Maść na stłuczenia - czym są stłuczenia, maść z heparyną, maść z nagietkiem, arnikowa, Altacet żel
Maść na stłuczenia to wyrób medyczny, stosowany w przypadku zamkniętego uszkodzenia wewnętrznej struktury tkanki. Wśród najpopularniejszych maści na stłuczenia możemy wymienić: maść arnikową, maść z zawartością heparyny, maść z nagietkiem. Wielu pacjentów sięga także po popularny Altacet żel.
- 1. Czym są stłuczenia?
- 2. Maść na stłuczenia z heparyną
- 3. Maść na stłuczenia z nagietkiem
- 4. Maść na stłuczenia arnikowa
- 5. Maść na stłuczenia Altacet żel
1. Czym są stłuczenia?
Stłuczenia to nic innego jak obrażenia, spowodowane tępymi urazami mechanicznymi. Uszkodzenia tkanek podskórnych mają charakter zamknięty. U osoby ze stłuczeniami, nie dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Istotą stłuczenia jest zgniecenie komórek oraz rozerwanie włókien substancji międzykomórkowej. Stłuczenia objawiają się również uszkodzeniem naczyń oraz nerwów.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Stłuczenia charakteryzują się:
- opuchlizną (obrzęk jest wynikiem uszkodzenia tkanek znajdujących się pod skórą),
- występowaniem krwiaków, siniaków w miejscu uszkodzenia naczyń krwionośnych,
- występowaniem otarć naskórka (nie u każdego występuje ten objaw),
- wzmożoną ciepłotą skóry w miejscu stłuczenia,
- bolesnością samoistną i uciskową,
- upośledzeniem funkcji stłuczonej tkanki,
- podniesioną wrażliwością na dotyk.
Stłuczenia mogą mieć łagodny lub bardziej dotkliwy przebieg. Uszkodzenie naczyń krwionośnych, a także zgniecenie komórek oraz rozerwanie włókien substancji międzykomórkowej w obrębie kolan czy żeber, może znacznie utrudnić wykonywanie codziennych zajęć.
Zobacz także:
2. Maść na stłuczenia z heparyną
Maść na stłuczenia z heparyną zwalcza stan zapalny, a także wykazuje właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe. W składzie preparatu znajduje się substancja czynna o nazwie heparyna. Związek ten występuje naturalnie w ludzkim organizmie.
Heparyna powstaje w komórkach tucznych, m.in. w jelitach, płucach, sercu czy wątrobie. Hamuje krzepnięcie krwi. Maść z heparyną przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego. Głównym wskazaniem do jej stosowania są obrzęki, stłuczenia oraz podskórne krwiaki. Może być stosowana także przez pacjentów z żylakami kończyn dolnych. Maść z heparyną wykorzystuje się również w leczeniu blizn.
To musisz wiedzieć
3. Maść na stłuczenia z nagietkiem
Maść na stłuczenia z nagietkiem może być stosowana na krwiaki i obrażenia, spowodowane tępymi urazami mechanicznymi. Maść nagietkowa wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Stłuczenia to nie jedyny powód, dla którego pacjenci sięgają po maść z nagietkiem. Wśród innych wskazań wymienić należy: odmrożenia, odleżyny, problemy skórne, takie jak trądzik i krostki, oparzenia, zajady czy odciski. Warto nadmienić, że maść nagietkowa może być używana przez osoby z każdym rodzajem cery.
4. Maść na stłuczenia arnikowa
Maść na stłuczenia arnikowa zawiera w swoim składzie wyciąg z kwiatostanu arniki łąkowej (Arnica chamissonis). Preparat działa ochronnie na naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie się ran, wykazuje właściwości przeciwobrzękowe. Ponadto maść na stłuczenia z arniką zmniejsza stan zapalny. Wskazaniem do stosowania maści z wyciągiem z kwiatostanu arniki łąkowej są: siniaki, obrzęki, skręcenia z obrzękiem pourazowym, dolegliwości reumatyczne, rany po ukąszeniu owadów. Maść należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
5. Maść na stłuczenia Altacet żel
Maść na stłuczenia o nazwie Altacet żel to produkt, który cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. W składzie preparatu znajduje się substancja czynna o nazwie octanowinian glinu. Altacet żel skutecznie zmniejsza stan zapalny i redukuje obrzęki. Dodatkowo, wykazuje działanie przeciwbólowe i ściągające. Pomocnicze substancje leku wykazują działanie chłodzące i znieczulające. Preparat przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego na skórę w przypadku: stłuczeń, obrzęków stawowych oraz pourazowych, obrzęków powstałych na skutek oparzeń I stopnia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.