Myśli samobójcze – przyczyny, zaburzenia, depresja, leczenie

Myśli samobójcze mogą się pojawić w depresji, przy zaburzeniach osobowości lub w trudnej chwili, której doświadczamy. Jakie są najczęstsze przyczyny myśli samobójczych? Dlaczego myśli samobójcze pojawiają się u osób z zaburzeniami osobowości i depresji? Gdzie osoby z myślami samobójczymi mogą szukać pomocy? Jak wygląda ich leczenie?

Myśli samobójcze – przyczyny

Myśli samobójcze mogą pojawić się w depresji, przy zaburzeniach osobowości, ale również w trudnych sytuacjach życiowych, jak utrata najbliższej osoby, problemy finansowe lub ciężka choroba. Myśli samobójcze mogą pojawić się w różnych etapach życia i towarzyszą im rozważania na temat egzystencji. Osoby, u których pojawiają się myśli samobójcze, często nie potrafią sobie poradzić z obecną sytuacją. Nie widzą rozwiązania kryzysu, w którym się znaleźli, nie radzą sobie z emocjami i nie potrafią podjąć żadnych konkretnych działań, aby poprawić swoją sytuację.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Same myśli samobójcze nie zawsze prowadzą do samobójstwa. Niekiedy są próbą zrozumienia sensowności życia i swojej roli na świecie. Niekiedy jednak myśli samobójcze – szczególnie przy zaburzeniach psychicznych – mogą prowadzić do odebrania sobie życia. Myśli samobójcze to również, dla osób nieumiejących konstruktywnie radzić sobie ze stresem, jedyny sposób na ucieczki od problemów.

Myśli samobójcze – zaburzenia psychiczne

Myśli samobójcze pojawiają się również u osób z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak: zaburzenia lękowe, schizofrenia, zaburzenia osobowości, zaburzenia afektywne, ale także zażywanie substancji psychoaktywnych, jak i nadużywanie alkoholu.

U osób z zaburzeniami psychicznymi, myśli samobójcze stanowią jedyny sposób uwolnienia się od problemów. Niestety, myśli te w tym przypadku są trwałe i bardzo trudno je wyleczyć. Pomocna może być psychoterapia i odpowiednio dobrana farmakoterapia. Jeżeli chory nie podda się leczeniu, nie będzie zażywał leków i uczęszczał na spotkania z psychiatrą, myśli samobójcze jak i ogólny stan zdrowia, mogą się pogłębić. W efekcie chory z zaburzeniami psychicznymi oddala się od innych i może popełnić samobójstwo.

Myśli samobójcze są równie niebezpieczne w przypadku osób nadużywających alkoholu i spożywających środki psychoaktywne. Jeżeli osoba uzależniona potwierdza chęć odebrania sobie życia lub stan tej osoby sugeruje, że jest w stanie to zrobić, osoba taka powinna trafić na oddział psychiatryczny. U osób uzależnionych, po wytrzeźwieniu, pojawia się poczucie winy, wstyd, słabość, a także osoba taka nie widzi sensu życia, ma obniżone poczucie własnej wartości. Osoby nadużywające alkoholu i substancji psychoaktywnych mogą odczuwać zaburzenia lękowe, psychoza i otępienie. U takich osób nie tylko występują myśli samobójcze, ale również próby samobójcze.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) opracowała listę...

Myśli samobójcze – depresja

Myśli samobójcze pojawiają się również bardzo często u osób cierpiących na depresję. Negatywne myśli o sensie istnienia, bezradności i chęci zakończenia życia, pojawiają się często w ostatniej fazie depresji, a kończą się podjęciem próby samobójczej.

Myśli samobójcze to również jeden z elementów choroby afektywnej dwubiegunowej. U chorego obserwuje się wówczas skrajne wahania nastroju od pobudzenia, euforii i radości do depresji, odczucia przygnębienia, smutku i poczucia bezwartościowości. Pojawienie się myśli samobójczych w depresji przy chorobie dwubiegunowej, może skutkować sytuacjami zagrażającymi życiu.

Myśli samobójcze - leczenie

Myśli samobójczych nie należy bagatelizować. Dowiadując się, że osoba bliska z naszego otoczenia, ma myśli samobójcze, należy zareagować. Niekiedy jest to chęć zwrócenia na siebie uwagi, wołanie o pomoc w sytuacjach trudnych, ale czasami myśli samobójcze to krok od odebrania sobie życia. Brak reakcji może pogłębić u osoby chorej poczucie, że jest sama i nic nie rozwiąże jej problemów, jak tylko śmierć.

Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?

Jak dostać się do psychologa lub psychoterapeuty, czy potrzebne jest skierowanie i w przypadku jakich problemów warto zwrócić się o pomoc do specjalis...

Kiedy dowiadujemy się, że ktoś ma myśli samobójcze, należy:

  • zainteresować się przyczyną myśli samobójczych,
  • wysłuchać,
  • wyrazić zrozumienie,
  • zaakceptować złe emocje,
  • zachować cierpliwość.

Należy również być stanowczym i aktywnym, gdy należy przekonać osobę z myślami samobójczymi do wizyty u specjalisty.

Warto jednak pamiętać, że nie należy takiej osoby oceniać, bagatelizować jej problemów lub zacząć unikać. Takie działanie może również popchnąć daną osobę do popełnienia samobójstwa. Uważa się bowiem za gorszą, pozostawioną samotnie ze swoimi problemami, które dla innych nie wydają się istotne. Pierwszym krokiem w pomocy osobie z myślami samobójczymi jest wizyta u psychologa lub psychiatry. Jeżeli u danej osoby myśli samobójcze towarzyszą zdiagnozowanej chorobie psychicznej lub depresji, należy ocenić potrzebę wezwania lekarza.

W przypadku myśli samobójczych pomocy możemy szukać u specjalisty ds. interwencji kryzysowej, u psychologa, psychiatry i psychoterapeuty.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Psychoza afektywna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Psychoza afektywna
Psychoza afektywna

Psychoza maniakalno-depresyjna

Psychoza maniakalno-depresyjna

. Zaburzenie maniakalno-depresyjne lepiej określić jako cyklofrenia albo choroba afektywna dwubiegunowa. Zaburzenie afektywne dwubiegunowe (...) innych. Charakterystyka choroby afektywnej dwubiegunowej Zaburzenie...

Psychoza afektywna

Leki przeciwpsychotyczne

Leki przeciwpsychotyczne to inaczej neuroleptyki. Jak sama nazwa wskazuje, leki antypsychotyczne leczą objawy psychozy - urojenia, omamy, wycofanie społeczne i pobudzenie. Pierwszy raz określenia „leki przeciwpsychotyczne" użyli francuscy lekarze - Jean...

Psychoza afektywna

Zaburzenia psychotyczne

Zaburzenia psychotyczne

, manii, schizofrenii czy zespole urojeniowym. Nie wszystkie jednak dysfunkcje psychologiczne zasługują na miano zaburzeń psychotycznych. Psychoza (...) , zaburzenia schizoafektywne, np. parafrenię, paranoję i zaburzenia afektywne,...

Depresja i mania

Trądzik a depresja (WIDEO)

Trądzik a depresja (WIDEO) Odtwórz wideo

nastroju oraz zaburzenia snu. U osób z cerą trądzikową nierzadko występują myśli samobójcze, lęki i fobie. Depresja występuje w przebiegu trądziku (...) Wystąpienie depresji...

Depresja i mania

Depresja: przyczyny (WIDEO)

Depresja: przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

, permanentny ból oraz choroby układu krążenia. Wiadomość o obecności komórek rakowych w organizmie również może być przyczyną depresji oraz myśli (...) samobójczych. Niewątpliwie,...