Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Paracenteza (nakłucie błony bębenkowej) - co to jest i na czym polega?

 Paula Komendarczuk
15.06.2023 12:38
Paracenteza (nakłucie błony bębenkowej) to zabieg z zakresu otolaryngologii.
Paracenteza (nakłucie błony bębenkowej) to zabieg z zakresu otolaryngologii. (Unsplash)

Paracenteza (nakłucie błony bębenkowej) to zabieg z zakresu otolaryngologii, którego celem jest usunięcie patologicznej wydzieliny z ucha środkowego. Zwykle wykonuje się go w przebiegu zapalenia uszu lub niedrożności trąbek słuchowych. Na czym polega nakłucie błony bębenkowej?

spis treści

1. Nakłucie błony bębenkowej - na czym polega?

Co to jest paracenteza? Paracenteza (myringotomia) to nakłucie błony bębenkowej w miejscu określanym mianem kwadrantu przednio-dolnego. Jest to zabieg chirurgiczny z zakresu otolaryngologii, który ma na celu pozbycie się wydzieliny z ucha środkowego i pobrania płynu z jamy bębenkowej do dalszych badań.

Paracenteza ucha bywa wykonywana zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jest bezbolesna i stosunkowo bezpieczna, ewentualne powikłania pojawiają się rzadko.

2. Wskazania do przeprowadzenia zabiegu paracentezy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najczęściej zabieg nacięcia błony bębenkowej przeprowadza się u osób ze zdiagnozowanym ostrym zapaleniem ucha środkowego. Paracenteza jest sposobem na redukcję bólu, zmniejszenie gorączki i przyspieszenie powrotu do zdrowia.

Niekiedy nacinanie błony bębenkowej jest wykonywane również w celu pobrania wydzieliny do badania bakteriologicznego. Pozostałe wskazania do myringotomii to:

3. Przygotowanie do zabiegu nakłucia błony bębenkowej

Do zabiegu należy wykonać kilka różnych badań, takich jak morfologia krwi, oznaczenie czasu PT i APTT oraz grupy krwi. W przypadku przewlekłych chorób konieczne są konsultacje z właściwymi lekarzami, na przykład z endokrynologiem czy neurologiem.

Konieczne jest również wykonanie badania słuchu oraz konsultacja anestezjologiczna w celu kwalifikacji do znieczulenia ogólnego. W dniu nakłucia błony bębenkowej należy być na czczo i zgłosić się do szpitala z kompletem badań.

4. Przebieg zabiegu nakłucia błony bębenkowej

Paracenteza to stosunkowo krótki zabieg, trwa zwykle 30-45 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu chory nie pamięta przebiegu zabiegu ani nie odczuwa bólu.

Przebicie błony bębenkowej odbywa się przez przewód słuchowy, lekarz wprowadza ostry nóż i wykonuje nacięcie w przednio-dolnym kwadrancie błony. Następnie usuwa patologiczną wydzielinę z ucha środkowego, wprowadza leki przeciwzapalne do jamy bębenkowej i zakłada opatrunek.

Po zabiegu pacjent musi przez pewien czas zrezygnować z aktywności fizycznej i kąpieli z zanurzaniem głowy, w wannie czy basenie. W przypadku utrzymywania się bólu powinien stosować środki przeciwbólowe.

Konsultacja lekarska jest wskazana w przypadku pojawienia się wydzieliny lub krwawienia z ucha, silnego bólu lub gorączki. Dolegliwości te mogą świadczyć o rozwoju powikłań.

5. Przeciwwskazania do zabiegu paracentezy

Decyzja o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu nacięcia błony bębenkowej podejmuje lekarz na podstawie obecnego stanu chorego i wynikach badań. Ewentualne przeciwwskazania mogą wynikać z konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego:

  • problemy z krzepnięciem krwi,
  • branie leków przeciwzakrzepowych,
  • uczulenie na środki znieczulenia miejscowego,
  • schorzenia układu nerwowo-mięśniowego (czynne lub przebyte),
  • zakażenie skóry niedaleko miejsca wkłucia,
  • inne zmiany skórne,
  • znaczne odwodnienie,
  • sepsa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze