Mykobakterioza – objawy, rozpoznanie, leczenie
Mykobakterioza to choroba wywołana przez prątki niegruźlicze, inne niż te z gatunku Mycobacterium leprae oraz Mycobacterium tuberculosis complex. Choroba zwykle objawia się przewlekłym kaszlem oraz śluzowo-ropną wydzieliną. Osoby z mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, a także z proteinozą są w szczególności narażone na wystąpienie mykobakteriozy.
1. Mykobakterioza – czym jest?
Mykobakterioza jest chorobą układu oddechowego, wywołaną przez prątki niegruźlicze. Prątki wywołujące mykobakteriozę bytują zazwyczaj w glebie oraz wodach (zarówno w zbiornikach naturalnych, jak i sztucznych).
Liczne publikacje medyczne potwierdzają, że w ostatnich latach odnotowano wzrost liczby zachorowań na mykobakteriozę.
W naszym kraju choroba występuje dość rzadko. Rocznie stwierdza się około 200 przypadków zachorowań. Leczenie mykobakteriozy jest dość żmudne i długotrwałe.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Mykobakterioza – objawy
Ryzyko zachorowania na mykobakteriozę jest znacznie większe u osób w podeszłym wieku oraz pacjentów ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego.
Do grupy podwyższonego ryzyka możemy zaliczyć pacjentów z pylicą krzemową, mukowiscydozą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, proteinozą, zakażonych wirusem HIV.
U osób, które zachorowały na mykobakteriozę mogą wystąpić następujące objawy:
- spadek masy ciała,
- męczący suchy kaszel,
- śluzowo-ropna wydzielina,
- stan podgorączkowy lub gorączka,
- nocne poty
Czynnikiem chorobotwórczym są prątki niegruźlicze (NTM non-tuberculous mycobacteria, MOTT mycobacteria other than tuberculousis lub atypowe). Przedostają się do naszego organizmu przez nos i usta. Zdarza się, że choroba rozwija w organizmie przez wiele lat, a przy tym nie daje żadnych objawów.
3. Rozpoznanie
Lekarz dokonuje rozpoznania mykobakteriozy na podstawie posiewu plwociny lub popłuczyn oskrzelowo-płucnych.
Podstawą rozpoznania choroby może być również obraz kliniczny. U niektórych pacjentów należy wykonać dodatkowo badania: radiologiczne, bakteriologiczne oraz histopatologiczne.
U dzieci z podejrzeniem mykobakteriozy wykonuje się się testy tuberkulinowe.
4. Leczenie
Pacjenci z mykobakteriozą muszą przejść żmudne i długotrwałe lecznie, polegające na przyjmowaniu środków farmakologicznych. Czas leczenia wynosi od 12 do 24 miesięcy.
Mykobakteriozę wywołaną przez prątki Mycobacterium avium-intracellulare leczy się za pomocą klarytromycyny lub azytromycyny.
Leczenie mykobakteriozy wywołanej przez Mycobacterium kansasii bazuje na podawaniu: ryfampicyny, izoniazydu, etambutolu, pirydoxyny.
Osoby, które w przeszłości zmagały się z mykobakteriozą, powinny przynajmniej raz w roku wykonać RTG płuc.
Zobacz też E-papierosy szkodliwe dla zdrowia. Najgorsze mentolowe i cynamonowe
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.