Mięsak – diagnoza, przyczyny, objawy
Mięsak zaliczany jest do nowotworów złośliwych tkanek miękkich i kości. W Polsce stanowi jedynie 1% złośliwych nowotworów występujących u dorosłych. Zapadalność na mięsaka rośnie wraz z wiekiem. Czym charakteryzuje się mięsak i jak go leczyć?
1. Mięsak – rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów mięsaków:
• Mięsak tkanek miękkich – przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Niestety pierwsze objawy można zauważyć dopiero po wystąpieniu przerzutów. Najczęściej mięsak tkanek miękkich dotyka tułowia, kończyn, szyi, głowy lub przestrzeni zaotrzewnowej. Mięsaka można poznać np. po opuchliźnie stawów lub niedokrwistości;
•Mięsak GIST – jest to nowotwór tkanki przewodu pokarmowego. Rozwija się w żołądku i jelitach. Początkowo nie daje żadnych objawów. Wraz z szybkim rozrostem zyskuje postać złośliwą. Skutkuje to przerzutami np. do wątroby;
• Mięsak kości – początkowo objawia się silnym bólem, nabrzmieniem okolic kości, stawów lub guzem. Przy mięsaku kości zarys kończyn może być zniekształcony. W zaawansowanym stadium chorobie towarzyszy osłabienie, gorączka oraz niedokrwistość. Ten rodzaj mięsaka może obejmować nasady i trzony kości krótkich oraz długich. U osób starszych nowotwór obejmuje kości różnokształtne. Objawy mięsaka często błędnie tłumaczy się stanami zwyrodnieniowymi lub procesem rozwoju organizmu.
2. Mięsak – diagnoza
Na mięsaka można zachorować w każdym wieku. Nieco większy odsetek chorych można odnotować u mężczyzn. W Polsce na ten nowotwór zapada mniej niż 1000 osób rocznie. Ze względu na to, że jest to choroba dość rzadka, diagnoza nie jest najłatwiejsza. Do jej rozpoznania potrzebny jest zespół specjalistów, natomiast klinik zajmujących się diagnozą i leczeniem mięsaka w Polsce jest zaledwie kilka. W niektórych krajach ani jedna klinika nie podejmuje się leczenia tego rodzaju nowotworu. Jest to spowodowane małą liczbą chorych. Na Litwie z chorobą zmaga się zaledwie 70 osób, przez co nie ma tam żadnego ośrodka leczącego mięsaki.
3. Mięsak – przyczyny
Przyczyny powstawania mięsaka nie są jeszcze znane. Uważa się, że powstawaniu mięsaka mogą sprzyjać czynniki genetyczne oraz wirus HIV. Mięsak może powstawać także w wyniku urazów mechanicznych lub termicznych, kontaktu z chemikaliami oraz radiologicznym promieniowaniem.
4. Mięsak – objawy
Ze względu na to, że istnieją różne rodzaje i lokalizacja mięsaków, można zaobserwować różne objawy nowotworu. Jeśli posiadamy guza, który jest większy niż 5 cm, jego rozmiar się zmienia, a dodatkowo jest bolesny powinniśmy udać się na kontrolę lekarską w celu wykluczenia mięsaka. Mięsakom kości może towarzyszyć nabrzmienie okolic kości i stawów oraz zniekształcenie zarysu kończyn. Zaawansowany stan nowotworu może dodatkowo objawiać się osłabieniem, gorączką i niedokrwistością. W przypadku mięsaków najczęściej występują przerzuty do płuc.
5. Mięsak – leczenie
Zarówno w Polsce, jak i na świecie leczenie mięsaków stale się rozwija. Obecnie u pacjentów stosuje się zabieg chirurgiczny wspierany chemioterapią oraz radioterapią. W niektórych przypadkach, aby uniknąć rozwoju choroby dokonuje się amputacji chorej kończyny. Na część mięsaków stosuje się terapię z wykorzystaniem czynników molekularnych. Tego typu leczenie polega na precyzyjnym trafianiu w nowotwór chorego. Przy odpowiednio dobranym leczeniu większość rodzajów mięsaków jest możliwa do wyleczenia.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.