Trwa ładowanie...

Nabłonki płaskie w moczu – liczne nabłonki, u kobiet w ciąży, u dzieci, choroby

Komórki nabłonka przede wszystkim pokrywają każdą tkankę w układzie moczowym. Naturalnym zjawiskiem jest wymiana starych na nowe, ponieważ organizm musi pozbyć się tych zużytych. W niektórych przypadkach dochodzi do nadmiernego reprezentowania nabłonka płaskiego w moczu. Im więcej nabłonków znajduje się w moczu tym bardziej organizm będzie dążył do ich odbudowy, co spowoduje pojawienie się starych komórek w moczu. Nie we wszystkich przypadkach, ale w znaczącej ilości powoduje to występowania różnorakich chorób.

Zobacz film: "Wiek jako czynnik ryzyka nietrzymania moczu"

spis treści

1. Nabłonki płaskie w moczu – liczne nabłonki

W standardowym badaniu moczu dokonuje się sprawdzenia obecności nabłonków czy to płaskich, okrągłych czy atypowych. Nabłonki płaskie, które nazywa się również wielokątnymi przechodzą do moczu od ujścia cewki moczowej bądź warg sromowych.

Normą jest ich niska liczba, natomiast wyższy wskaźnik może wskazywać m.in. na zakażenie dróg moczowych. Przyjęto, iż podczas interpretacji wyników badania moczu norma plasuje się od trzech do pięciu nabłonków płaskich, które znajdują się w polu widzenia mikroskopu.

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy...

zobacz galerię

W analizie ogólnej moczu wystąpienie stwierdzenia „nabłonki płaskie moczu” nie wykazują choroby, ponieważ organizm wydziela je w drodze naturalnego procesu pozbywania się już nieżyjących, obumarłych tkanek.

O nieprawidłowości świadczy stwierdzenie „liczne nabłonki płaskie w moczu” najczęściej sugerujące wystąpienie stanu zapalnego w organizmie.

W tym przypadku często można zauważyć współwystępowanie pasma śluzu, który został wywołany przez bakterie, wirusy i pasożyty.

2. Nabłonki płaskie w moczu – u kobiet w ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży przeprowadza się ogólne badanie moczu. Wtedy jego analiza może wykazać występowanie „licznych nabłonek płaskich w moczu” lecz nie musi to jednocześnie oznaczać powstania stanu zapalnego.

Przy kolejnych badaniach, a więc w drugim i w trzecim semestrze pojawienie się licznych nabłonek płaskich w moczu może już zwiastować rozwój choroby. Wtedy konieczna jest konsultacja lekarska.

Zakażenie dróg moczowych u kobiet w ciąży może nawet doprowadzić do przedwczesnego porodu. To ważne, aby unikać zainfekowania dróg rodnych.

3. Nabłonki płaskie w moczu – u dzieci

0 do 4, to norma nabłonków płaskich u dzieci. Jest ona niższa niż u osób dorosłych, a występowanie nabłonków w zwiększonej liczbie najczęściej wskazuje na występowanie zapalenia cewki moczowej.

Ważne, aby przed każdym badaniem umyć okolice narządów rodnych, gdyż zanieczyszczona komórkami nabłonka próbka może źle wpłynąć na wyniki badań.

4. Nabłonki płaskie w moczu – choroby

Podczas interpretacji wyników badania należy pamiętać, że nabłonki płaskie nie zwiastują choroby nerek.

Zobacz także:

Dla tej choroby charakterystyczne jest występowanie okrągłego nabłonka, który jest „intruzem” w moczu.

„Liczne nabłonki płaskie w moczu” najczęściej oznaczają zakażenie dróg moczowych oraz zapalenie cewki moczowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.