NewsySkutki zobaczysz w lustrze. Tak wygląda "alkoholowa" twarz

Skutki zobaczysz w lustrze. Tak wygląda "alkoholowa" twarz

Nadużywanie alkoholu to przede wszystkim problem zdrowotny, jednak może także pociągnąć za sobą skutki natury estetycznej. Twarz osoby pijącej regularnie i nadmiernie zmienia się w widoczny sposób.

Nadużywasz alkoholu? Spodziewaj się tych zmian w wyglądzie
Nadużywasz alkoholu? Spodziewaj się tych zmian w wyglądzie
Źródło zdjęć: © Getty Images

Pierwsze oznaki wpływu alkoholu na skórę

O tym, że alkohol ma negatywny wpływ na wygląd naszej skóry mógł się przekonać każdy, kto przynajmniej raz przesadził z trunkami. Już po jednorazowym nadmiernym spożyciu alkoholu można zauważyć zmiany w wyglądzie twarzy: skóra staje się odwodniona, poszarzała, obrzęknięta. Mogą także wystąpić na niej widoczne zaczerwienienia i wysyp niedoskonałości.

Osoby regularnie sięgające po alkohol muszą jednak liczyć się z bardziej trwałymi zmianami. Zbyt często spożywanie alkoholu sprawia, że:

  • cera staje się ziemista i matowa,

  • skóra traci swój naturalny blask,

  • pogłębiają się zmarszczki,

  • na skutek rozszerzania naczynek krwionośnych pojawiają się tzw. pajączki, które są efektem ciągłych skoków ciśnienia i zaburzeń krążenia wywołanych przez alkohol.

Eksperci podkreślają, że w przypadku kobiet skutki są jeszcze bardziej widoczne. Nadużywanie alkoholu zaburza gospodarkę hormonalną, co może prowadzić do nasilenia problemów skórnych, takich jak trądzik, ale także łojotokowe zapalenie skóry czy atopowe zapalenie skóry.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że długotrwałe picie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w wyglądzie: obrzęki mogą stać się utrwalone, tak samo jak niezdrowy koloryt cery.

Czy można cofnąć skutki nadmiernego picia?

Wiele zmian można złagodzić poprzez rezygnację z alkoholu i odpowiednią pielęgnację skóry, jednak niektóre skutki, jak utrata elastyczności skóry czy pękające naczynka, mogą okazać się trwałe. Ryzyko ich utrwalenia jest tym większe, im dłużej trwa regularne picie.

Najważniejszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i podjęcie działań w kierunku ograniczenia spożycia alkoholu.

- Zachęcam, żeby zupełnie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Już po miesiącu jesteśmy w stanie zobaczyć realne zmiany w naszym organizmie, ponieważ badania wskazują, że taka abstynencja niesie za sobą wiele korzyści. Ta lista jest naprawdę długa - lepszy sen, poprawa wyników ciśnienia krwi, poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci, lepsza praca układu pokarmowego, lepsza koncentracja - wyliczała w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka kliniczna dr Hanna Stolińska.

Warto pamiętać, że nadużywanie alkoholu to jednak przede wszystkim długofalowe skutki dla zdrowia - etanol uszkadza wątrobę, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Jak wskazują badania ostatnich lat, alkohol zwiększa również ryzyko rozwoju raka - m.in. raka trzustki, wątroby, piersi czy raka jelita grubego.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. abcZdrowie.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie