Trwa ładowanie...

Mantyzm- czym jest i w jaki sposób się objawia, zaburzenia toku myślenia, leczenie mantyzmu

Mantyzm to popularne zaburzenie toku myślenia, występujące często u osób ze schizofrenią. Zaburzenia toku myślenia, to zjawiska, które są związane z tempem lub ciągłością myślenia. Mantyzm nazywany jest niejednokrotnie naporem obcych myśli. Co warto wiedzieć na temat tego zaburzenia?

spis treści

1. Zaburzenia toku myślenia

Wśród najpopularniejszych zaburzeń toku myślenia wyróżniamy:

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Mantyzm – nazywany także natłokiem lub naporem obcych myśli.

Gonitwę myśli – to zaburzenie charakteryzuje się występowaniem przyspieszonego toku myślenia, a także przeskoków myślowych. Pacjent szybko zmienia wątki, boryka się z patologiczną gadatliwością. Gonitwa myśli może wystąpić u pacjentów z zaburzeniami maniakalnymi, chorych na psychozę maniakalno-depresyjną. Zaburzenie jest również charakterystyczne dla początkowego stadium zatrucia alkoholowego.

Werbigeracje – stereotypie słowne występujące często ze stereotypiami ruchowymi, np. wystukiwanie rytmu, które nie jest powiązane z wcześniejszą wypowiedzią. Takie zaburzenie może współistnieć z zaburzeniami organicznymi.

Lepkość myślenia – pacjent ma trudności z przerwaniem konkretnego wątku, opowiada o nim ze zbędnymi szczegółami. Rozmowa z pacjentem dotkniętym lepkością myślenia jest bardzo trudna, ponieważ bardziej przypomina monolog. Rozmówcy trudno jest wtrącić choćby jedno słowo.

Mutyzm – nazywany również absolutnym brakiem komunikacji werbalnej. Zaburzenie to jest charakterystyczne dla pacjentów z psychogennymi zaburzeniami psychicznymi, schizofrenią, zaburzeniami organicznymi.

Otamowanie – zaburzenie to objawia się chwilową, a przy tym niespodziewaną pauzą w toku myślenia oraz w składaniu wypowiedzi. Zjawisko to możemy porównać do uczucia zupełnej pustki. Zaburzenie zazwyczaj występuje u pacjentów ze schorzeniami schizofrenicznymi.

2. Czym jest mantyzm i w jaki sposób się objawia?

Mantyzm należy do zaburzeń o typie automatyzmów psychicznych. Niejednokrotnie nazywany jest natłokiem lub naporem obcych myśli. Wiąże się on z poczuciem nadmiaru myśli, a także spontanicznie pojawiających się wątków i tematów myślenia.

Zaburzenie wpływa na płynność wypowiedzi pacjenta. Jest charakterystyczne dla osób chorych na schizofrenię. Zaburzenie może pojawić się również u osób z bezsennością. Wówczas występuje pod postacią niepokojących i przykrych myśli.

Mantyzm występujący pod postacią natłoku własnych myśli, to również typowy objaw zespołu Kandinskiego-Clérambaulta. Zespół Kandinskiego-Clérambaulta (ang. Kandinsky-Clérambault Syndrome) jest zespołem paranoidalnym. Charakteryzuje go występowanie następujących urojeń:

  • odnoszenia,
  • owładnięcia,
  • oddziaływania,
  • odsłonięcia (pacjent ma wrażenie, że ktoś czyta w jego myślach).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Mantyzm - leczenie

Mantyzm to popularne zaburzenie toku myślenia, występujące często jako objaw jakiegoś problemu zdrowotnego (np. schizofrenii lub zespołu Kandinskiego-Clérambaulta). Leczenie mantyzmu w większości przypadków bazuje na leczeniu choroby podstawowej. Wśród najpopularniejszych form leczenia mantyzmu należy wyróżnić:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza