Trwa ładowanie...

Homeopatia - zasady działania leków, co leczy, rodzaje preparatów

Homeopatia często jest kojarzona z ziołolecznictwem. Jest to błędna rozumienie tej metody leczenia, ponieważ homeopatia opiera się na stosowaniu różnych substancji naturalnych, nie tylko ziół, ale także minerałów i surowców pochodzenia zwierzęcego.

spis treści

1. Homeopatia - zasady działania leków

Homeopatia została stworzona przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Ziołolecznictwo wykorzystuje bezpośrednie działanie ziół, np. bakteriobójcze, przeciwzapalne itd. Zioła działają przeciw objawom choroby.

Zobacz film: "Homeopatia [Kontrowersje]"

Natomiast leczenie przez homeopatię polega na tym, że osoba chora przyjmuje substancje wielokrotnie rozcieńczone, które w większej dawce spowodowały takie objawy, jak sama choroba. W mniejszej wykazują właściwości lecznicze. Ta zasada nazywa się zasadą simile, czyli podobne leczy się podobnym.

Tę zasadę można porównać do kataru, który wywołuje krojenie cebuli. Sok świeżo krojonej cebuli podrażnia błony śluzowe nosa, zaczynamy kichać, płakać i pojawia się wodnista wydzielina – to objawy „sztucznie” wywołanego kataru. Pacjent z podobnymi objawem „sztucznego” kataru dostanie lek homeopatyczny sporządzony z cebuli. To środek, dzięki któremu katar zginie szybko.

Szczepionki homeopatyczne - czy mogą zastąpić tradycyjne szczepienia? (WIDEO)
Szczepionki homeopatyczne - czy mogą zastąpić tradycyjne szczepienia? (WIDEO)

Informacje na temat szczepionek homeopatycznych coraz częściej wymieniane są jako alternatywa dla tradycyjnych

zobacz galerię

2. Homeopatia - co leczy?

Leki homeopatyczne uderzają w chorobę, a nie jej objawy. Można nimi leczyć takie schorzenia: choroby narządów ruchu, choroby skóry, dolegliwości układu oddechowego, migreny, neuralgie, przewlekłe stany zapalne układu moczowego, zatoki.

Terapia homeopatyczna nie jest skuteczna w leczeniu trwałych zmian w organizmie, jaki wywołuje złamanie kości, zawał serca czy zapalenie wyrostka robaczkowego. Lekarz homeopata zanim poleci stosowanie konkretnego leku, dokładnie bada pacjenta i przeprowadza z nim wywiad. Dopiero na tej podstawie stwierdza chorobę i zaleca stosowanie leku. Środki homeopatyczne dobierane są indywidualnie, dlatego dwie osoby nie mogą stosować tego samego leku.

3. Homeopatia - rodzaje preparatów

Produkcja leków homeopatycznych jest skomplikowana. Środki dzieli się na:

  • leki roślinne – uzyskuje się je z pranalewek, powstających w wyniku macerowania roślin lub ich części w alkoholu,
  • leki zwierzęce – ich surowcami są całe owady (pszczoła, mrówka czerwona) lub ich narządy czy wydzieliny (jad),
  • leki mineralne – produkuje się je z takich minerałów, jak np. sole wapnia, związki siarki. Preparaty roślinne używane są do leczenia objawów chorobowych, a leki pochodzenia zwierzęcego maja zastosowanie w zwalczaniu chorób przewlekłych i ostrych. Leki mineralne stosuje się w terapii schorzeń przewlekłych i w leczeniu podłoża chorobowego.

Należy pamiętać, że leki homeopatyczne stają się swoim rodzajem lekarstw dopiero po podaniu pacjentowi. Zalecenie musi być wykonane zgodnie do zasady prawdopodobieństwa stwierdzenia objawów chorobowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Homeopatia - zasady działania leków, co leczy, rodzaje preparatów
Homeopatia - zasady działania leków, co leczy, rodzaje preparatów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza