Trwa ładowanie...

Mioglobina – wskazania, przygotowanie do badania, przebieg, interpretacja wyników

Avatar placeholder
07.04.2021 14:58
Mioglobina – wskazania, przygotowanie do badania, przebieg, interpretacja wyników
Mioglobina – wskazania, przygotowanie do badania, przebieg, interpretacja wyników

Mioglobina jest białkiem, które magazynuje i dostarcza tlen do mięśni, aby mogły one wytwarzać energię do ruchu. Gdy mięśnie zostają uszkodzone, mioglobina automatycznie dostaje się do krwi. Badanie poziomu mioglobiny we krwi wykonuje się, gdy istnieje podejrzenie zawału serca.

spis treści

1. Stężenie mioglobiny

Stężenie mioglobiny we krwi wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu uszkodzeń mięśni zarówno szkieletowych, jak i sercowego. Badanie poziomu mioglobiny we krwi wykonuje się w diagnostyce świeżego zawału serca, czyli najpóźniej 15 godzin od wystąpienia objawów (warto jednak nadmienić, że obecnie w diagnostyce zawału serca wykorzystanie znajdują przede wszystkim inne badania, takie jak oznaczanie poziomu troponin). Po wspomnianym wyżej czasie stężenie mioglobiny w organizmie maleje i ustalenie, czy rzeczywiście zawał miał miejsce tylko na podstawie badania mioglobiny, jest trudne. Wskazaniem do badania stężenia mioglobiny jest także uszkodzenie mięśni szkieletowych, jej wyższy poziom w organizmie świadczy o niedotlenieniu komórek, urazie oraz rozpadzie komórek mięśni szkieletowych, jest to przydatne badanie zwłaszcza w sporcie i kontroli treningu. Wyższe stężenie mioglobiny w moczu może być związane z niewydolnością i chorobami nerek. Badanie mioglobiny jest również przydatne w rozpoznawaniu martwicy komórek mięśnia sercowego, która następuje zaraz po zawale serca. Dlatego ważne jest oznaczanie stężenia mioglobiny w ocenie leczenia zawału serca, dzięki czemu można sprawdzić, czy udrożnienie tętnic było zabiegiem skutecznym.

2. Przygotowanie do badania i przebieg badania stężenia mioglobiny

Do badania na poziom mioglobiny we krwi najlepiej być na czczo, czyli nie należy przed wykonaniem go nic jeść, można jedynie wypić szklankę wody niegazowanej pół godziny przed badaniem. Należy również unikać większego wysiłku fizycznego oraz nie zaleca się przyjmowania zastrzyków domięśniowych przed tym badaniem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Nietypowe nawyki, które szkodzą sercu
Nietypowe nawyki, które szkodzą sercu [6 zdjęć]

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Jak wynika z najnowszych danych Głównego

zobacz galerię

Poziom mioglobiny może być wykonywany z próbki krwi lub moczu. W przypadku krwi zostanie ona pobrana od pacjenta z żył w zgięciu łokciowym, a następnie przekazana do analizy w laboratorium. Samo pobranie krwi zajmuje około kilku minut. W przypadku badania z próbki moczu, pacjent musi dostarczyć pobrany mocz w odpowiednim pojemniku do punktu pobrań. Specjalne pojemniki na mocz dostępne są w każdej aptece, a ich koszt to około 1 zł. Koszt badania poziomu mioglobiny w organizmie to około 40 złotych. Należy pamiętać, że pojedynczy wynik mioglobiny nie może stanowić o rozpoznaniu choroby i zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem w celu właściwej interpretacji badań.

Zobacz także:

3. Interpretacja wyników

Poziom mioglobiny w organizmie dopuszczalny we krwi to od 5–70mg/l, natomiast w moczu do 17ug na 1g kreatyniny. Jeżeli stężenie mioglobiny we krwi jest prawidłowe, w zasadzie możliwe jest wykluczenie zajścia zawału serca czy innych chorób mięśnia sercowego. W przypadku gdy mioglobina osiąga wysokie wartości, oznacza to uszkodzenie mięśni wynikające z zakażenia, intensywnego wysiłku fizycznego, urazów, stosowania zastrzyków domięśniowych, zapalenia mięśni, chorób genetycznych mięśni szkieletowych, miopatii, rabdomiolizy, dystrofii mięśniowej, padaczki, śpiączki cukrzycowej, hipernatremii, hipokalemii, niedoczynności tarczycy, zatrucia alkoholem lub zażywania pewnych leków oraz narkotyków. Wysoki poziom mioglobiny we krwi jest groźny, ponieważ stan ten może doprowadzać do znacznych zaburzeń czynności nerek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze