Trwa ładowanie...

Nakłucie błony bębenkowej (myringotomia, paracenteza) - cel i przebieg badania

Paracenteza (myringotomia) jest to zabieg przeprowadzany w otolaryngologii, a polegający na nakłuciu błony bębenkowej. Jest on najczęściej wykonywany w celu ewakuacji patologicznego wysięku z jamy bębenkowej. Wskazaniami do myringotomii są więc: wysiękowe zapalenie ucha środkowego, pourazowe krwawienie do jamy bębenkowej oraz różnego typu powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego. Zabieg wykonywany jest częściej w znieczuleniu ogólnym (zwłaszcza u dzieci), w niektórych przypadkach w znieczuleniu miejscowym.

spis treści

  Narzędzia wprowadza się przez przewód słuchowy zewnętrzny. Nacięcia dokonuje się w przednio-dolnym lub tylno-dolnym kwadrancie błony bębenkowej za pomocą specjalnego noża. Następnie, jeśli jest taka potrzeba, odsysa się z jamy bębenkowej zalegającą patologiczną treść. Czasami, aby utrzymać drenaż jamy bębenkowej (zapewnić stały odpływ gromadzącego się wysięku), konieczne jest założenie w miejscu nakłucia specjalnego dreniku. Po zabiegu pacjentowi zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej przez okres tygodnia.

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Lek. Magdalena Pikul
  Następny artykuł: Badanie uszu
  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza