Trwa ładowanie...

Najlepsza pora na przyjmowanie magnezu. Wielu Polaków nie ma o tym pojęcia

Avatar placeholder
23.12.2024 12:40
Polacy biorą go na potęgę, ale często popełniają błędy. Konsekwencje dla serca i tarczycy
Polacy biorą go na potęgę, ale często popełniają błędy. Konsekwencje dla serca i tarczycy (Getty Images)

Polacy powszechnie zażywają magnez, ale nie zawsze ta suplementacja jest właściwa. Czasami może wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Jakich błędów unikać?

spis treści

1. Magnez kluczowy dla zdrowia

Magnez odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, uczestnicząc w ponad 300 reakcjach enzymatycznych. Chodzi m.in. o utrzymanie równowagi elektrolitowej, funkcjonowanie układu nerwowego, czy zdrowie kości.

Zalecana dzienna dawka wynosi około 310-420 mg. Warto przyjmować magnez wieczorem, by poprawić jakość snu, lub rano po posiłku, co sprzyja lepszemu wchłanianiu.

Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do szeregu problemów, takich jak skurcze mięśni, osłabienie, drażliwość czy trudności z koncentracją.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Potwierdzają to badania naukowe m.in. prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, opublikowane na łamach "Journal of Bone and Mineral Research", które wykazały, że kobiety spożywające większe ilości magnezu mają mniejszy ubytek mięśni wraz z wiekiem.

Polacy często popełniają błędy w suplementacji magnezu
Polacy często popełniają błędy w suplementacji magnezu (Getty Images)

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii w Nowym Jorku na łamach "Sleep" dowiedli, że regularne dostarczanie tego pierwiastka przekłada się na dłuższy i bardziej regenerujący sen.

2. Błędy w suplementacji magnezu

Choć jego dobroczynny wpływ jest powszechnie znany, nieodpowiednia suplementacja może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jednym z najczęstszych błędów jest wybór niewłaściwej formy preparatu. Najlepiej przyswajalne są cytrynian, glicynian i mleczan magnezu, podczas gdy tlenek charakteryzuje się niższą biodostępnością.

Należy też zachować ostrożność przy łączeniu magnezu z innymi lekami. Może on wchodzić w interakcje z antybiotykami i lekami stosowanymi w leczeniu tarczycy, osłabiając ich działanie.

Z kolei inhibitory pompy protonowej czy diuretyki, mogą prowadzić do niedoboru magnezu we krwi. Przed rozpoczęciem suplementacji warto więc skonsultować się z lekarzem.

Negatywne skutki może też wywołać przedawkowanie magnezu. Mogą wówczas wystąpić takie dolegliwości jak biegunka czy bóle brzucha. Z kolei u osób z problemami nerek istnieje ryzyko wystąpienia arytmii serca.

Farmaceutka Paulina Front wskazuje, że chociaż magnez jest zwykle dobrze tolerowany, niewłaściwe stosowanie preparatów zawierających potas może mieć niebezpieczne konsekwencje.

- Była taka głośna sprawa w szpitalu, kiedy zamiast NaCl pacjentowi podano KCl, czyli chlorek potasu zamiast sodu. Skutkiem tego był zgon pacjenta, co dobrze pokazuje, by nie bagatelizować potasu. Magnez, nawet w dużych dawkach nie jest szkodliwy, w przypadku potasu jest to jednak niebezpieczne, bo może powodować zaburzenia rytmu serca - tłumaczyła farmaceutka w rozmowie z WP abcZdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl]

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze