Trwa ładowanie...

Może spowodować demencję alkoholową. Nie lekceważ 6 groźnych objawów

 Karolina Rozmus
29.07.2023 12:30
Powoduje ją alkohol. 6 oznak, że nieodwracalnie uszkodził mózg
Powoduje ją alkohol. 6 oznak, że nieodwracalnie uszkodził mózg (Getty Images)

Choć demencja kojarzona jest z wiekiem podeszłym, to groźny spadek funkcji poznawczych wskazujący, że doszło do upośledzenia mózgu, jest także powiązany z alkoholem. Otępienie czy demencja alkoholowa to jedno z groźniejszych powikłań nadmiernej konsumpcji etanolu.

spis treści

1. Ta demencja nie ma związku z wiekiem

Pod terminem demencja kryje się kilka chorób otępiennych związanych z degradacją komórek nerwowych w mózgu. Ponad połowę przypadków stanowi choroba Alzheimera, drugą pod względem częstości jest demencja naczyniowa. Spośród rzadziej występujących wymienia się otępienie z ciałami Lewy’ego czy otępienie skroniowo-czołowe. Zazwyczaj zmiany dementywne mają związek z wiekiem, bo choroba dotyka przede wszystkim osoby po 65. roku życia. Jednak jeden z rodzajów demencji ma związek nie z peselem, ale ilością spożywanego alkoholu.

Wiadomo, że etanol ma destrukcyjny wpływ na komórki mózgowe, choć przypuszcza się, że do demencji alkoholowej prowadzi także związany z nadużywaniem alkoholu niedobór witaminy B1. Tiamina jest niezbędna do prawidłowej pracy i do wytwarzania energii komórek w mózgu.

Zobacz film: "Z Ludzką Twarzą: Alkohol wyniszcza nie tylko wątrobę"
Wieloletnie nadużywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju demencji alkoholowej
Wieloletnie nadużywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju demencji alkoholowej (Pixabay)

Demencja alkoholowa rozwija się po latach regularnego i nadmiernego spożywania alkoholu, choć nie sposób wskazać dokładnej ilości etanolu, która odpowiada za otępienie. Przyjmuje się, że najbardziej narażeni na jego rozwój są mężczyźni, którzy spożywają co najmniej 50 jednostek alkoholu tygodniowo, czyli średnio 28 piw lub siedem butelek wina. W przypadku kobiet wystarczy już 30 jednostek alkoholu, to jest pięć butelek wina czy 20 piw tygodniowo.

2. Groźne objawy demencji alkoholowej

Brytyjska organizacja charytatywna Alzheimer’s Society wskazuje, że na demencję alkoholową może wskazywać sześć objawów.

Chorobą może być dotknięta osoba, która przejawia trudności w:

  • koncentracji na wykonywaniu zadań,
  • planowaniu, organizacji i rozwiązywaniu problemów,
  • podejmowaniu decyzji, stawianiu osądów i wyznaczaniu celów,
  • kontrolowaniu emocji,
  • zmotywowaniu się do wykonywania czynności czy zadań, m.in. tak podstawowych jak jedzenie, picie, zachowywanie higieny,
  • współodczuwaniu, czyli empatii wobec innych.

Alzheimer’s Society zwraca uwagę, że objawy mogą się różnić w zależności od tego, który obszar mózgu doznał największego uszczerbku. Alkohol szczególnie wpływa na płaty czołowe mózgu. Organizacja podkreśla również, że w odróżnieniu od demencji naczyniowej czy choroby Alzheimera możliwe jest zatrzymanie rozwoju i poprawa stanu chorego z demencją alkoholową.

"Przy odpowiednim leczeniu i wsparciu często istnieje duża szansa, że stan przestanie się pogarszać lub ulegnie poprawie. Na przykład, jeśli osoba przestaje pić alkohol, przyjmuje duże dawki tiaminy i zaczyna stosować zbilansowaną dietę. Jednakże, jeśli dana osoba nadal pije alkohol i nie odżywia się dobrze, 'demencja' związana z alkoholem najprawdopodobniej nasili się" – informuje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze