Miód fasolowy – właściwości i zastosowanie
Miód fasolowy nie jest szczególnie popularny, a szkoda, ponieważ to produkt wyjątkowy. Posiada charakterystyczny smak, zapach i właściwości. Jest mało słodki i lekko kwaskowaty. Swoje walory zawdzięcza nektarowi kwiatów fasoli „Piękny Jaś", z którego produkują go pszczoły, zapylając pola uprawne fasoli tyczkowej. Jest wizytówką Roztocza. Jakie są jego właściwości?
1. Co to jest miód fasolowy?
Miód fasolowy w przeciwieństwie do miodu lipowego, gryczanego, akacjowego czy rzepakowego jest mało popularny. Surowcem wykorzystywanym przez pszczoły do jego produkcji jest nektar z kwiatów fasoli tyczkowej „Piękny Jaś”, rzadziej fasoli wielokwiatowej.
Miód fasolowy powstaje głównie na Roztoczu. Ma to związek z warunkami klimatycznymi, które sprzyjają uprawie fasoli tyczkowej (od czerwca do września panuje tam największe nasłonecznienie w Polsce).
Pola, na których rośnie fasola tyczkowa, położone są głównie na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego (w miejscowościach takich jak Czarnystok, Mokrelipie, Zaburze, Gorajec czy Wólka Czarnostocka).
To tradycyjny produkt regionalny, który w 2005 roku został wpisany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi na listę tradycyjnych produktów z województwa lubelskiego.
2. Właściwości miodu fasolowego
Jak wygląda i smakuje miód fasolowy? Jest niezbyt słodki i lekko kwaskowaty. Roztacza intensywny zapach kwiatu fasoli. W postaci płynnej ma barwę słomkową, a po skrystalizowaniu zmienia kolor na biało kremowy.
Krystalizacja miodu jest zjawiskiem naturalnym i zachodzi w każdym „prawdziwym” miodzie. Jej czas jest różny. Co ważne, proces ten nie zmienia składu ani właściwości odżywczych, smakowych czy leczniczych miodu.
Głównym składnikiem miodu jest cukier (80% masy). To głównie monosacharydy, takie jak fruktoza i glukoza. Cukry proste znajdujące się w miodzie pochodzą bezpośrednio z nektaru i spadzi, a także z rozkładu cukrów złożonych pod wpływem enzymów dodawanych przez pszczoły.
Pozostałe składniki to woda oraz witaminy, takie jak tiamina, ryboflawina, biotyna, kwas pantotenowy, kwas nikotynowy, pirydoksyna, kwas foliowy czy kwas askorbinowy.
3. Walory zdrowotne miodu
Miód fasolowy jest ceniony nie tylko ze względu na smak, ale i walory prozdrowotne. Okazuje się, że ma pozytywny wpływ na wiele narządów i układów, ponieważ:
- wspomaga pracę serca i funkcjonowanie układu krwionośnego, obniża ciśnienie tętnicze krwi, spowalnia procesy miażdżycowe,
- wzmacnia układ immunologiczny,
- ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne,
- przyspiesza gojenie się ran. Może zmniejszać objawy towarzyszące alergiom czy zapaleniom skóry,
- wywiera korzystne działanie przeciwwolnorodnikowe, których nadmiar powoduje tzw. stres oksydacyjny,
- wspomaga trawienie,
- łagodzi dolegliwości układu pokarmowego,
- ponieważ przyspiesza odnawianie drobnoustrojów niezbędnych do prawidłowego trawienia, odbudowuje florę bakteryjną żołądka i jelit,
- odżywia i regeneruje organizm,
- zwiększa wydajność fizyczną, wydłuża czas przed zmęczeniem, zwłaszcza przy długotrwałym wysiłku,
- wspomaga pracę mózgu.
- ma działanie przeciwnowotworowe.
4. Zastosowanie miodu
Miód fasolowy, tak jak każdy inny produkt, sprawdzi się w kuchni, domowej apteczce i kosmetyczce. Najprostszy sposób podawania miodu to jego bezpośrednie spożywanie lub dodawanie do pieczywa. Można nim smarować kanapki, słodzić napoje zimne i ciepłe, ale i dodawać do różnych deserów i dań, na przykład mięs.
Warto pamiętać, że zdrowy człowiek może spożywać nawet do 300 g miodu na dobę. Dzienna dawka produktu musi być jednak zbilansowana z wartością kaloryczną innych pokarmów dostarczanych organizmowi. Ma to związek z tym, że wartość kaloryczna miodu jest bardzo wysoka i wynosi nawet 3300 kcal w 1 kg.
Miód, nie tylko fasolowy, warto spożywać nie tylko dla smaku, ale i na zdrowie: zarówno profilaktycznie, jak i w sytuacji, gdy dopada grypa czy przeziębienie, a także pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Poleca się go osobom zmagającym się z niestrawnością i zaparciami, chorobami żołądka lub jelit, a także refluksem. O działaniu leczniczym decyduje duża liczba monosacharydów, a także witamin, mikroelementów czy kwasów organicznych.
Miód to fantastyczna baza do domowych maseczek i peelingów, a także kąpieli. Nie bez przyczyny to popularny składnik wielu kosmetyków drogeryjnych, ale i wyrobów farmaceutycznych, które stosuje się na otwarte rany, odleżyny, wrzody, żylaki i poparzenia.
Miód fasolowy najlepiej kupić w sprawdzonym sklepie lub pasiece. Mniejszy słoik miodu (400-600 g) kosztuje od 20 do 30 zł, zaś większy (900-1000 g) od 35 do 55 zł.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.