Trwa ładowanie...

Lwia zmarszczka – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?

Avatar placeholder
01.06.2023 08:22
Lwia zmarszczka to problem wielu osób. Jaki zabieg kosmetyczny najlepiej niweluje lwią zmarszczkę?
Lwia zmarszczka to problem wielu osób. Jaki zabieg kosmetyczny najlepiej niweluje lwią zmarszczkę? (123rf)

Lwia zmarszczka to potoczna nazwa charakterystycznych pionowych bruzd widocznych między brwiami. Pojawia się wskutek częstego marszczenia czoła i sprawia, że twarz wygląda na poważną i surową. To dlatego jej wygładzanie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Aby się jej pozbyć, można również wykorzystać domowe sposoby. Co warto robić?

spis treści

1. Co to jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka, inaczej lwia bruzda, nazywana także zmarszczką gniewu, to pionowa bruzda między brwiami. Obserwuje się ją zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Nazwa nawiązuje do skojarzeń, jakie wywołuje. Mowa o groźnym lwim spojrzeniu.

Pojawienie się lwiej zmarszczki ma bezpośredni związek z częstym napinaniem mięśnia marszczącego brwi i marszczenia czoła. Zwykle obserwuje się ją u ludzi o ekspresyjnej mimice twarzy, ale również osób zestresowanych, nerwowych i spiętych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne, styl życia oraz sposób pielęgnacji twarzy, a także naturalne procesy starzenia organizmu i związana z tym utrata elastyczności skóry (lwia bruzda najczęściej uwidacznia się po 30. roku życia).

2. Jak się pozbyć lwiej zmarszczki?

Pojawieniu się zmarszczki trudno zapobiegać. W stresie czy w zadumie ciężko pamiętać, by nie marszczyć czoła, a i zawsze panować nad mimiką. Poza tym z czasem, gdy skóra traci elastyczność, nadmierna ekspresja twarzy siłą rzeczy skutkuje pojawianiem się trwałych i głębokich zmarszczek mimicznych. Te mają tendencję do pogłębiania się.

Ponieważ twarz z lwią zmarszczką wydaje się mniej sympatyczna, za to surowa i ponura, warto podjąć wysiłki, by bruzdę złagodzić bądź zlikwidować. Jak to zrobić? Można skorzystać zarówno z domowych sposobów, jak i metod stosowanych w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej.

3. Profesjonalne zabiegi na lwią zmarszczkę

Istnieje kilka sposobów na wygładzenie lwiej zmarszczki. Najpopularniejsze i najbardziej efektywne jest wstrzyknięcie wypełniacza. Dzięki niemu skóra staje się gładka i równa. Taką substancją może być kwas hialuronowy, który wygładza skórę i odżywia nieelastyczne tkanki oraz botoks, czyli preparat na bazie toksyny botulinowej. Ta blokuje wydzielanie acetylocholiny i osłabia siłę skurczy mięśni. Można także zdecydować się na wstrzyknięcie obydwu preparatów.

Zabieg jest bezpieczny, skuteczny i bezbolesny. Jego efekty widać już po kilku dniach. Ponieważ jednak wstrzykiwane w skórę substancje z czasem się wchłaniają, zaleca się powtarzanie procedury kilka razy, na przykład raz do roku.

Alternatywą metodą jest laser frakcyjny, promienie którego doprowadzają do powstania mikrouszkodzeń, dzięki którym w skórze uruchamiają się procesy regeneracyjne. W rezultacie zabieg prowadzi to do namnażania się komórek, które następnie wypełniają zmarszczki pomiędzy brwiami.

Inną metodą pomagającą w pozbyciu się lwiej zmarszczki jest radiofrekwencja mikroigłowa, nazywana również termoliftingiem. To połączenie dwóch technik zabiegowych: radiofrekwencji i mikronakłuwania skóry.

Można również skorzystać z radiofrekwencji monopolarnej, która podgrzewa tkanki do wysokich temperatur. To wywołuje intensywną przebudowę włókien podporowych skóry, zwłaszcza kolagenu.

4. Domowe sposoby na lwią zmarszczkę

Próby spłycenia lwiej zmarszczki można podejmować również samodzielnie, w domowym zaciszu. Z pomocą przychodzą masaże twarzy (wykonywanie posuwistych, okrężnych ruchów), a także ćwiczenia, na przykład joga twarzy.

Bardzo ważne jest także stosowanie odpowiednich kosmetyków, które wpływają na kondycję skóry. Pomocne są zwłaszcza kremy przeciwzmarszczkowe, które zawierają witaminę C, retinol i kwas hialuronowy, kolagen, wyciągi z alg morskich. Przyda się także dobre, nawilżające i ujędrniające serum czy maseczka (także wykonana samodzielnie, z oliwy z oliwek, jogurtu, ogórków czy ryżu).

Okazuje się, że w niwelowaniu lwiej zmarszczki pomóc może również:

  • noszenie okularów przeciwsłonecznych, by nie mrużyć oczu pod wpływem promieni słonecznych,
  • spanie na plecach, które sprawia, że czoło rozluźnione i wygładzone. Taka pozycja przeciwdziała zsuwaniu się skóry twarzy w dół pod wpływem działania grawitacji,
  • higieniczny tryb życia: unikanie stresu, zapewnienie sobie optymalnej dawki regenerującego snu, włączenie do codziennego harmonogramu aktywności fizycznej oraz czasu na odpoczynek i relaks,
  • przestrzeganie zasad racjonalnej diety. Ważne, by posiłki były bogate w substancje odżywcze (głównie białko), witaminy i minerały. Należy wykluczyć produkty wysoko przetworzone, słodycze i napoje gazowane.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze