Mózg będzie pracował jak komputer. Neurolog je ten produkt codziennie
Owoce to źródło węglowodanów prostych, witamin, minerałów i silnie działających antyoksydantów. Stanowią źródło energii dla mózgu, ale nie tylko. Dwie lekarki, neurolog i neurochirurg wyjaśniają, że niektóre z owoców mogą również chronić mózgu przed utratą funkcji poznawczych.
1. Owoce spowalniają starzenie się mózgu
Nie ma wątpliwości, że dieta jest kluczowym elementem profilaktyki zdrowia mózgu. Opracowany przez naukowców model żywienia o nazwie MIND dowodzi, że mózg nie lubi diety bazującej na wysokoprzetworzonych produktach spożywczych, bogatych w sól, cukier i kwasy tłuszczowe nasycone. Uwielbia za to dietę śródziemnomorską, w której dużą rolę odgrywają pełnoziarniste zboża, zdrowe tłuszcze, a także oczywiście warzywa i owoce. Te ostatnie to źródło węglowodanów prostych, które są paliwem dla mózgu.
- Owoce są bogate w przeciwutleniacze, które zmniejszają stres oksydacyjny w tkance nerwowej, co może poprawiać funkcje poznawcze — wyjaśnia cytowana przez portal yahoo.com dr Betsy Grunch. Obserwowana na TikToku przez ponad dwa miliony osób lekarka jest neurochirurgiem.
Dodaje również, że są źródłem witaminy C, będącej jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, a także witaminy K, która może wpływać na transport tlenu do krwi i wspierać funkcje poznawcze. Najlepszym źródłem witaminy K pośród owoców jest kiwi, które dodatkowo zawiera pokaźne ilości witaminy C.
Z kolei prof. Mill Etienne, neurolog z New York Medical College, przyznaje, że owoce mogą zapobiegać uszkodzeniom komórek mózgowych i zmianom zwyrodnieniowym mózgu, "pomagając nam starzeć się z większym wdziękiem".
- Owoce należą do najzdrowszych źródeł węglowodanów. Są nie tylko doskonałym źródłem paliwa dla mózgu, ale wiele owoców dostarcza elementów budulcowych, z których powstają substancje chemiczne, takie jak serotonina, potrzebne do poprawy naszego nastroju - wyjaśnia neurolog.
2. "Jem co najmniej jednego banana dziennie"
Prof. Etienne przyznaje, że najbardziej lub ciemne owoce, zwłaszcza borówki i winogrona. Za ich kolor odpowiadają antocyjany, które wykazują silnie działanie antyoksydacyjne. Badania sugerują, że właśnie ciemne owoce mogą hamować stan zapalny mózgu i chronić przed utratą funkcji poznawczych wraz z wiekiem.
- Jem co najmniej jednego banana dziennie - dodaje prof. Etienne. Banany są m.in. źródłem tryptofanu, który indukuje syntezę serotoniny, ponadto z uwagi na wysoką zawartość potasu mogą chronić przed udarem.
- Awokado zawiera zdrowe tłuszcze, które są ważne dla funkcjonowania i rozwoju mózgu. Mogą chronić astrocyty, które są komórkami pomocniczymi w naszym mózgu - dodaje dr Grunch.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.