Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Krzysztof Jach

Przyczyny metalicznego posmaku w ustach

Metaliczny posmak w ustach może mieć wiele przyczyn.
Metaliczny posmak w ustach może mieć wiele przyczyn. (Zdjęcie ust / Shutterstock)

Nieprzyjemny posmak w jamie ustnej nie musi świadczyć o niewłaściwej higienie, choć w wielu przypadkach to niedostateczna troska o uzębienie przyczynia się do powstawania metalicznego posmaku. Jeżeli mamy pewność, że źródło problemu nie leży w diecie ani w pielęgnacji to warto skonsultować się z lekarzem. O czym nasz organizm może alarmować w ten sposób?

spis treści

1. Niewystarczająca higiena jamy ustnej

Pomijanie porannego i wieczornego mycia zębów nie powoduje jedynie ubytków i przykrego zapachu z buzi. Z biegiem czasu nieprawidłowa higiena jamy ustnej może wywołać zapalenie dziąseł i poważniejsze infekcje, należy do nich między innymi zapalenie przyzębia.

W wyniku takich schorzeń dochodzi do redukcji przepływu krwi do języka, a kubki smakowe mogą zostać zablokowane. Może dać to poczucie metalicznego smaku w ustach lub upośledzenie tego zmysłu.

2. Grzybica jamy ustnej

Na sygnały dawane przez kubki smakowe powinni być wyczuleni także cukrzycy, u których często rozwija się grzybica jamy ustnej. Jej charakterystycznym objawem jest biały nalot na języku oraz na błonie śluzowej policzków.

Zobacz film: "Jak wykonać test ciążowy?"

Schorzenie to może pojawić się również u osób, które zażywały antybiotyki, na skutek czego została zaburzona praca mechanizmów obronnych organizmu. Owrzodzenia rozprzestrzeniające się do gardła i przełyku mogą wywoływać ból oraz pieczenie.

Powstaniu drożdżycy sprzyjają między innymi niedostateczna higiena jamy ustnej, palenie papierosów i częste sięganie po alkohol. Długo utrzymujący się metaliczny posmak w ustach należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeżeli towarzyszą mu inne niepokojące objawy.

Dolegliwość może być oznaką wielu przypadłości, takich jak choroby ślinianek, stany zapalne, a także wynikać z obecności plomb metalowych. W najgorszym wypadku może to być symptom choroby nowotworowej przełyku.

3. Pierwsze objawy ciąży

Metaliczny posmak w ustach należy do objawów ciąży, o których rzadko się wspomina. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są hormony, które kontrolują zmysł smaku i wpływają na działanie kubków smakowych.

W kolejnych miesiącach może towarzyszyć mu nieprzyjemne uczucie zgagi. Przyczyną bywają zażywane suplementy witaminowe, a także inne leki przyjmowane w postaci tabletek powlekanych.

Nieprzyjemnemu posmakowi towarzyszy zazwyczaj zwiększona ilość produkowanej śliny. Aby w naturalny sposób zneutralizować to uciążliwe odczucie warto sięgnąć po sok z cytryny, lemoniadę czy kwaśne landrynki.

4. Zapalenie zatok

Osoby, które cierpią na zapalenie zatok, skarżą się na bóle gardła, głowy czy zatkany nos. Do innych objawów należy metaliczny smak w ustach. Obrzęk i zablokowane kanaliki ślinowe zaburzają przepływ śliny, co przekłada się na znaczne obniżenie aktywności kubków smakowych.

5. Refluks żołądkowy

Metaliczny posmak może być spowodowany wrzodami żołądka lub dwunastnicy, często towarzyszy im zgaga, odbijanie lub pieczenie w przełyku. Czasem kwasy mogą dotrzeć z żołądka aż do jamy ustnej. Kiedy enzymy trawienne cofają się do tylnej części jamy ustnej uszkadzają kubki smakowej lub receptory, co daje uczucie metalu w ustach.

Mity na temat chorób układu pokarmowego
Mity na temat chorób układu pokarmowego [10 zdjęć]

Choroby układu pokarmowego mogą być spowodowane zarówno nieterancjami pokarmowymi, zaburzeniami jelitowymi,

zobacz galerię

6. Leki

Metaliczny smak w ustach mogą powodować antybiotyki (tetracyklina i amoksycylina), leki kardiologiczne, lit (stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych) i allopurynol (przepisywany w przypadku dny moczanej oraz przy kamicy nerkowej).

Niektóre z środków lecznicznych są odpowiedzialne za suchość w jamie ustnej, spowodowaną zmniejszeniem ilości wytwarzanej śliny. Wymienione lekarstwa mogą zaburzać również smak i powodować, że odczuwasz nieprzyjemny metaliczny posmak.

7. Zatrucie chromem

Jeżeli nie spodziewasz się dziecka, a posmak metalu mimo wszystko się pojawia może to oznaczać zatrucie chromem. Przypadłość ta staje się coraz częstsza, co ma związek z powszechnym zażywaniem tabletek, mających przyspieszyć utratę masy ciała.

Nieprzestrzeganie dawek lub stosowanie suplementu zbyt długo może doprowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji. Nadużycie preparatu grozi zapaleniem żołądka i jelit, zmianami skórnymi, a nawet uszkodzeniem nerek.

8. Hiperkaliemia

Posmak metalu może pojawić się także w odpowiedzi na zaburzenie mechanizmów trawiennych. Zdarza się, że stanowi oznakę hiperkaliemii, czyli niedostatecznego wchłaniania się potasu.

Wówczas możemy dodatkowo odczuwać drętwienie kończyn, drgawki, skurcze mięśni oraz zaburzenia rytmu serca. Konsultacja z lekarzem jest w takiej sytuacji konieczna – zbyt duża ilość tego pierwiastka stwarza poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Podobne przykre wrażenie w jamie ustnej stanowi symptom nadmiaru witaminy D. Spełnia ona w naszym organizmie niezwykle istotną rolę - bierze udział m.in. w procesie formowania kości, wspomaga wchłanianie wapnia i zapobiega osteoporozie.

Jej przedawkowanie może doprowadzić do upośledzenia pracy układu nerwowego i krążeniowego. Objawami, które powinny wzbudzić niepokój poza metalicznym posmakiem w ustach, są między innymi nudności, ciągłe pragnienie, nadmierna potliwość, bóle głowy, swędzenie skóry oraz wymioty.

9. Sarkoidoza

Kolejną przyczyną metalicznego posmaku może być sarkoidoza, czyli choroba atakująca układ odpornościowy, objawiająca się ziarniakami – małymi grudkami zapalnymi, które najczęściej występują na węzłach chłonnych i płucach.

Schorzenie może dotknąć jednak każdego narządu. Sarkoidoza jest zazwyczaj trudna do wykrycia – u chorych nie obserwuje się charakterystycznych zmian, a postawienie diagnozy wymaga wykonania badania rentgenowskiego płuc, biopsji węzłów chłonnych czy też badania poziomu wapnia we krwi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze