Naukowcy odkryli nową bakterię wywołującą boreliozę

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w USA ogłosiło, że odkryto nową bakterię wywołującą boreliozęBorrelia mayonii.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Do tej pory roznoszenie choroby przypisywano tylko jednemu rodzajowi drobnoustrojów – Borrelia burgdorferi, przekazywanego przez ukąszenia kleszczy.

Nowy rodzaj bakterii zlokalizowano jak dotąd jedynie w środkowowschodniej części Stanów Zjednoczonych – informuje CDC.

Bakterię Borrelia mayonii naukowcy odkryli, badając próbki krwi pacjentów w stanach Minnesota, Wisconsin i Północna Dakota, u których podejrzewano boreliozę w latach 2012-2014. Wyniki sześciu z dziewięciu tysięcy pobranych próbek okazały się „nietypowe”, przez co specjaliści postanowili dokładniej przeanalizować rezultaty.

Nowo odkryty mikroorganizm jest podobny do Borrelia burgdorferi pod względem pierwszych symptomów: oba wywołują gorączkę, ból głowy, rumień, ból szyi, a w późniejszym etapie zapalenie stawów.

Jednak Borrelia mayonii powoduje dodatkowo nudności, wymioty, rozległą wysypkę i wyższe stężenie bakterii w krwi – precyzują specjaliści z CDC. Nowa bakteria __także jest przenoszona na ludzi przez ukąszenie zarażonego kleszcza.

Borelioza stosunkowo rzadko kończy się śmiercią. Jest niebezpieczna, ale uleczalna, a większość pacjentów odzyskuje zdrowie już po kilku tygodniach po terapii antybiotykowej. W skutecznym leczeniu ważne jest jak najszybsze rozpoznanie choroby. W innym wypadku choroba może powodować poważne powikłania, a leczenie trwać latami. Pacjentów zakażonych nowym typem bakterii udało się wyleczyć takimi samymi antybiotykami, jak w przypadku kuracji przeciw Borrelia burgdorferi.

– Naukowcom nie udało się jeszcze ustalić, czy nowy rodzaj bakterii jest mniej czy bardziej groźny – wyjaśniła Jeannine Petersen, mikrobiolog z CDC. – Wciąż dysponujemy zbyt ograniczonymi danymi – powiedziała w wywiadzie dla agencji Reuters. – Potrzebujemy szerszego spektrum informacji: musimy zbadać większą liczbę pacjentów zarówno z poważniejszymi, jak i łagodniejszymi objawami.

Naukowcy odkryli nową bakterię wywołującą boreliozę
Naukowcy odkryli nową bakterię wywołującą boreliozę (Zdjęcie kleszcza / Shutterstock)

Specjaliści nie wykluczają możliwości, że bakteria jest nowo powstałym mikroorganizmem, ponieważ nie stwierdzono jej obecności w próbkach krwi pobieranych w przeszłości od pacjentów, u których podejrzewano boreliozę.

Następny artykuł: Borelioza

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy