Nadciśnienie zmienia osobowość. Choruje 1/3 Polaków
Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna, która dotyka jedną czwartą populacji. Choć na początku jest bezobjawowe, nieleczone prowadzi do poważnych uszkodzeń całego organizmu. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "General Psychiatry" pokazują, że wysokie ciśnienie krwi może wpływać na naszą psychikę i zwiększać ryzyko rozwoju nerwic.
1. Nadciśnienie tętnicze chorobą cywilizacyjną
Nadciśnienie tętnicze, nazywane również hipertensją, to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest podwyższone i utrzymuje się na tym poziomie przez dłuższy czas. Norma ciśnienia krwi wynosi poniżej 140/90 mm Hg.
Wg nowych norm przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego prawidłowe ciśnienie powinno wynosić:
- 120-129/70-79 mm Hg dla osób do 65. roku życia,
- 130-139/70-79 mm Hg dla osób po 65. roku życia,
- 130-149/70-79 mm Hg dla osób powyżej 80. roku życia.
Jeśli ciśnienie krwi utrzymuje się na poziomie równym lub wyższym niż 140/90 mm Hg przez dłuższy czas, to diagnozuje się nadciśnienie tętnicze. Wysokie ciśnienie krwi może powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych i zwiększać ryzyko m.in. chorób serca, nerek, czy mózgu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie choruje na nadciśnienie tętnicze około 1,13 miliarda ludzi, co stanowi około 15 proc. populacji.
Z kolei według raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" z 2020 roku, około 9,4 miliona dorosłych Polaków (czyli 34 proc. populacji) ma nadciśnienie tętnicze.
Wysokie ciśnienie krwi ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na psychikę człowieka. Jednym z jego skutków może być bezsenność, ale to nie koniec listy. Ostatnie badania sugerują, że nadciśnienie może wpływać na zmiany w osobowości, zwiększając ryzyko wystąpienia zachowań neurotycznych. Co to dokładnie oznacza?
2. W jaki sposób nadciśnienie zmienia osobowość?
Krótko mówiąc, neurotyzm to cecha charakteru, która objawia się skłonnością do negatywnych emocji, w tym lęku. Osoby z tą cechą mają tendencję do przesadnego martwienia się, doświadczania przygnębienia i częstych obaw. Ludzie z cechą neurotyczności skupiają się na negatywnych doświadczeniach i mają tendencję do "nadmiernego przeżywania".
Naukowcy przypominają, że ciśnienie krwi w 30-60 proc. zależy od czynników genetycznych. Wiąże się z nimi ponad tysiąc genetycznych polimorfizmów pojedynczych nukleotydów, w skrócie SNP. SNP pomagają przewidzieć reakcję danej osoby na określone leki, czynniki środowiskowe, ryzyko rozwoju chorób.
W swoim badaniu skorzystali z formy badań genetycznych tzw. randomizacji Mendla (bada wpływ wariantów genetycznych na wystąpienie określonego efektu).
Badacze wykorzystali osiem zestawów danych uzyskanych z badań na dużą skalę. Chodzi o cztery cechy ciśnienia krwi:
- skurczowe ciśnienie krwi,
- rozkurczowe ciśnienie krwi,
- ciśnienie tętna (skurczowe minus rozkurczowe ciśnienie krwi),
- wysokie ciśnienie krwi (powyżej 140/90 mm Hg),
oraz cztery stany psychiczne: lęk, objawy depresyjne, neurotyczność i subiektywnym samopoczucie.
Z badań wynika, że wysokie ciśnienie krwi i rozkurczowe ciśnienie krwi miały znaczący wpływ przyczynowy na neurotyczność, ale już nie na lęk, objawy depresyjne czy samopoczucie. Po sprecyzowaniu danych okazało się, że tylko rozkurczowe ciśnienie krwi było istotnie związane z neurotyzmem (w ponad 90 proc.).
"Sugeruje się rolę ciśnienia tętniczego w medycynie psychosomatycznej, ponieważ jest ono łącznikiem między mózgiem a sercem, a zatem może sprzyjać rozwojowi cech osobowości" - podkreślają autorzy badania.
Jak dodają, "osoby z neurotyzmem mogą być wrażliwe na krytykę innych, często są samokrytyczne i łatwo rozwijają niepokój, złość, zmartwienie, wrogość, depresję".
"Osoby z neurotyzmem częściej doświadczają silnego stresu psychicznego, który może prowadzić do podwyższonego ciśnienia i chorób układu krążenia"- czytamy w komentarzu do badania.
Warto zatem pamiętać, że utrzymywanie ciśnienia pod kontrolą może pomóc w ograniczeniu zachowań neurotycznych, niepokoju oraz chorób serca i układu krążenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.