Magnez w ciąży – przyczyny, objawy i skutki niedoboru
Magnez w ciąży jest szalenie ważny zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się dziecka. Ponieważ w tym okresie zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta, co wiąże się ze zwiększeniem masy ciała kobiety w tym okresie, ale i potrzebami płodu oraz łożyska, kluczowa jest jego optymalna podaż. Jakie są źródła magnezu? Czym grozi jego niedobór?
1. Jaką rolę pełni magnez w ciąży?
Magnez w ciąży jest bardzo istotny. To jeden z najważniejszych składników mineralnych, zarówno dla matki, jak i płodu rozwijającego się w jej łonie. Pierwiastek uczestniczy w procesach zachodzących wewnątrz komórek, syntezie białek, tłuszczów i węglowodanów. Ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki niemu impulsy nerwowe są przekazywane w prawidłowy sposób.
2. Zapotrzebowanie na magnez w ciąży
Zapotrzebowanie na magnez w przypadku ciężarnych jest większe niż kobiet, które nie są w ciąży. Odpowiadają za to zarówno zmiany, jakim podlega organizm przyszłej mamy (zapotrzebowanie na niego w ciąży rośnie wraz ze wzrostem masy ciała), jak i potrzeby rozwijającego się płodu.
Dobowa podaż magnezu, w myśl rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia, wynosi 280 mg magnezu na dobę, ciężarnych 320 mg. Suplementacja powinna być kontynuowana także po porodzie (karmiąca mama potrzebuje 350 mg magnezu dziennie).
3. Naturalne źródła magnezu
Dla kobiet w ciąży najlepszy jest magnez naturalny, obecny się w produktach spożywczych. W czym jest magnez? Najlepsze źródła magnezu to:
- rośliny strączkowe,
- produkty zbożowe,
- orzechy, kiełki, pestki, dyni i słonecznika, migdały,
- kakao i gorzka czekolada,
- mleko, nabiał,
- ryby,
- ziemniaki,
- wysoko mineralizowana woda,
- banany, kiwi, suszone owoce.
Niestety dobowe zapotrzebowanie na magnez trudno zaspokoić czerpiąc z naturalnych źródeł. Gdy magnez w jedzeniu i zbilansowana dieta to za mało, rozwiązaniem jest suplementacja magnezu prowadzona pod nadzorem lekarza.
4. Objawy niedoboru magnezu
Objawem niedobór magnezu w ciąży mogą być:
- skurcze łydek,
- drżenie mięśni,
- mrowienie nóg,
- bóle głowy,
- zaburzenia koncentracji i pamięci,
- zaburzenia nastroju,
- pogorszenie kondycji włosów i paznokci,
- zaburzenia snu,
- nieprawidłowa praca serca.
5. Czym grozi niedobór magnezu w ciąży?
Niedobór magnezu w ciąży może mieć negatywne konsekwencje, ponieważ wywołuje wiele dolegliwości, takich jak skurcze w łydkach, ale i skurcze mięśni macicy, co może doprowadzić do poronienia czy przedwczesnego porodu.
Ma to związek z tym, że pierwiastek wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, podwyższa tak zwany próg pobudliwości i obniża kurczliwość mięśni gładkich.
Inną konsekwencją niedoboru magnezu może być nadciśnienie u ciężarnej. Wzrasta także ryzyko wystąpienia krwawienia z dróg rodnych. Niedobór magnezu nie jest obojętny także dla płodu. Pierwiastek chroni bowiem jego tworzący i doskonalący się system nerwowy.
Może mieć wpływ na kształtowanie się układu kostnego dziecka, a także na jego masę urodzeniową. Prawidłowe stężenie magnezu w organizmie ciężarnej usprawnia proces wchłaniania wapnia oraz wpływa na zwiększenie gęstości mineralnej kości.
Poza tym naukowcy sugerują związek pomiędzy dużym niedoborem magnezu w ciąży a ryzykiem wystąpienia SIDS (Sudden Infant Death Syndrome). To syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. Jego istotą jest niewyjaśniona śmierć niemowlęcia.
6. Suplementacja magnezu w ciąży
Suplementacja magnezu w ciąży jest wskazana z kilku powodów. Włącza się ją nie tylko w przypadku stwierdzenia niedoboru pierwiastka (na co wskazują badania laboratoryjne z krwi), ale i gdy pojawiają się nieprzyjemne objawy bądź niepokojące dolegliwości, takie jak:
- silne skurcze łydek,
- dokuczliwe skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające są naturalne, niestety czasem twardy brzuch wywołuje silny dyskomfort czy ból),
- podtrzymanie ciąży, gdy nadmierna kurczliwość mięśni macicy grozi poronieniem.
Zwykle lekarze na skurcze łydek w ciąży i inne dolegliwości związane z niedostateczną podażą pierwiastka zalecają magnez z witaminą, która nie tylko pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, ale i wpływa ma biodostępność magnezu (ułatwia jego wchłanianie).
Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa ginekologicznego zaleca kobietom w ciąży suplementację magnezu w ilości 200‒1000 mg na dobę, w zależności od wskazań.
Ponieważ dawkowanie magnezu zależy od skali niedoboru, dobowa dawka pierwiastka w ciąży powinna zostać ustalona przez lekarza. Należy także wziąć pod uwagę zalecenia producenta (zawiera je ulotka dołączona do opakowania preparatu). To bardzo ważne, ponieważ groźny jest nie tylko niedobór, ale i nadmiar Mg. Przedawkowania może być niebezpieczne i prowadzić do zgonu.
7. Nadmiar magnezu w ciąży
Niewątpliwie przyczynkiem do zaprzestania suplementacji jest unormowanie poziomu magnezu w organizmie na wskazanym poziomie. Należy pamiętać, że istnieje możliwość przedawkowania tego pierwiastka – długotrwała dzienna podaż w ilości przekraczającej 500-600 mg dziennie może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia ciężarnej.
Odstawienie magnezu w ciąży, lekarz może zalecić także wtedy, gdy w nadmiernym stopniu hamuje on skurcze macicy, co może utrudniać poród. Tak jak w przypadku wszelkich innych suplementów diety, wyrobów medycznych oraz leków, magnezu nie powinno się brać bez wyraźnego wskazania.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.