Migotanie przedsionków to stan chorobowy, który bardzo często przebiega bezobjawowo. Bardzo często zdarza się, że jest diagnozowana zupełnie przypadkiem, przy okazji innych badań lub rutynowej kontroli.
Do migotania przedsionków dochodzi, kiedy przestają się one kurczyć i rozkurczać regularnie, a zaczynają drżeć. W tym czasie ryzyko powstawania skrzepów krwi zwiększa się.
Migotanie przedsionków związane jest z nieprawidłową pracą serca. Zazwyczaj jest konsekwencją arytmii i odczuwane jest jedynie jako kołatanie serca.
Niestety jest to objaw, który bardzo łatwo zignorować lub uznać za niegroźną konsekwencję stresu.
Czasem pojawiają się także inne sygnały alarmowe, takie jak duszności, zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu. U niektórych migotaniu towarzyszą zawroty głowy, omdlenia i dzwonienie w uszach.
Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje migotania przedsionków: napadowe, przetrwałe i utrwalone.
O napadowym migotaniu można mówić, jeśli trwa krócej niż tydzień i ustępuje samoistnie. Przetrwałe i utrwalone migotanie przedsionków to poważny stan chorobowy, który wymaga leczenia.
W przypadku migotania można wdrożyć leczenie za pomocą zabiegu kardiowersji, który polega na ustabilizowaniu rytmu serca.
Migotanie przedsionków może być także objawem wskazującym na jedną z chorób układu sercowo-naczyniowego. Często towarzyszy zawałowi serca, niewydolności serca i nadciśnieniu.
Migotanie przedsionków nie musi być związane z chorobami serca. Czasem jest objawem zaburzeń pracy tarczycy. W tej sytuacji należy przede wszystkim ustabilizować poziom hormonu TSH.
Aby poprawnie zdiagnozować problem migotania przedsionków, należy zgłosić się do kardiologa, który może zlecić całodobowe badanie holterem. Pozwoli to na dokładną ocenę pracy serca.
Jeśli migotanie zdarza się często, bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu zakrzepów. W tym celu najlepiej jest przyjmować kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwkrzepliwych.
Poza kardiowersją czasem stosuje się także elektrokoagulację. Najczęściej dzieje się tak w przypadku arytmii. Zabieg ten polega na uszkodzeniu fragmentów serca, które są odpowiedzialne za wywoływanie arytmii. Stosuje się do tego wysoką temperaturę.