Mleczko pszczele - skład, właściwości, zastosowanie u dzieci
Mleczko pszczele jest wytwarzane przez pszczoły, które karmią nim młode larwy przez pierwsze trzy dni życia oraz królową roju przez cały jej żywot. W medycynie ludowej mleczko pszczele jest znane od dawna, gdyż dostarcza organizmowi niezbędnych związków brakujących w codziennym menu.
1. Mleczko pszczele - skład
Mleczko pszczele pozyskuje się z matecznika. Pszczelarze stosują różne metody mobilizacji pszczół do wychowu młodych i do karmienia matek pszczelich. Larwy trzydniowe są obficie karmione mleczkiem, właściwie „pływają” w nim. Z pięciu mateczników (matecznik to komórka w plastrze służąca do wychowania nowej matki) można uzbierać około 1 g produktu. Przechowuje się go w szczelnych pojemnikach, w temperaturze pokojowej - w ten sposób będzie zdatne do spożycia przez rok.
Skład chemiczny mleczka pszczelego jest bardzo bogaty, gdyż zawiera ono wodę, białka, cukry, lipidy, kwasy organiczne, hormony, sole mineralne i wiele witamin. Zawartość witamin jest znacznie większa niż w miodzie czy w pyłku pszczelim. Białko mleczka pszczelego składa się głównie z albumin i globulin. Stwierdzono w nim również ponad 12 mikro- i makroelementów, m.in. miedź, magnez, potas, fosfor, żelazo, cynk, siarkę, mangan, nikiel, kobalt, krzem, chlor, arsen. Zawiera ono mnóstwo witamin niezbędnych w zdrowej diecie, np. witaminy z grupy B, a także witaminy C, A, D, E. Ponadto posiada właściwości bakteriobójcze.
2. Mleczko pszczele - właściwości
Jedną z najważniejszych właściwości mleczka pszczelego jest wspomaganie przemiany materii i odnowy tkanek. Produkt ten zwiększa przemianę białkową, podwyższa liczbowo erytrocyty i poziom hemoglobiny. Mleczko pszczele zwiększa energię, płodność, apetyt i siłę. Regeneruje organizm po przebytych chorobach, operacjach, jest przydatne w leczeniu anoreksji, ponieważ przywraca łaknienie. Leczenie nim jest skuteczne w osteoporozie, chorobach układu oddechowego, krtani, gardła, skóry, przewodu pokarmowego, układu moczowego.
Zarówno właściwości lecznicze miodu jak i mleczka pszczelego wpływają na samopoczucie, koncentrację uwagi oraz przywracają równowagę psychiczną. Z tego względu należy stosować produkty pszczele w stanach wyczerpania nerwowego i bezsenności. Mleczko pszczele podwyższa odporność organizmu na zakażenia. Stosowane drogą doustną, wykazuje działanie w chorobach niedokrwiennych serca, miażdżycy tętnic wieńcowych oraz w okresie rehabilitacji po zawale mięśnia sercowego.
3. Mleczko pszczele - zastosowanie u dzieci
Właściwości mleczka pszczelego umożliwiają podawanie je dzieciom zarówno przy niedożywieniu, jak i w zaburzeniach odżywiania oraz trawienia u dzieci starszych. Mleczko pszczele w krótkim czasie powoduje wzrost łaknienia mleka, przyrost masy ciała i unormowanie czynności trawiennych. Zalecana dawka mleczka pszczelego wynosi od 50 mg do 300 mg dla dorosłego człowieka, zaś dla dzieci połowę tej dawki. Należy ją stosować rano 30 minut lub godzinę przed śniadaniem albo 2–3 godziny po kolacji. Kuracja powinna trwać od 3–4 tygodni do 2 miesięcy. Zaleca się przeprowadzenie dwóch kuracji profilaktycznych w ciągu roku.
Mleczko pszczele jest doskonałym produktem w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości organizmu. W medycynie ludowej ta substancja jest znana od dawna. Obecnie badania naukowe dowodzą, że produkt ma działanie wielokierunkowe i może być alternatywą dla leczenia przy użyciu leków syntetycznych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.