Może pojawiać się, gdy wysoki cukier szaleje we krwi. Łatwo przegapić pierwsze objawy
Podwyższony cukier we krwi może dawać o sobie znać na różne sposoby. Czasem jest to trądzik albo częste infekcje układu moczowo-płciowego. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym?
1. Kiedy cukier we krwi jest za wysoki?
Glukoza jest podstawowym paliwem dla naszego ciała, które umożliwia funkcjonowanie komórek, w tym tkanki mózgowej. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, nazywany hiperglikemią, jest jednak sygnałem ostrzegawczym, którego nie powinniśmy bagatelizować. Może oznaczać cukrzycę albo stan przedcukrzycowy, którego wykrycie może zapobiec rozwojowi choroby w przyszłości. Długotrwała hiperglikemia może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów i narządów wewnętrznych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poziom cukru we krwi na czczo nie powinien przekraczać 99 mg/dl, a do dwóch godzin od zjedzenia posiłku — 140 mg/dl. Hiperglikemia jest medycznym terminem opisującym stan, w którym poziom cukru we krwi jest wyższy niż podany powyżej. Może być spowodowana otyłością, brakiem aktywności fizycznej, czynnikami genetycznymi, ciążą lub działaniem niektórych leków (np. glikokortykosteroidów).
2. Jakie są objawy hiperglikemii?
Pierwsze objawy podwyższonego cukru we krwi mogą być subtelne i łatwe do pominięcia.
Wśród nich wymienia się tj.:
- zwiększone pragnienie,
- uczucie suchości w jamie ustnej (polidypsja),
- częste oddawanie moczu,
- zmęczenie i osłabienie,
- uczucie głodu,
- rozmyte widzenie,
- bóle głowy,
- utratę wagi.
Często zdarzają się również infekcje układu moczowo-płciowego oraz zmiany skórne - od suchości i zmniejszenia elastyczności skóry, poprzez trądzik, aż po skłonność do ropnych zakażeń skóry i problemy z gojeniem się ran.
3. Jak obniżyć poziom cukru we krwi?
Obniżenie poziomu cukru we krwi jest kluczowe dla zapobiegania poważnym powikłaniom hiperglikemii. W tym celu można podjąć kilka kroków:
- dieta - spożywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków bogatych w błonnik i niskich w cukry proste oraz tłuszcze nasycone obniża poziom cukru we krwi,
- aktywność fizyczna - regularne ćwiczenia pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, poprawiając wrażliwość organizmu na insulinę i umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie glukozy przez komórki,
- farmakoterapia - leki przeciwcukrzycowe mogą być konieczne w niektórych przypadkach, ale ich doboru dokonuje lekarz na podstawie indywidualnej sytuacji pacjenta.
Podwyższony poziom cukru we krwi powinien wiązać się z konsultacją z lekarzem. Rozpoznanie i szybkie wdrożenie leczenia może bowiem znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.