Magnolia lekarska – wygląd, właściwości i skutki uboczne
Magnolia lekarska to roślina z rodziny magnoliowatych, do której zalicza się kilkaset gatunków. Ceni się ją nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale i lecznicze. Okazuje się bowiem, że dzięki swoim właściwościom wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia, a i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jak działa?
1. Co to jest magnolia lekarska?
Magnolia lekarska (łac. Magnolia officinalis, ang. Houpu magnolia) to roślina z rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). W stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej oraz Chinach. W Azji to roślina uprawna.
Jak wygląda magnolia lekarska?
Magnolia lekarska to drzewo średniej wielkości, osiągającym wysokość około 12 metrów. Posiada eliptyczne lub odwrotnie jajowate, duże, jasnozielone i błyszczące liście oraz okazałe kwiaty, które mają kształt spodka. Są białe, różowe lub żółtawe.
Nie wytwarzają nektaru lecz substancję nektaropodobną. Roślina kwietnie krótko, wczesną wiosną: zwykle w kwietniu lub na początku maja. Owoc magnolii przypomina szyszkę. Magnolia jest piękną rośliną, która rośnie w parkach oraz ogrodach. Jest także rośliną lecznicą znajdującą zastosowanie w medycynie naturalnej.
2. Magnolia lekarska - właściwości
Surowcem zielarskim jest kora magnolii (Magnoliae cortex). W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystuje się także pąki kwiatowe (Magnoliae flos). Główne substancje aktywne obecne w surowcu to olejek eteryczny zawierający monoterpeny, polifenole, pochodne ligandu – honokiol, magnolol i alkaloidy, magnolozyd A i garbniki. W składzie wyciągów zidentyfikowano również substancje, takie jak magnolozyd oraz metylohonokiol.
Dzięki składowi chemicznemu magnolia lekarska:
- ma działanie uspokajające. Ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu,
- obniża poziom glukozy we krwi,
- reguluje gospodarkę węglowodanową i tłuszczową,
- działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Wycisza dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
- rozkurczaj oskrzela. Łagodzi duszności wywołane przez alergię i ogranicza objawy alergicznego nieżytu nosa.
Ponadto w korze magnolii obecne są substancje wykazują właściwości przeciwutleniające, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne (hamują rozwój Helicobacter pylori, czynnika sprawczego choroby wrzodowej), przeciwzapalne (związane jest to z zahamowaniem produkcji prostaglandyny PGE2 oraz substancji P), neuroochronne (hamuje rozwój procesów zapalnych w ośrodkowym układzie nerwowym), przeciwzakrzepowe i przeciwnowotworowe.
3. Magnolia lekarska – działanie i wskazania
Kwiaty magnolii od wieków stosowane były w leczeniu cukrzycy, depresji, zaburzeń snu i bólu. Obecnie wyciągi z magnolii są składnikiem suplementów diety, które poprawiają nastrój i ograniczają wpływ stresu na organizm. Wspierają utrzymanie dobrego samopoczucia w sytuacjach, które mogą powodować napięcie nerwowe, drażliwość i zmęczenie psychiczne.
Traktuje się je jako leki roślinne o działaniu przeciwlękowym. Okazuje się, że długotrwałe stosowanie ekstraktów z magnolii może ograniczyć nastroju oraz zmniejszać występowanie epizodów lęku.
Magnolia lekarska może mieć także działanie przeciwdepresyjne, za co najpewniej ma związek bezpośrednia aktywacja receptorów GABA-ergicznych przez substancje zawarte w wyciągach lub wzrostem stężenia neuroprzekaźnika GABA (kwas gamma aminomasłowy), syntezę którego nasilają substancje aktywne wyciągów z magnolii.
Ponieważ magnolia lekarska wspomaga także funkcjonowanie układu pokarmowego, może być również pomocna przy dolegliwościach trawiennych związanych ze stresującym trybem życia. Z kwiatów lub kory magnolii lekarskiej można przygotować napar lub także sięgać po suplementy diety, które ją zawierają.
Magnolia lekarska w kosmetyce
Wyciągi z kwiatów lub kory magnolii wchodzą również w skład niektórych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, skłonnej do podrażnień oraz cery trądzikowej. Wyciągi z kwiatów magnolii hamują rozwój Propionibacterium acnes, który odpowiada za pojawienie się trądziku, a honokiol ogranicza powstawania zmian trądzikowych.
4. Magnolia lekarska - skutki uboczne i przeciwwskazania
Suplementy diety zawierają różne ilości wyciągów z kwiatów magnolii lekarskiej. Choć przyjmuje się, ze zalecane dawkowanie wynosi od 100 mg do 500 mg ekstraktu standaryzowanego na zawartość honokiolu, w czasie kuracji należy przestrzegać zaleceń producenta. To ważne, ponieważ substancja w wysokich dawkach może prowadzić do uszkodzenia komórek nerwowych.
Stosując wyciągi z kwiatów magnolii należy zachować środki ostrożności. Trzeba pamiętać, że produkt może nasilać działanie uspokajające benzodiazepin, ale i roślinnych leków czy ziół o działaniu uspokajającym oraz przeciwzakrzepowe niektórych antykoagulantów.
Ze stosowaniem ekstraktów z magnolii związane jest ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Skutkiem ubocznym może być reakcja alergiczna, ale także zawroty i bóle głowy.
Istnieją także przeciwwskazania do stosowania magnolii lekarskiej. To ciąża i okres karmienia piersią, a także nadwrażliwość na substancje obecne w surowcu czy suplementach diety.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.