Trwa ładowanie...

Modelka nie może się uśmiechać. Cierpi na bardzo rzadką chorobę

 Katarzyna Prus
06.04.2022 14:57
Kobieta nigdy się nie uśmiechała
Kobieta nigdy się nie uśmiechała (Instagram)

24-letnia Tayla Clement z Nowej Zelandii urodziła się z zespołem Moebiusa. Przez to nietypowe schorzenie dziewczyna nie jest w stanie się uśmiechać, a w dzieciństwie była prześladowana. Mimo to podpisała kontrakt z agencją modelek. - Jestem podekscytowana, że mogę być wsparciem i inspiracją, których sama potrzebowałam, kiedy byłam młodsza - podkreśla.

spis treści

1. Modelka ma nietypowe zaburzenie neurologiczne

Clement urodziła się z bardzo rzadką i nieuleczalną chorobą. Atakuje ona mięśnie odpowiedzialne za mimikę twarzy i ruchy gałek ocznych. Dlatego dziewczyna nie może się uśmiechać. Paraolimpijka, mówca motywacyjny, a teraz także modelka, z powodu swojego nietypowego wyglądu i "zamarzniętej twarzy" była w dzieciństwie prześladowana. Teraz podpisała kontrakt z agencją Zebedee Talent, która reprezentuje między innymi osoby niepełnosprawne, z widocznymi różnicami i alternatywnym wyglądem. Dziewczyna stała się inspiracją dla wielu osób, na Instagramie ma już blisko 24 tysiące obserwujących.

2. Była prześladowana, bo nie mogła się uśmiechać

W wieku 12 lat Clement przeszła operację, która miała przywrócić jej upragniony uśmiech. Niestety zabiegł się nie powiódł, a twarz stała się opuchnięta i posiniaczona. To dla dziewczyny oznaczało jeszcze większą traumę.

Zobacz film: "Dr Sienkiewicz o najczęstszych powikłaniach neurologicznych po COVID-19"

- Przez cztery lata po operacji prześladowali mnie jeszcze bardziej. Chodziło już nie tylko o to, że ludzie nazywali mnie obrzydliwą. Przynosili też do szkoły plastikowe torby i kazali mi je włożyć na głowę - wspomina Clement. Dodaje, że ignorowali ją nawet nauczyciele. - Wszystko przez to, że nie mogłam się uśmiechać i poruszać twarzą - zaznacza 24-latka.

3. Choroba doprowadziła do depresji i prób samobójczych

Schorzenie, na które cierpi Clement, doprowadziło do poważnych problemów psychicznych. Zanim skończyła 18 lat, lekarze zdiagnozowali u niej ciężką kliniczną depresję i lęk z zespołem stresu pourazowego. Dziewczyna aż sześć razy próbowała popełnić samobójstwo. To właśnie z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym zrezygnowała na sportu, który kiedyś uprawiała. Wróciła do tego dopiero, kiedy skontaktowała się z nią organizacja paraolimpijska z Nowej Zelandii.

W 2018 roku Clement zdobyła pierwsze miejsce w pchnięciu kulą na Mistrzostwach Stanu Wiktoria w Melbourne. Rok później ustanowiła rekord świata na Mistrzostwach Nowej Zelandii.

- Zrozumiałam, że urodziłam się po to, żeby się wyróżniać. Bez względu na to kim jesteś, możesz osiągnąć w życiu wszystko. Realizuj marzenia - podkreśla 24-latka.

4. Co to jest zespół Moebiusa?

Zespół Moebiusa (ang. Moebius syndrome, zespół Möbiusa, wrodzona diplegia twarzowa, MBS), to rzadko występujący zespół wad wrodzonych, który charakteryzuje się porażeniami nerwów czaszkowych i szeregiem zaburzeń neurologicznych.

Jako pierwszy opisał ją niemiecki neurolog Paul Julius Möbius w 1888 roku. Najbardziej charakterystycznym i widocznym objawem zespołu Moebiusa jest brak ekspresji twarzy. Chorzy nie mogą się uśmiechać, marszczyć brwi, mrużyć oczu i poruszać nimi. Wynika to z zaburzonego przewodnictwa nerwowego do mięśni mimicznych twarzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze