Trwa ładowanie...

Najczęstsze przyczyny zgonów wśród Polaków

 Magdalena Bury
06.12.2018 11:55
Najwięcej Polaków umiera z przyczyn kardiologicznych i onkologicznych
Najwięcej Polaków umiera z przyczyn kardiologicznych i onkologicznych (123rf)

Statystycznie co roku w Polsce umiera ok. 380 tys. osób. Według raportu GUS, przyczyną aż 46 proc. zgonów są choroby kardiologiczne. Na liście znajdują się również nowotwory i zatrucia. Poznaj pierwsze objawy chorób najbardziej niebezpiecznych dla Polaków.

1. Raport GUS

W 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport o głównych przyczynach zgonów. W analizie nie znajdziemy jednak Polski, ponieważ w ponad 25 proc. przyczyny zgonów są zaliczane do „garbage codes”. Oznacza to, że w tych przypadkach karty zgonów zostały nieprawidłowo uzupełnione.

Według statystyk Ministerstwa Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczy to ponad 114 tys. zgonów. W dokumencie „Statystyka umieralności w wyniku chorób układu krążenia”, opublikowanym 7 stycznia 2016 roku na oficjalnej stronie GUS, czytamy:

„Wpisywane na kartach zgonów (jako jedyny opis – często powtórzony trzykrotnie) terminy: „zatrzymanie krążenia”, „ustanie oddychania” (a także „ustanie krążenia i oddychania”), „niewydolność wielonarządowa”, „starość” czy w końcu „śmierć naturalna” i „przyczyna nieznana” są nieprecyzyjne i całkowicie bezużyteczne - w konsekwencji przekładają się na „bezużyteczne - śmieciowe kody”. W większości można je zinterpretować jako „pacjent zmarł z powodu śmierci."

2. Na co umierają Polacy?

Zobacz film: "Uwaga - zawał!"

W latach 1989-2014 rocznie rejestrowano w Polsce ok. 380 tys. zgonów. Najczęstszą przyczyną śmierci są choroby układu krążenia (46 proc.). W samym 2013 roku na zaburzenia związane z krążeniem zmarło ponad 177 tys. osób.

Na choroby układu krążenia częściej umierają kobiety – na chorobę niedokrwienną serca, ostry zawał serca, choroby naczyń mózgowych czy miażdżycę.

Następnie na liście widnieją nowotwory – umiera na nie ponad 24 proc. osób. Przyczyną zgonów są również urazy i zatrucia, które stanowią ok. 6 proc. W pozostałych przypadkach przyczyny śmierci nie zostały sprecyzowane.

3. Choroba niedokrwienna serca

Najczęściej występującym objawem choroby wieńcowej, czyli inaczej choroby niedokrwiennej serca, jest ostry ból w klatce piersiowej. Pacjenci opisują go jako dławiący, rozrywający. Lokalizuje się nawet w okolicach szyi, żuchwy, brzucha.

Pojawia się w określonych momentach: w sytuacji silnego stresu, podczas jedzenia czy po forsownym treningu. Leczenie polega m.in. na podawaniu do końca życia środków farmakologicznych.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec

zobacz galerię

4. Zawał serca

Chociaż medycyna w Polsce jest na coraz lepszym poziomie, co piąty mieszkaniec kraju umiera na zawał serca. Symptomem jest ostry, piekący ból w środkowej części klatki piersiowej. Niecharakterystycznymi objawami są również: bóle krtani, żuchwy, nudności oraz wymioty, zaburzenia układu pokarmowego czy duszności.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zawału jest wiek – u mężczyzn powyżej 45 lat, u kobiet powyżej 55 lat, genetyka, uzależnienie od palenia papierosów, nadciśnienie, stres oraz cukrzyca.

5. Nowotwory

Z najnowszych danych Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat z rakiem w Polsce zmagało się ponad półtora miliona osób. U Polek najczęściej występuje rak piersi, u Polaków - rak płuc. I tutaj jednymi z czynników zwiększających ryzyko są wiek (po 60. roku życia) oraz genetyka.

Pierwszymi symptomami raka płuc są: poranny kaszel, zaburzenia oddychania, osłabienie, bóle w klatce piersiowej, krwioplucie czy nocne poty. Rak piersi objawia się natomiast guzkami, zmianami dotyczącymi wyglądu jednej z piersi czy wydzieliną z sutka.

6. Wypadki komunikacyjne, samobójstwa

Z raportów policji wynika, że w 2015 roku śmierć na drodze poniosło 2904 osób. Według WHO do 2020 roku to właśnie wypadki komunikacyjne będą najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci.

Policyjne statystyki wskazują również na coraz większą liczbę samobójstw wśród mieszkańców Polski. W 2014 roku życie odebrało sobie 6165 osób.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze