Trwa ładowanie...

Nasonex - charakterystyka, wskazania do stosowania, skutki uboczne, cena

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
02.06.2023 18:48
Nasonex stosowany jest w leczeniu kataru siennego, całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz polipów nosa u osób dorosłych.
Nasonex stosowany jest w leczeniu kataru siennego, całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz polipów nosa u osób dorosłych. (Adobe stock)

Nasonex to lek w postaci aerozolu, którego substancją czynną jest mometazonu furoinian, zaliczany do grupy leków kortykosteroidowych. Działanie preparatu polega na łagodzeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Jaka jest cena Nasonexu? Co warto wiedzieć o tym leku?

spis treści

1. Nasonex – co to za lek?

Nasonex jest produktem leczniczym w postaci aerozolu do nosa. W jego składzie występuje substancja czynna o nazwie mometazonu furoinian.

Mometazon furoinian to syntetyczny kortykosteroid, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwysiękowe. Jest stosowany głównie w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa (przebiegającego z obrzękiem błony śluzowej, wodnistym wyciekiem z nosa, kichaniem, przewlekłym kaszlem, świądem czy uczuciem zatkanego nosa).

Mometazon furoinian działa poprzez hamowanie uwalniania substancji zapalnych, takich jak histamina, prostaglandyna i leukotriena, oraz zmniejszanie reakcji zapalnych w organizmie. Jego miejscowe zastosowanie na błonę śluzową pomaga zmniejszyć zaczerwienienie, obrzęk, świąd i inne objawy związane z reakcjami alergicznymi lub stanami zapalnymi.

2. Wskazania do stosowania leku Nasonex

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Nasonex zwykle przepisywany jest pacjentom, którzy borykają się z objawami kataru siennego (zwanego także sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa). Kolejnym wskazaniem do stosowania tego środka jest całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa. Nasonex stosuje się również w leczeniu polipów nosa. Polipami nosa nazywa się nieduże, miękkie guzki, powstające na skutek zmian zapalnych bądź zmian o podłożu alergicznym.

Nasonex dla dzieci - tak czy nie?

Nasonex jako środek łagodzący objawy sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa przeznaczony jest zarówno dla pacjentów dorosłych, jak również dzieci w wieku 3 lat i starszych. Jeśli jednak chodzi o leczenie polipów nosa, Nasonex może być podawany wyłącznie pacjentom w wieku 18 lat i starszym.

3. Skład leku Nasonex

W jednej dawce Nasonexu do nosa znajduje się 50 mikrogramów mometazonu furoinianu w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego mikronizowanego. Pozostałe substancje pomocnicze to: celuloza dyspersyjna, glicerol, woda oczyszczona, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, mikrokrystaliczna celuloza z karboksymetylocelulozą sodową.

Preparat leczniczy Nasonex ma postać zawiesiny w aerozolu wyłącznie do podawania donosowo. Pojedyncza buteleczka zawiera 140 dawek leku. Lek można zakupić w aptekach wyłącznie za okazaniem ważnej recepty od lekarza.

4. Skutki uboczne leku Nasonex

Nasonex, podobnie jak inne produkty lecznicze, może powodować u niektórych pacjentów pewne działania niepożądane. Do głównych i najczęściej spotykanych skutków ubocznych należą:

  • dolegliwości bólowe głowy,
  • stany zapalne gardła,
  • podrażnienia błony śluzowej nosa,
  • krwawienia z nosa,
  • owrzodzenia błony śluzowej nosa,
  • pieczenie błony śluzowej nosa,
  • kichanie. W przypadku wystąpienia takich reakcji alergicznych jak: opuchnięcie twarzy, języka, gardła, trudności z połykaniem, problemy z oddychaniem, wskazane jest natychmiastowe odstawienie preparatu leczniczego oraz skontaktowanie się z pomocą medyczną.

5. Nasonex – cena

Nasonex można go wykupić w aptekach wyłącznie za okazaniem ważnej recepty lekarskiej. Cena tego preparatu leczniczego wynosi od 20-25 złotych (tyle trzeba zapłacić za pojedyncze opakowanie).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze