Nabłonki płaskie w moczu – liczne nabłonki, u kobiet w ciąży, u dzieci, choroby
Nabłonki płaskie w moczu mogą występować w niewielkiej ilości, co jest naturalną konsekwencją procesu ich złuszczania się. Jednak niekiedy obserwuje się też nadmierną ilość nabłonków płaskich. Zwykle wskazuje to na stan patologiczny i wymaga pogłębionej diagnostyki. Co oznaczają nabłonki płaskie w moczu?
1. Czym są nabłonki płaskie?
Nabłonki płaskie, zwane też wielokątnymi, to jeden z rodzajów nabłonków pokrywających różne odcinki układu moczowego. Wyścielają one wnętrze cewki moczowej oraz pęcherza moczowego.
Co to są nabłonki płaskie w moczu? Chociaż nabłonki płaskie mają zdolności regeneracyjne, to jednak podlegają też naturalnemu procesowi wymiany. Komórki nabłonka płaskiego, ulegają po prostu naturalnemu złuszczaniu. I to właśnie te złuszczone komórki nabłonka obecne są w moczu.
Nabłonki płaskie pojedyncze w polu widzenia stanowią więc zjawisko fizjologiczne i nie oznaczają żadnej patologii. W przypadku ciężarnych (I trymestr) oraz kobiet przed miesiączką ich ilość może być nieco wyższa. Norma w osadzie moczu nabłonków płaskich wynosi 3-5.
2. Liczne nabłonki płaskie w moczu
Nabłonki wielokątne sprawdza się przeprowadzając badanie moczu. O prawidłowym wyniku świadczą nieliczne nabłonki płaskie w moczu. Wówczas organizm w drodze naturalnego procesu złuszczania wydziela tylko nieznaczne nabłonki.
Wyższa ilość nabłonków płaskich w badaniu moczu może wskazywać na występujące w organizmie nieprawidłowości, wynikające najczęściej z rozwijającego się stanu zapalnego. W analizie ogólnej moczu używa się wówczas terminu: liczne nabłonki płaskie w moczu.
Przy dość licznych nabłonkach płaskich w moczu często można zauważyć współwystępowanie pasma śluzu, który został wywołany przez bakterie, wirusy i pasożyty.
3. Nabłonki płaskie w moczu – choroby
Wyniki badań stwierdzające obecność licznych nabłonków wielokątnych płaskich w moczu są podstawą do dalszej diagnostyki oraz specjalistycznej konsultacji. Zwykle nabłonki płaskie bardzo liczne w moczu wskazują na zakażenie dróg moczowych.
Mogą świadczyć o:
- zapaleniu pęcherza moczowego,
- stanie zapalnym cewki moczowej,
- zapaleniu sromu.
4. Nabłonki płaskie w moczu u kobiet w ciąży
W pierwszym trymestrze ciąży przeprowadza się ogólne badanie moczu. Jego analiza może wykazać występowanie licznych nabłonków płaskich w moczu. W ciąży jest to zjawisko normalne i zwykle nie oznacza powstania stanu zapalnego. Jeżeli jednak w kolejnych badaniach moczu nabłonki wielokątne utrzymują się powyżej normy, konieczne jest pogłębienie diagnostyki.
Przy kolejnych badaniach, a więc w drugim i w trzecim trymestrze ciąży powinny pojawiać się tylko nieliczne nabłonki płaskie w moczu. W ciąży dość zaawansowanej obecność licznych nabłonków może zwiastować już rozwój choroby.
W takich sytuacjach wyniki moczu nabłonków płaskich należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Zakażenie dróg moczowych u kobiet w ciąży może prowadzić do zakażenia dróg rodnych. Ich konsekwencją jest nawet poród przedwczesny. Dlatego też tak ważne jest, aby po zaobserwowaniu licznych nabłonków płaskich i bakterii w moczu rozpocząć właściwe leczenie.
5. Nabłonki płaskie w moczu u dzieci
Norma nabłonków płaskich w moczu u dzieci wynosi od 0 do 4, jest ona niższa niż u osób dorosłych. Występowanie w moczu licznych nabłonków w polu widzenia najczęściej wskazuje na zapalenie cewki moczowej.
Ważne, aby przed każdym badaniem umyć okolice narządów rodnych, gdyż zanieczyszczona komórkami nabłonka próbka może źle wpłynąć na wyniki badań.
6. Nabłonki okrągłe w moczu
W badaniach niepokoić mogą nie tylko bardzo liczne nabłonki wielokątne w moczu. W standardowym badaniu dokonuje się bowiem sprawdzenia nie tylko ilości nabłonków w moczu. Komórki nabłonkowe oceniane są także pod względem ich budowy.
Mogą mieć one bowiem różnorodny kształt. Wygląd nabłonka mówi po prostu o tym, skąd on pochodzi. Wyróżnia się więc nabłonek płaski i okrągły w moczu. Nabłonek z okrągłymi komórkami znajduje się w górnych częściach układu moczowego, wyściela światło kanalików nerkowych.
Jaka jest norma nabłonków okrągłych w moczu? Otóż w ogóle nie powinny być one obecne w moczu. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, nabłonki okrągłe w moczu zwykle świadczą o chorobach nerek, ale nie tylko.
Nabłonki okrągłe w moczu mogą wskazywać na:
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- martwicę cewek nerkowych,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- cytomegalię,
- odrę.
7. Nabłonki przejściowe w moczu
Pęcherz moczowy oraz moczowody wyścielone są nabłonkiem przejściowym, który może zmieniać wygląd w zależności od stopnia wypełnienia pęcherza. Nagromadzony mocz sprawia, że komórki warstwy powierzchownej rozciągają się. Dlatego też, kiedy pęcherz jest wypełniony – komórki nabłonkowe ulegają spłaszczeniu.
Gdy w moczu nabłonek przejściowy pojawia się licznie, najczęściej wskazuje to na stany zapalne pęcherza moczowego. Zwykle towarzyszy temu leukocyturia (liczne leukocyty w moczu). Nabłonki przejściowe w moczu mogą niekiedy świadczyć też o raku urotelialnym pęcherza.
8. Nabłonki atypowe a nowotwór
Czasem w mikroskopowym badaniu osadu moczu obserwuje się obecność atypowych komórek nabłonkowych. Wykazują one nieprawidłowe cechy budowy, są nieregularne. Ich obecność w moczu zawsze wymaga pogłębionej diagnostyki.
Komórki te mogą bowiem wskazywać na proces nowotworowy w obrębie pęcherza moczowego, w tym na raka pęcherza.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.