Trwa ładowanie...

Wpływ miłorzębu japońskiego na mózg

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 24.11.2018 13:35
Wpływ miłorzębu japońskiego na mózg
Wpływ miłorzębu japońskiego na mózg (Zdjęcie autorstwa Skakerman / CC BY 2.0)

Ludzie od wieków wykorzystują lecznicze właściwości miłorzębu japońskiego. Ostatnio rośliną tą zainteresowali się neurobiolodzy z kliniki Oregon Stroke Center w Portland. Według nich substancje zawarte w miłorzębie japońskim mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu i profilaktyce udaru mózgu.

spis treści

1. Właściwości miłorzębu japońskiego

Największą popularnością miłorząb japoński cieszy się na Dalekim Wschodzie, gdzie przygotowywany z niego wyciąg stosuje się najczęściej na poprawę funkcji umysłowych. Miłorząb poprawia pamięć i koncentrację, rozjaśnia umysł, dodaje energii, wzmacnia siłę fizyczną i poprawia nastrój. Obecnie lecznicze właściwości miłorzębu japońskiego doceniane są także w innych krajach, gdzie można go kupić w formie suplementów diety i leków ziołowych bez recepty.

2. Miłorząb japoński a udar mózgu

Amerykańscy uczeni przeprowadzili testy na zwierzętach, w których sprawdzano wpływ miłorzębu japońskiego na stan mózgu po udarze. W tym celu podawali myszom ekstrakt z tej rośliny, po czym prowokowali u nich wystąpienie udaru. Eksperyment potwierdził, iż myszy, które otrzymywały ekstrakt z miłorzębu w mniejszym stopniu doznawały uszkodzenia mózgu niż myszy, które nie były leczone miłorzębem. Dzięki miksturze z miłorzębu rozmiary uszkodzenia mózgu były mniejsze średnio o jedną trzecią. Naukowcy są jednak ostrożni z okazywaniem optymizmu – najważniejszym etapem badań będą testy kliniczne na ludziach, których nie przechodzi wiele sprawdzonych na zwierzętach substancji. Jeśli jednak skuteczność miłorzębu zostanie potwierdzona, substancje w nim zawarte mogą wejść w skład leków stosowanych w profilaktyce udaru mózgu, jak również w zapobieganiu uszkodzeniom mózgu po przebytym udarze.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Wpływ oliwy z oliwek na ryzyko udaru
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze