Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Michał Pyter

Myśli samobójcze – przyczyny, zaburzenia, depresja, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 19:14
Myśli samobójcze – przyczyny, zaburzenia, depresja, leczenie
Myśli samobójcze – przyczyny, zaburzenia, depresja, leczenie

Myśli samobójcze mogą się pojawić w depresji, przy zaburzeniach osobowości lub w trudnej chwili, której doświadczamy. Jakie są najczęstsze przyczyny myśli samobójczych? Dlaczego myśli samobójcze pojawiają się u osób z zaburzeniami osobowości i depresji? Gdzie osoby z myślami samobójczymi mogą szukać pomocy? Jak wygląda ich leczenie?

spis treści

1. Przyczyny myśli samobójczych

Myśli samobójcze mogą pojawić się w depresji, przy zaburzeniach osobowości, ale również w trudnych sytuacjach życiowych, jak utrata najbliższej osoby, problemy finansowe lub ciężka choroba. Myśli samobójcze mogą pojawić się w różnych etapach życia i towarzyszą im rozważania na temat egzystencji. Osoby, u których pojawiają się myśli samobójcze, często nie potrafią sobie poradzić z obecną sytuacją. Nie widzą rozwiązania kryzysu, w którym się znaleźli, nie radzą sobie z emocjami i nie potrafią podjąć żadnych konkretnych działań, aby poprawić swoją sytuację.

Myśli samobójcze mogą pojawić się przy depresji, trudnej sytuacji życiowej, a także przy zaburzeniach psychicznych
Myśli samobójcze mogą pojawić się przy depresji, trudnej sytuacji życiowej, a także przy zaburzeniach psychicznych
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Same myśli samobójcze nie zawsze prowadzą do samobójstwa. Niekiedy są próbą zrozumienia sensowności życia i swojej roli na świecie. Niekiedy jednak myśli samobójcze – szczególnie przy zaburzeniach psychicznych – mogą prowadzić do odebrania sobie życia. Myśli samobójcze to również, dla osób nieumiejących konstruktywnie radzić sobie ze stresem, jedyny sposób na ucieczki od problemów.

2. Zaburzenia psychiczne i myśli samobójcze

Myśli samobójcze pojawiają się również u osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak: zaburzenia lękowe, schizofrenia, zaburzenia osobowości, zaburzenia afektywne, ale także zażywanie substancji psychoaktywnych, jak i nadużywanie alkoholu.

U osób z zaburzeniami psychicznymi, myśli samobójcze stanowią jedyny sposób uwolnienia się od problemów. Niestety, myśli te w tym przypadku są trwałe i bardzo trudno je wyleczyć. Pomocna może być psychoterapia i odpowiednio dobrana farmakoterapia. Jeżeli chory nie podda się leczeniu, nie będzie zażywał leków i uczęszczał na spotkania z psychiatrą, myśli samobójcze jak i ogólny stan zdrowia, mogą się pogłębić. W efekcie chory z zaburzeniami psychicznymi oddala się od innych i może popełnić samobójstwo.

Myśli samobójcze są równie niebezpieczne w przypadku osób nadużywających alkoholu i spożywających środki psychoaktywne. Jeżeli osoba uzależniona potwierdza chęć odebrania sobie życia lub stan tej osoby sugeruje, że jest w stanie to zrobić, osoba taka powinna trafić na oddział psychiatryczny. U osób uzależnionych, po wytrzeźwieniu, pojawia się poczucie winy, wstyd, słabość, a także osoba taka nie widzi sensu życia, ma obniżone poczucie własnej wartości. Osoby nadużywające alkoholu i substancji psychoaktywnych mogą odczuwać zaburzenia lękowe, psychoza i otępienie. U takich osób nie tylko występują myśli samobójcze, ale również próby samobójcze.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

3. Negatywne myśli i depresja

Myśli samobójcze pojawiają się również bardzo często u osób cierpiących na depresję. Negatywne myśli o sensie istnienia, bezradności i chęci zakończenia życia, pojawiają się często w ostatniej fazie depresji, a kończą się podjęciem próby samobójczej.

Myśli samobójcze to również jeden z elementów choroby afektywnej dwubiegunowej. U chorego obserwuje się wówczas skrajne wahania nastroju od pobudzenia, euforii i radości do depresji, odczucia przygnębienia, smutku i poczucia bezwartościowości. Pojawienie się myśli samobójczych w depresji przy chorobie dwubiegunowej, może skutkować sytuacjami zagrażającymi życiu.

4. Leczenie myśli samobójczych

Myśli samobójczych nie należy bagatelizować. Dowiadując się, że osoba bliska z naszego otoczenia, ma myśli samobójcze, należy zareagować. Niekiedy jest to chęć zwrócenia na siebie uwagi, wołanie o pomoc w sytuacjach trudnych, ale czasami myśli samobójcze to krok od odebrania sobie życia. Brak reakcji może pogłębić u osoby chorej poczucie, że jest sama i nic nie rozwiąże jej problemów, jak tylko śmierć.

Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?
Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?

Jak dostać się do psychologa lub psychoterapeuty, czy potrzebne jest skierowanie i w przypadku jakich

zobacz galerię

Kiedy dowiadujemy się, że ktoś ma myśli samobójcze, należy:

  • zainteresować się przyczyną myśli samobójczych,
  • wysłuchać,
  • wyrazić zrozumienie,
  • zaakceptować złe emocje,
  • zachować cierpliwość.

Należy również być stanowczym i aktywnym, gdy należy przekonać osobę z myślami samobójczymi do wizyty u specjalisty.

Warto jednak pamiętać, że nie należy takiej osoby oceniać, bagatelizować jej problemów lub zacząć unikać. Takie działanie może również popchnąć daną osobę do popełnienia samobójstwa. Uważa się bowiem za gorszą, pozostawioną samotnie ze swoimi problemami, które dla innych nie wydają się istotne. Pierwszym krokiem w pomocy osobie z myślami samobójczymi jest wizyta u psychologa lub psychiatry. Jeżeli u danej osoby myśli samobójcze towarzyszą zdiagnozowanej chorobie psychicznej lub depresji, należy ocenić potrzebę wezwania lekarza.

W przypadku myśli samobójczych pomocy możemy szukać u specjalisty ds. interwencji kryzysowej, u psychologa, psychiatry i psychoterapeuty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza