Alkohol odbiera ważny zmysł. Zmiany mogą być nieodwracalne
Alkohol może prowadzić do poważnych problemów z oczami. Pity regularnie i nadmiernie może się skończyć nawet utratą wzroku.
1. Alkohol niszczy wzrok
Alkohol, nawet w niewielkich ilościach, jest toksyczny dla całego organizmu. Choć najczęściej kojarzy się z groźnymi skutkami dla wątroby, serca, czy mózgu, od jego nadmiaru bardzo poważnie może ucierpieć także wzrok.
Justyna Krowicka z kliniki "Gemini" w Ostrawie, podkreśla, że już 0,2 promila alkoholu zmniejsza zdolność rozróżniania szczegółów o ok. 30 proc.
Z kolei długotrwałe spożycie alkoholu może prowadzić nawet do poważnych zaburzeń widzenia.
Spożycie alkoholu wpływa na neuroprzekaźniki w mózgu oraz mięśnie kontrolujące ruchy gałek ocznych. Może to prowadzić do zaburzeń, takich jak podwójne widzenie czy światłowstręt.
Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co może powodować zaczerwienienie oczu i nasilać objawy zespołu suchego oka.
Długotrwałe nadużywanie alkoholu wiąże się z niedoborami witamin i minerałów, co może prowadzić do poważnych problemów z oczami. Niedobór witamin z grupy B może osłabiać funkcje mięśni oka, a brak witaminy A prowadzić do ślepoty nocnej i uszkodzenia rogówki.
2. Nadmiar alkoholu uderza w oczy
Regularne i nadmierne picie alkoholu może doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, są szczególnie narażone na negatywne skutki picia alkoholu. Może on zaostrzać przebieg i sprzyjać rozwojowi retinopatii cukrzycowej, co grozi utratą wzroku.
Ponadto, nadużywanie alkoholu może również prowadzić do neuropatii wzrokowej, objawiającej się bezbolesną utratą wzroku.
Alkohol wpływa także na wątrobę, utrudnia metabolizowanie witamin i składników odżywczych, pogarszając jakość widzenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.