Przejdź na WP

Mięśnie pleców - charakterystyka, mięśnie równoległoboczne i głębokie, przykładowe ćwiczenia

Mięśnie pleców pełnią odpowiedzialną rolę, to one chronią jeden z najważniejszych narządów ruchu, czyli kręgosłup. By jednak mogły spełniać swoją funkcję muszą być mocne i sprawne. Jeżeli mięśnie pleców będą zbyt stwardniałe lub przykurczone mogą objawiać się silnym bólem przy wykonywaniu najmniejszego nawet ruchu. W jaki sposób można zadbać o mięśnie pleców, aby nie bolały i były silne?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Mięśnie pleców - charakterystyka

Mięsnie pleców są jedną z najważniejszych grup układu mięśniowego. Są zaangażowane we wszystkie czynności jakie wykonujemy każdego dnia (zwłaszcza w pozycji stojącej). To właśnie mięśnie pleców stabilizują naszą sylwetkę w pionie (wespół z mięśniami brzucha) oraz chronią kręgosłup.

Jeśli mięśnie pleców są zbyt słabe, wystarczy nieduże przeciążenie, by zaczęły się kurczyć i naprężać. Ponadto, do napiętych mięśni gorzej napływa krew oraz tlenem i składniki odżywcze. Istotna jest gimnastyka mięśni grzbietu, aby jak najdłużej zachowały swoją elastyczność i spełniały swoje zadanie. Ze względu na budowę anatomiczną mięśnie pleców dzieli się na grupę mięśni głębokich oraz grupę mięśni powierzchownych.

Mity i fakty dotyczące bólu pleców
Mity i fakty dotyczące bólu pleców [10 zdjęć]

To naturalne, że wraz z wiekiem ¾ populacji ma problemy z bolesnością pleców. Mogą oni odczuwać ostry,...

zobacz galerię

Jednym z najistotniejszych mięśni pleców jest kaptur, czyli mięsień czworoboczny, który mieści się w okolicy karku i górnej części grzbietu. Pełni on ważną rolę w ciele człowieka, to on odpowiada za podnoszenie barków i opuszczanie ich, prostowanie kręgosłupa szyjnego, zbliżanie łopatek do kręgosłupa i obracaniu ich. Mięsień najszerszy grzbietu leży w dolnej oraz bocznej części grzbietu, odpowiada za obniżanie ramienia.

2. Mięśnie pleców - mięśnie równoległoboczne

Mięśnie równoległoboczne pleców mają podobną funkcję z mięśniem dźwigaczem łopatki –  kierują łopatki ku górze, do tyłu i do linii środkowej ciała. Mięsień równoległoboczny jest przykryty mięśniem czworobocznym, zaś mięsień dźwigacz łopatki rozciąga się od wyrostków poprzecznych kręgów szyjnychw dół, aż do łopatki. Drugą grupę mięśni powierzchownych grzbietu stanowią dwa mięśnie pleców. Pierwszy z nich to mięsień zębaty tylny górny, który jest mięśniem wdechowy, odpowiada za podnoszenie żeber podczas oddychania.

3. Mięśnie pleców - mięśnie głębokie

Mięśnie głębokie grzbietu posiadają zazwyczaj budowę symetryczną i szczególnie mocno uwidaczniają się w części lędźwiowej kręgosłupa. Cała grupa mięśni głębokich pleców pełni funkcję mięśni prostownika grzbietu. Ponadto ważną role pełnią mięśnie pleców potyliczne, które łączą kręgi szyjne (krąg szczytowy i obrotowy) z czaszką. Umożliwiają one ruchy zginania i wyprostu głową, ruchy na boki oraz ruchy przeczenia. Aby zachować jak najlepszą kondycję mięśni pleców zaleca się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które dodatkowo wzmocnią tę partię mięśni.

Musisz to wiedzieć

4. Mięśnie pleców - przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na mięśnie pleców są proste i nie wymagają specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń. Część z nich można wykonać w domu. Poniżej przedstawiam kilka ćwiczeń na mocne mięśnie pleców.

  • Usiądź prosto na taborecie, opuść ramiona. Unosząc ręce wysoko, nabieraj jak najwięcej powietrza, a robiąc wydech, opuszczaj ręce i pochyl się w przód.
  • Stań prosto. Unieś ręce wysoko i odchyl tułów w tył. Opuszczając ręce, wykonaj skłon tułowia w przód.
  • Stojąc, wykonuj skłony tułowia w prawo i w lewo.
  • Stojąc, staraj się spojrzeć jak najdalej najpierw przez lewe, a potem przez prawe ramię. Szybko zmieniaj kierunki patrzenia.
Ćwiczenie na mięśnie pleców
Ćwiczenie na mięśnie pleców (123rf)
  • Klęcząc, oprzyj się dłońmi o podłogę. Wypinaj kręgosłup w górę, opuszczając głowę w dół (koci grzbiet), potem opuszczaj kręgosłup w dół, unosząc głowę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy