Trwa ładowanie...

Menopauza a choroby serca

Avatar placeholder
Bożena Szalko 05.08.2018 20:29
serce
serce (123rf)

Menopauza to okres, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie. Zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie, są na tyle duże, że warto szczególnie zainteresować się nimi, a przede wszystkim zatroszczyć się o swoje serce. W tym okresie u kobiet istnieje największe ryzyko zapadnięcia na chorobę układu krążenia. Właściwa dieta i aktywność fizyczna pozwalają znacznie ograniczyć ryzyko chorób serca w okresie menopauzy.

To musisz wiedzieć

1. Choroby układu krążenia i gospodarka lipidowa

Objawy menopauzy są różne. Jednym z nich jest spadek poziomu estrogenów w organizmie, który chroni kobiety przed chorobami układu krążenia. W okresie menopauzy – w wieku od 45 do 55 lat – ryzyko tych chorób znacznie wzrasta właśnie w związku z obniżeniem się ilości hormonów płciowych w organizmie. Obecnie w Polsce w tym przedziale wiekowym jest ponad 3 miliony kobiet (15% wszystkich kobiet). Czas ich życia wydłuża się, więc również coraz więcej z nich narażonych jest na choroby układu krążenia.

Do tego typu chorób zaliczane są:

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"
  • miażdżyca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • wady serca,
  • nadciśnienie tętnicze i płucne,
  • choroby aorty i żył,
  • niewydolność serca,
  • zawał serca,
  • choroba wieńcowa.

Konsultacji z lekarzem wymagają takie objawy, jak: duszności, bóle lub kołatanie serca, obrzęki, bóle i zawroty głowy czy utrata przytomności. Także nagłe uderzenia gorąca w menopauzie mogą być niebezpieczne. Czasami łatwo je pomylić z objawami wskazującymi na niewydolność krążeniową.

Także gospodarka lipidowa zmienia się wraz z hormonami. Wzrasta poziom tzw. złego cholesterolu LDL, a zmniejsza się tzw. dobry cholesterol HDL. Złogi cholesterolu odkładają się w tętnicach wieńcowych, zmniejszając je, co w konsekwencji powoduje dostarczenie mniejszej ilości tlenu do serca. Złogi te mogą spowodować powstanie zakrzepu krwi, który grozi zamknięciem tętnicy wieńcowej, a to prowadzi do zawału serca. Jest to jedna z głównych przyczyn choroby niedokrwiennej serca. Obniżony poziom estrogenów przyczynia się także do nadciśnienia tętniczego, a to również naraża kobiety na choroby krążenia. Złe samopoczucie w okresie menopauzy pozostaje w związku ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Czasem przebiegają one w sposób tak gwałtowny, że mogą źle wpływać na stan serca.

2. Profilaktyka chorób serca w czasie menopauzy

Jak zawsze, najważniejsza jest profilaktyka. Samo przyjmowanie dodatkowych hormonów nie chroni niestety przed chorobami krążenia. Warto dbać o swoje zdrowie przez całe życie, często robić badania kontrolne poziomu cholesterolu, mierzyć ciśnienie krwi. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości należy zwrócić się do lekarza, pamiętając, że im wcześniej wykryta zostanie choroba, tym prościej jest ją wyleczyć i mniejsze są powikłania. Zdrowa dieta w menopauzie i aktywność fizyczna są również bardzo ważne w profilaktyce. Należy pamiętać o jedzeniu dużej ilości warzyw i owoców, unikaniu słodyczy, alkoholu, mocnych kaw i herbat, niepaleniu papierosów. Lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nietrzymanie moczu w czasie menopauzy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze