Zdrowe jedzenie dla cukrzyków
Jedzenie dla cukrzyków jest niezwykle ważnym aspektem życia. Osoby cierpiące na cukrzycę muszą w tym zakresie wykazać się większym rozsądkiem i lepszą organizacją niż osoby zdrowe. Nie mogą sobie pozwolić na zachcianki, gdyż może to doprowadzić do niebezpiecznego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dieta cukrzyka powinna być bogata, zbilansowana, a przede wszystkim przemyślana. Jeśli nauczysz się kiedy, ile i co jeść, kontrolowanie cukrzycy będzie o wiele łatwiejsze.
1. Skrobia w diecie cukrzyka
Cukry złożone, jak na przykład skrobia, są stosunkowo bezpieczne dla osób z cukrzycą. Skrobię zawierają: chleb, płatki zbożowe, makaron, ziemniaki i kukurydza. Produkty te dostarczają węglowodanów, witamin, minerałów i błonnika. Wszystkie posiłki cukrzyka powinny zawierać jakiś produkt skrobiowy.
2. Warzywa a cukrzyca
Warzywa to bardzo zdrowe jedzenie dla cukrzyków. Zawierają one dużo witamin, minerałów i błonnika, a mało węglowodanów. Jedz warzywa surowe lub gotowane, najlepiej bez tłuszczu i sosów. Zdrowym rozwiązaniem jest również gotowanie warzyw na parze. Jeśli już masz zamiar użyć tłuszczu do przyrządzania warzyw, niech to będzie oliwa z oliwek lub margaryna.
3. Owoce w diecie cukrzycowej
Dieta dla cukrzyków nie może się obejść bez owoców. Dają one energię, oraz niezbędne witaminy, minerały i błonnik. Najlepsze są jedzone na surowo, w formie soków bez dodatku cukru, w puszkach w zalewie własnej, a także suszone. Owocowe desery powinny być jednak zachowane na specjalne okazje.
4. Mięso w diecie diabetyka
Kuchnia dla cukrzyków powinna uwzględniać mięso. Każdego dnia jedz niewielkie ilości mięsa, drobiu, jajek, sera lub ryby. Mięso to bogate źródło białka, witamin i minerałów. Staraj się kupować mięso z małą ilością tłuszczu, a drób jedz bez skóry. Najlepszym sposobem na przyrządzanie mięsa jest:
- gotowanie;
- grillowanie;
- pieczenie w piekarniku lub mikrofalówce;
- pieczenie na rożnie.
5. Cukrzyca a słodycze i tłuszcze
Ogranicz spożywane tłuszcze i cukry proste do minimum. Nie są one aż tak odżywcze, jak inne składniki pokarmowe, a zawierają dużo cholesterolu, który zwiększa ryzyko chorób serca. Z tego względu unikaj:
- sosów sałatkowych;
- masła;
- majonezu;
- tłuszczów zwierzęcych;
- słodyczy.
6. Cukrzyca a alkohol
Należy pamiętać, że alkohol ma dużo kalorii, a nie ma żadnych wartości odżywczych. Picie alkoholu na pusty żołądek może obniżyć poziom glukozy we krwi, a podnieść poziom tłuszczu. Jeśli mimo cukrzycy chcesz pić alkohol, skonsultuj to ze swoim lekarzem.
Najlepsze jedzenie dla cukrzyków to takie, które nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi, a jednocześnie oferuje wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Bez względu na cukrzycę, wszyscy powinniśmy uważać na to, co jemy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.