Trwa ładowanie...

Myślała, że to atak wyrostka. Rak dotkliwie dawał o sobie znać

 Katarzyna Prus
14.03.2024 20:23
Lekarze alarmują. "Wzrost liczby przypadków u osób w tym wieku jest alarmujący"
Lekarze alarmują. "Wzrost liczby przypadków u osób w tym wieku jest alarmujący" (Getty Images)

Rak jelita grubego atakuje bardzo podstępnie i coraz młodszych. O tym, jak bardzo potrafi zaskakiwać, przekonała się 34-latka z New Jersey. Kobieta trafiła do szpitala, ale była przekonana, że z zupełnie innego powodu.

spis treści

1. Tak dawał o sobie znać rak jelita grubego

Carla Deschamps z New Jersey nie wiedziała, że w jej rodzinie były przypadki raka jelita grubego, nie słyszała też wcześniej o kolonoskopii - badaniu, które pomaga wcześnie wykryć raka i może uratować życie.

Tym bardziej szokujący był atak nowotworu. Kiedy w wieku 34 lat kobieta trafiła na oddział ratunkowy z wyjątkowo silnym bólem brzucha. Sądziła ma zapalenie wyrostka robaczkowego.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

Szybko okazało się jednak, że to rak okrężnicy, a młoda Amerykanka musi jak najszybciej przejść operację.

- Bardzo trudno było mi przetworzyć, to dotarło do mnie dopiero po operacji. A potem dowiedziałam się, że w mojej rodzinie występowały przypadki raka jelita grubego – wspomina Carla cytowana przez serwis newswise.com.

Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych
Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych (Getty Images)

Kobiecie udało się wygrać z rakiem, a swoją historią podzieliła się w książce "The Power Of A Healing Heart". Opowiada m.in. o fizycznych i psychicznych skutkach choroby, leczeniu i sposobach na walkę w najtrudniejszych w życiu chwilach.

2. Rak atakuje coraz młodszych

Choć atak nowotworu w młodym wieku może dziwić, lekarze alarmują, że takich przypadków jest coraz więcej.

- Wzrost liczby przypadków u osób w wieku Carli jest alarmujący – przyznaje dr George Mazpule, specjalista chirurgii robotycznej, który operował 34-latkę.

- Choć zapadalność na raka jelita grubego rośnie wraz z wiekiem, a średni wiek zachorowania to 67 lat, przybywa młodszych pacjentów, przed 50. rokiem życia. Nie możemy tu jednak wskazać jednej konkretnej przyczyny, bo to nowotwór wieloczynnikowy i tak naprawdę nie wiemy, który czynnik u konkretnego pacjenta był decydujący - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie gastroenterolog dr n. med. Tadeusz Tacikowski.

- Wielu młodych ludzi się nie bada, mimo że mają rodzinne obciążenia. Jeśli w końcu trafią do lekarza, z reguły przebieg jest bardzo gwałtowny, a rak rozwija się szybciej i agresywniej niż u starszych pacjentów. Trafiają do nas nawet 30-letni pacjenci z odległymi przerzutami, kiedy na skuteczne leczenie jest już za późno - alarmował lekarz.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka w postaci kolonoskopii, która pozwala na wczesne wykrycie tego groźnego nowotworu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze