Trwa ładowanie...

Objawy nadżerki – symptomy, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 21:00
Objawy nadżerki – symptomy, przyczyny, leczenie
Objawy nadżerki – symptomy, przyczyny, leczenie

Nadżerk tworzy się przy wejściu do macicy, w pochwowej części szyjki macicy. Nieleczona choroba może przekształcić się w raka szyjki macicy. Dlatego też każda kobieta powinna poddawać się regularnym badaniom ginekologicznym. Oprócz rutynowego badania, lekarz z pewnością pobierze wymaz do przeprowadzenia cytologii. Dlaczego nie warto bagatelizować schorzenia? Czy objawy nadżerki  czy wymagają dodatkowych badań?

spis treści

1. Objawy nadżerki

Objawy nadżerki  nie są oczywiste. Tak naprawdę nadżerka nie daje żadnych objawów, a jej wykrycie następuje przypadkowo podczas zwykłego badania ginekologicznego. Objawy nadżerki nie sugerują konkretnie tej choroby. Mogą pojawić się obfite upławy charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem. Zazwyczaj mają zielonkawy kolor (można zaobserwować również kropelki krwi). Objawy nadżerki  to także bóle w podbrzuszu i bóle występujące w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Objawy nadżerki powodują nie tylko ból, ale także dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.
Objawy nadżerki powodują nie tylko ból, ale także dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

2. Przyczyny nadżerki

Zobacz film: "Co może wykryć cytologia?"

Nadżerka jest początkowo niewielką ranką stanowiącą drobny ubytek nabłonkowej części ujścia zewnętrznej części szyjki macicy. Objawy nadżerki są dosć charakterystyczne, a jak wygląda obraz choroby? Ubytek ten odsłania tkankę łączną. Charakteryzuje się czerwonym kolorem i nieco chropowatą strukturą. Pojawia się głównie u młodych kobiet. Jakie są przyczyny nadżerki? Najczęściej objawy nadżerki są następstwem zapalenia szyjki macicy. Taki stan zapalny pojawia się w wyniku działania czynników patogennych, do których można zaliczyć bakterie, na przykład rzęsistek pochwowy, wirusy oraz grzyby. Kolejną przyczyną powstania nadżerki jest wcześnie rozpoczęte współżycie seksualne. Ryzyko wzrasta, jeśli kobieta często zmienia partnerów seksualnych. To właśnie w takich sytuacjach narażona jest na częste infekcje mogące przejść w przewlekły stan zapalny.

Kolejną pobudką do zaistnienia stanu chorobowego jest zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia po porodzie, a także zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej. Jakie plusy płyną z przeprowadzenia cytologii? Cytologia ma stwierdzić, czy w zmienionej strukturze tkanki nie bytują już jakieś komórki nowotworowe. Dzięki takiej informacji można podjąć szybko odpowiednie leczenie. Objawy nadżerki mogą być podobne do nowotworowych objawów i pamiętajmy, że rak szyjki macicy początkowo nie daje żadnych szczególnych objawów, natomiast ostatnie fazy chorobowe są już praktycznie nie do wyleczenia. Cytolgię wykonuje się w połowie cyklu miesiączkowego. Dwa dni przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków seksualnych. Pamiętajmy, że zmiany nowotworowe mogą pojawić się nawet w niewielkich nadżerkach.

Infekcje intymne w lecie
Infekcje intymne w lecie [7 zdjęć]

Utrzymywanie pozycji siedzącej nie tylko przyczynia się do bólu pleców, ale może również zwiększyć ryzyko

zobacz galerię

3. Leczenie nadżerki

Kiedy ginekolog właściwie zinterpretuje objawy nadżerki, może podjąć decyzję o właściwym leczeniu. Jeśli cytologia nie wykazała obecności zmian nowotworowych, wówczas można zastosowować tabletki i globulki charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym. Niewielka ranka goi się dzięki nim dosyć szybko. Usunąć nadżerkę może zamrażanie za pomocą specjalnej elektrody - kriokoagulacja. Ginekolog zamraża tkanki szyjki macicy. Zabieg jest krótki, gdyż trwa około 4 minuty. Po zabiegu objawy nadżerki powinny ustąpić.

To też warto wiedzieć

Podczas gojenia pojawiają się wodniste upławy. Sam proces gojenia trwa około 40 dni. Innym zabiegiem stosowanym w gabinetach ginekologicznych jest elektrokoagulacja. Zabieg nie jest skomplikowany. Za pomocą błyśnięć elektrycznych tkanki nadżerki ulegają spaleniu. Nie jest to zabieg popularny, gdyż powoduje najczęściej blizny, a w jego trakcie wydziela się nieprzyjemny swąd. Przy prawidłowo przeprowadzonym zabiegu objawy nadżerki nie powinny powrócić.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Probiotyki ginekologiczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze