Trwa ładowanie...

Metaplazja - przyczyny, objawy i leczenie. Metaplazja jelitowa

 Kinga Olchowy
25.09.2020 11:15
Metaplazja to określenie charakteryzujące zmiany w tkankach organizmu - szczególnie nabłonkowych lub łącznych
Metaplazja to określenie charakteryzujące zmiany w tkankach organizmu - szczególnie nabłonkowych lub łącznych (123rf)

Metaplazja to określenie charakteryzujące zmiany w tkankach organizmu - szczególnie nabłonkowych lub łącznych. Najbardziej powszechna jest metaplazja jelitowa, która może nieść za sobą wiele powikłań. Zobacz, czym jest metaplazja i jak sobie z nią poradzić.

spis treści

1. Co to jest metaplazja?

Metaplazją określa się zmiany obejmujące tkanki nabłonkowe i łączne. Oznacza powstawanie nowych komórek, które znacznie różnią się od pozostałych komórek w obrębie tej samej przestrzeni. Nowe tkanki różnią się od pierwotnych pod kątem czynnościowym i morfologicznym. Nieleczona metaplazja może być przyczyną rozwoju nowotworów. Wyróżnia się kilka rodzajów metaplazji, jednak najpowszechniejszy z nich odnosi sie do jelit i błon śluzowych żołądka.

2. Metaplazja jelitowa żołądka

O metaplazji żołądka mówi się, kiedy błona śluzowa żołądka zaczyna zmieniać się wbłonę śluzową jelit. To dość groźne schorzenie, ponieważ uznawane jest za stan przednowotworowy i wymaga szybkiej interwencji medycznej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Metaplazja jelitowa to zwykle nieodwracalne zmiany w śluzówce żołądka. Ich przyczyną są najczęściej nawracające, ostre stany zapalne. Odpowiednio wcześnie wykryte czasem pozwalają na wdrożenie postępowania, które spowoduje cofnięcie się zmian, jednak w większości przypadków zahamowanie rozwoju schorzenia jest trudne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Bardzo często metaplazję jelitową diagnozuje się u osób, które zmagają się z wrzodami dwunastnicy, zakażeniem bakterią Helicobacter Pylori, a także u pacjentów, którzy na stałe przyjmują leki uszkadzające błony śluzowe żołądka.

Metaplazji sprzyja dodatkowo ciężkostrawna dieta, zaburzenia metaboliczne i hormonalne (np. związane z cukrzycą), nieregularne jedzenie posiłków, sięganie po używki czy skłonności genetyczne.

2.1. Objawy metaplazji jelitowej

Metaplazja jelitowa jest tak niebezpieczna głównie dlatego, że nie daje charakterystycznych objawów. Wszystkie sygnały alarmowe można skojarzyć z niestrawnością czy niegroźnymi zaburzeniami układu pokarmowego. Choroba może rozwijać się po cichu nawet przez kilka lat, a wykrywana jest często przypadkowo.

Najczęściej metaplazji towarzyszą takie objawy, jak:

  • zgaga i ból w nadbrzuszu
  • częste odbijanie
  • brak apetytu
  • nudności i wymioty
  • uczucie pełności i szybkiego najadania się, pomimo przyjmowania małych ilości jedzenia

Objawy mogą pojawiać się wspólnie, ale chory może odczuwać tylko jeden z nich. Jest to kwestia indywidualna - symptomy mogą nasilać się po posiłku lub ujawniać się rano, kiedy chory jest na czczo. Każdy sygnał alarmowy może być podstawą do wizyty u lekarza.

Szczególnie niebezpieczne jest pojawienie się krwawień z żołądka (krwistych wymiocin lub stolca).

2.2. Leczenie metaplazji jelitowej

Jeśli lekarz podczas badania stwierdzi metaplazję, zleca leczenie farmakologiczne. Najważniejsza jest jednak zmiana nawyków żywieniowych. Chory musi całkowicie zrezygnować z używek i usunąć z diety produkty mocno przetworzone, a zamiast tego wprowadzić zdrową, zbilansowaną dietę. Powinna być ona dodatkowo lekkostrawna i nie zawierać ostrych przypraw.

W przypadku współistniejących chorób, takich jak zakażenie bakterią H. Pylori, kluczowa jest antybiotykoterapia. Na czas leczenia warto wyeliminować z diety produkty bogate w błonnik pokarmowy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze