Masaż ajurwedyjski
Ajurweda to starożytny hinduski system medycyny naturalnej, którego celem jest utrzymanie zdrowego ciała i ducha. Masaż ajurweda jest dostosowany do danej osoby poprzez staranne dobranie olejków, ruchów i technik masowania. Wiele zależy od ciała i typu skóry. Ajurweda ma wiele zastosowań i rządzi się swoimi prawami. Przed podjęciem decyzji o masażu ajurwedyjskim warto poznać, na czym on polega.
1. Na czym polega masaż ajurwedyjski?
Ajurweda opiera się na przekonaniu, że wszystkie formy życia posiadają „doshę”, czyli mieszankę bioenergii znanych jako vata, pitta i kapha. Idea ta jest zbliżona do podziału żywiołów na wodę, ogień, ziemię itd. Dosha danej osoby określa, jaki styl życia jest dla niej zdrowy, na przykład co powinna spożywać i jakie ćwiczenia są dla niej wskazane. Zakres ajurwedy jest szeroki, dotyczy on zarówno diety i suplementów ziołowych, jak i jogi, medytacji i terapii masażem. Wszystko jest zindywidualizowane i dostosowane do potrzeb danej osoby.
Masaż ajurwedyjski wykorzystuje olejki eteryczne dobrane do doshy danej osoby. Techniki masażu są różne, od bardziej tradycyjnych, do ściskania skóry. Wykwalifikowany masażysta koncentruje się na specjalnych punktach na ciele podobnych do tych, na które zwraca się uwagę na przykład podczas akupunktury. Punkty te odpowiedzialne są za przepływ energii w ciele, a zablokowanie tego przepływu jest główną przyczyną problemów ze zdrowiem.
2. Wskazania do masażu ajurwedyjskiego
Jeśli jest wykonywany jednocześnie ze stosowaniem się do innych zasad ajurwedy, masaż pomaga:
- oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii,
- zwiększyć odporność organizmu,
- zachowywać zdrowie,
- radzić sobie z różnymi dolegliwościami przez poprawę samopoczucia.
Warto pamiętać, aby po masażu przez kilka godzin nie uczestniczyć w ważnych spotkaniach, gdyż czas ten powinno się przeznaczyć na wyciszenie. W tym czasie należy się zrelaksować i zmyć z włosów ziołowe olejki. Z kolei przed samym masażem nie należy spożywać obfitych posiłków i pić alkoholu.
Przed poddaniem się zabiegowi konieczne jest przyswojenie kilku zasad dotyczących masażu ajurwedyjskiego.
- Przed pierwszym masażem terapeuta zadaje wiele szczegółowych pytań o zdrowie, które są niezbędne w celu określenia doshy danej osoby.
- Kobieta spodziewająca się dziecka lub podejrzewająca, iż jest w ciąży powinna o tym poinformować swojego masażystę, gdyż nie wszystkie olejki mogą być stosowane przez ciężarne.
- Bardzo często zdarza się, że w trakcie masażu osoba go wykonująca powtarza mantry – jest to całkiem normalne.
- Masaż ajurwedyjski trwa około godziny.
- Przed masażem należy dowiedzieć się, co powinno się mieć na sobie. Ten rodzaj masażu jest bardzo oleisty, dlatego jeśli zdecydujemy się cokolwiek włożyć, lepiej żeby było to coś starego, czego nie będzie szkoda wyrzucić.
Medycyna naturalna zyskuje coraz więcej zwolenników. Dla wielu osób ajurweda jest nowym sposobem na życie, odpowiada im dopasowanie jej technik do człowieka. Jednak decyzję o masażu ajurwedyjskim warto przemyśleć, zwłaszcza jeśli jest się w ciąży.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.