Mastopeksja – efekty, wskazania, przebieg i cena
Mastopeksja to zabieg chirurgiczny, celem którego jest podniesienie opadających piersi. Najczęściej lifting biustu wykonywany jest ze wskazań estetycznych, rzadziej medycznych. Na czym polega? Jakie są zalecenia po zabiegu, ale i przeciwwskazania oraz skutki uboczne?
1. Co to jest mastopeksja?
Mastopeksja, czyli podniesienie opadających piersi, to zabieg chirurgiczny, który pozwala poprawić wygląd wiotkiego biustu. Jakie są jego efekty? Operacja umożliwia jego ujędrnienie i uniesienie, również nadanie pożądanego kształtu.
Lifting piersi wykonuje się ze wskazań estetycznych. Zabieg przeprowadza się u osób borykających się z opadaniem piersi (ptozą), czyli przesunięciem się tkanek piersi, głównie u kobiet niezadowolonych z kształtu swoich piersi, które zmieniły się po porodach, karmieniu dziecka czy też pod wpływem starzenia ciała.
2. Na czym polega mastopeksja?
Zabieg mastopeksji wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Trwa on zwykle około 3-4 godziny. Jak się do niego przygotować? W dniu operacji zaleca się umycie ciała wodą w mydle antyseptycznym. Przeprowadzane są także badania laboratoryjne:
- morfologia, układ krzepnięcia (INR, APTT),
- kreatynina we krwi, elektrolity we krwi (Na, K),
- grupa krwi, anty-HCV, glukoza we krwi.
Zaleca się także wykonanie badań obrazowych (np. EKG, USG piersi, mammografia, RTG klatki piersiowej) w zależności od zaleceń lekarza.
Mastopeksja polega na nacięciu chirurgicznym najczęściej prowadzonym dookoła otoczki sutkowej i pionowo w dół, do końca fałdu podpiersiowego. Jeżeli otoczki są nadmiernie powiększone, zmniejsza się ich rozmiar. Usuwany jest również fragment skóry wokół otoczki. Następnie modeluje się gruczoł. Potem zakłada się szwy.
Efekt operacji podniesienia opadających piersi jest widoczny zaraz po zabiegu. Efekt ostateczny zabiegu jest osiągany po upływie około 6, a nawet 18 miesięcy, kiedy ustąpi obrzęk tkanek i zbledną linie cięć.
3. Dolegliwości i zalecenia po zabiegu podniesienia opadających piersi
Po mastopeksji zwykle pojawiają się dolegliwości bólowe, które przez jakiś czas mogą nasilać się przy wzmożonej aktywności ruchowej. Należy je łagodzić, zażywając środki przeciwbólowe.
Spodziewanym, normalnym objawem po operacji podniesienia opadających piersi jest także występowanie:
- obrzęków,
- zaczerwienienia,
- zwiększonego ucieplenia,
- podbiegnięć krwawych w okolicy operowanej, które stopniowo ustępują w ciągu 2- tygodni po zabiegu.
Po operacji zostaje zdjęty opatrunek (w 1 lub 2 dniu) oraz szwy (mniej więcej po 2 tygodniach po zabiegu). Do czasu wygojenia rany należy zachowywać szczególne środki ostrożności, to jest:
- dbać o higienę rany, pamiętać o codziennej zmianie opatrunku,
- przemywać ranę preparatem antyseptycznym (to ważne zwłaszcza wtedy, gdy doszło do zabrudzenia czy zamoczenia rany),
- nie leżeć na ranie,
- nie przebywać w pozycjach powodujących ucisk rany,
- nie prowadzić samodzielnych zabiegów naruszających ciągłość naskórka pokrywającego ranę,
- dbać o ochronę piersi przed wysokimi i niskimi temperaturami oraz światłem słonecznym (filtr UV > 30).
Po miesiącu od wygojenia się ran, w celu zapobiegania przerastaniu blizn, trzeba zacząć stosować żele silikonowe lub opatrunki uciskowe. Powrót do pełnej aktywności następuje najczęściej po upływie 3 tygodni dni po zabiegu. Do ćwiczeń fizycznych można wrócić po upływie 6-8 tygodni.
4. Mastopeksja – powikłania i przeciwwskazania
Mastopeksja, tak jak i inne zabiegi chirurgiczne, oznacza ryzyko wystąpienia powikłań. Większość z nich ustępuje na krótko po zabiegu. Pojawić się może:
- krwawienie,
- infekcja,
- zaburzenie czucia w obrębie skóry na piersiach,
- nieprawidłowe gojenie rany pooperacyjnej.
Nie każda kobieta może poddać się mastopeksji. Przeciwwskazania to:
- ciąża, karmienie piersią,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- niewyrównane choroby przewlekłe - cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca,
- podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie piersi.
5. Mastopeksja - cena
Ostateczną cenę mastopeksji ustala lekarz po konsultacji: zbadaniu pacjentki, doborze metody korekcji i zakresu planowanej operacji (można ją łączyć z zabiegami powiększania piersi (mastopeksja z implantami) lub redukcji piersi (mammoplastyka). Choć koszt operacji zależy od placówki (lokalizacji, renomy), przyjmuje się, że mieści się w granicach od 14 000 do 19 000 złotych.
Mastopeksja NFZ
Czy jest refundowana? Możliwe jest wnioskowanie o sfinansowanie zabiegu mastopeksji. Decyduje o tym specjalista (ortopeda lub neurolog), który po stwierdzeniu, że operacja jest koniecznością, wystawia skierowanie na operację.
Należy jednak pamiętać, że mastopeksja częściej wykonywana jest ze wskazań estetycznych, w przypadkach ze wskazań medycznych zdecydowanie rzadziej. Zabiegowi musi być przeprowadzony w placówce, która współpracuje z NFZ.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.