klasyfikacja narkotyków

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Narkotyki dzieli się na miękkie i twarde. Te drugie - brane często - powodują silne uzależnienie. Unikanie terapii odwykowej może zakończyć się trwałym uszkodzeniem zdrowia lub śmiercią.

Klasyfikacja narkotyków

Wąchanie kleju

inhalowania narkotyków polega na wdychaniu oparów z worka foliowego, zakładanego na głowę albo obejmującego nos i usta. Kiedy właściwie pojawiła (...) narkotyków dla otrzymania takich samych efektów jak na początku...

Klasyfikacja narkotyków

Morfina

. Szymon Kujawiak Wszystkie odpowiedzi lekarzy Morfina jako narkotyk Morfina, według klasyfikacji, należy do grupy opiatów i opioidów (...) można wpaść już po kilkakrotnym zażyciu nawet niewielkich dawek narkotyku....

Klasyfikacja narkotyków

Kofeina - właściwości, zespół uzależnienia

Kofeina - właściwości, zespół uzależnienia

Kofeina jest najbardziej rozpowszechnionym środkiem stymulującym na świecie. Wiele osób nie traktuje jej jako narkotyku czy substancji psychoaktywnej (...) czy herbaty to nic w porównaniu z nałogowym zażywaniem narkotyków...