Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli nową bakterię wywołującą boreliozę

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w USA ogłosiło, że odkryto nową bakterię wywołującą boreliozę – Borrelia mayonii.

Do tej pory roznoszenie choroby przypisywano tylko jednemu rodzajowi drobnoustrojów – Borrelia burgdorferi, przekazywanego przez ukąszenia kleszczy.

Nowy rodzaj bakterii zlokalizowano jak dotąd jedynie w środkowowschodniej części Stanów Zjednoczonych – informuje CDC.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - wyjęcie kleszcza"

Bakterię Borrelia mayonii naukowcy odkryli, badając próbki krwii pacjentów w stanach Minnesota, Wisconsin i Północna Dakota, u których podejrzewano boreliozę w latach 2012-2014. Wyniki sześciu z dziewięciu tysięcy pobranych próbek okazały się "nietypowe", przez co specjaliści postanowili dokładniej przeanalizować rezultaty.

Nowo odkryty mikroorganizm jest podobny do Borrelia burgdorferi pod względem pierwszych symptomów. Wywołuje gorączkę, ból głowy, rumień, ból szyi, a w późniejszym etapie zapalenie stawów.

Czystek pomaga walczyć z kleszczami. Wszystko przez zapach
Czystek pomaga walczyć z kleszczami. Wszystko przez zapach [4 zdjęcia]

Czystek to bardzo popularne zioło, które pite regularnie ma zapewnić nam zdrowie i ładny wygląd. Herbatka

zobacz galerię

Jednak Borrelia mayonii powoduje dodatkowo nudności, wymioty, rozległą wysypkę i wyższe stężenie bakterii we krwi – precyzują specjaliści z CDC. Nowa bakteria także jest przenoszona na ludzi przez ukąszenie zarażonego kleszcza.

Borelioza stosunkowo rzadko kończy się śmiercią. Jest niebezpieczna, ale uleczalna, a większość pacjentów odzyskuje zdrowie już po kilku tygodniach po terapii antybiotykowej. W skutecznym leczeniu boreliozy ważne jest jak najszybsze dignozowanie boreliozy. W innym wypadku choroba może powodować poważne powikłania, a leczenie trwać latami.

Pacjentów zakażonych nowym typem bakterii udało się wyleczyć takimi samymi antybiotykami, jak w przypadku kuracji przeciw Borrelia burgdorferi.

- Naukowcom nie udało się jeszcze ustalić, czy nowy rodzaj bakterii jest mniej czy bardziej groźny – wyjaśniła Jeannine Petersen, mikrobiolog z CDC. – Wciąż dysponujemy zbyt ograniczonymi danymi – powiedziała w wywiadzie dla agencji Reuters. – Potrzebujemy szerszego spektrum informacji: musimy zbadać większą liczbę pacjentów zarówno z poważniejszymi, jak i łagodniejszymi objawami.

Specjaliści nie wykluczają możliwości, że bakteria jest nowo powstałym mikroorganizmem, ponieważ nie stwierdzono jej obecności w próbkach krwi pobieranych w przeszłości od pacjentów, u których podejrzewano boreliozę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Borelioza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza