Trwa ładowanie...

Myślała, że ma zespół jelita drażliwego. Okazało się, że to nowotwór. "Mój świat rozpadł się na kawałki"

Avatar placeholder
Anna Tłustochowicz 25.04.2022 12:49
Myślała, że ma zespół jelita drażliwego. Okazało się, że to nowotwór. “Mój świat rozpadł się na kawałki”
Myślała, że ma zespół jelita drażliwego. Okazało się, że to nowotwór. “Mój świat rozpadł się na kawałki” (Facebook )

51-letnia Kathy McAllister skarżyła się na wrażliwy żołądek, zaparcia i biegunkę. Myślała, że są to objawy zespołu jelita drażliwego. Kolonoskopia wykazała, że cierpi na raka jelita grubego. - Po operacji miałam myśli samobójcze. Mój świat rozpadł się na kawałki - mówi kobieta.

spis treści

1. Kłopoty z jelitami mocno utrudniały jej codzienne funkcjonowanie

51-letnia Kathy McAllister pochodzi z Irlandii Północnej, zawodowo realizuje się w marketingu, a w wolnej chwili biega. Od dłuższego czasu zmagała się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego - miała podrażniony żołądek, męczyły ją naprzemiennie biegunki i zaparcia. Od czasu do czasu widziała na papierze toaletowym trochę krwi. Na początku sądziła, że może cierpi na zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS).

- Myślałam, że od wielu lat mam IBS. Zmagałam się z typowymi objawami, takimi jak wzdęcia, zaparcia czy biegunka. Próbowałam nawet wykluczyć pokarmy, które mi szkodziły - mówi kobieta w rozmowie z brytyjskim portalem "The Sun".

Zobacz film: "Lekarze odradzali jej ślub. Nie posłuchała"

Objawy nasilały się coraz bardziej. Zaczęły jej utrudniać codzienne funkcjonowanie, musiała często korzystać z toalety z powodu biegunki. W końcu postanowiła udać się na konsultację do lekarza. Zlecił jej kolonoskopię, czyli badanie endoskopowe, które umożliwia ocenę części jelita grubego (okrężnicy). Wyniki wskazały na III stadium raka jelita grubego.

Po usłyszeniu diagnozy świat Kathy rozpadł się na kawałki
Po usłyszeniu diagnozy świat Kathy rozpadł się na kawałki (Facebook )

- Usłyszałam, że rak mógł rozwijać się nawet dziesięć lat. Mój świat rozpadł się na kawałki – dodaje Kathy. Okazało się, że 51-latka ma siedmiocentymetrowy guz umiejscowiony w jelicie grubym, który dał przerzuty do węzłów chłonnych.

2. "Czasami myślałam, że zemdleje z bólu"

W 2019 roku kobieta przeszła leczenie onkologiczne za pomocą chemioterapii i radioterapii.

- Gdy rak jelita grubego zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium, można go wyleczyć. Ale jeśli przekroczy się ten etap, trzeba przejść kompleksowe leczenie, aby się go pozbyć - zaznacza kobieta.

Kathy walczyła z potwornym bólem. - Czasami myślałam, że zemdleje z bólu - dodaje. W ramach rekonwalescencji wyjechała w rodzinne strony do Irlandii Północnej, aby nabrać sił. Nie minęło kilka miesięcy, a otrzymała smutną wiadomość, w kwietniu w 2020 roku okazało się, że podjęte leczenie nie przyniosło rezultatów. Przeszła operację usunięcia nowotworu w całości. Miała założoną stomię, ponieważ jej układ wydalniczy nie pracował prawidłowo z powodu choroby. Wykonana została dla odbarczenia chorej części jelita.

- Po operacji miałam myśli samobójcze. Musiałam nauczyć się żyć z woreczkiem kolostomijnym - mówi kobieta.

Zobacz także: Dawali jej 12 miesięcy życia. Mija ósmy rok zmagań walecznej matki dwójki dzieci z glejakiem

3. Wsparcie bliskich dało jej siłę do walki z chorobą

W czasie pandemii COVID-19 szpitale zakazały odwiedzin. Kathy mówi, że nie wie, jak przetrwała te cztery tygodnie w samotności.

- To było naprawdę trudne doświadczenie. Jakoś musiałam radzić sobie z tym, co stało się z moim ciałem - dodaje.

Po wyjściu ze szpitala Kathy zajęli się bliscy. Otrzymane wsparcie dało jej siłę do dalszej walki z chorobą. - Zaczęłam być wdzięczna za to, że żyję - mówi. W lutym 2021 roku Kathy znowu była hospitalizowana. Lekarze powiedzieli jej, że rak się nie rozprzestrzenił. Teraz co pół roku musi przechodzić kontrolę.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze