Naukowcy odkryli sposób na wymazywanie ludzkiej pamięci
Mogłoby się wydawać, że wymazywanie wspomnień to jedynie element filmów science fiction. Jednak jak się okazuje, scenariusze z wielkiego ekranu mają już przełożenie na rzeczywistość. Dowodem jest najnowsze odkrycie naukowców z Kanady.
1. Leczenie PTSD
Kanadyjczycy uważają, że znaleźli sposób, by wymazać bolesne wspomnienia z umysłu, a przez to pomóc w przezwyciężeniu stresu pourazowego.
Zespół stresu pourazowego to zaburzenie psychiczne, które jest reakcją na skrajnie krzywdzące wydarzenia. Jest to pewnego rodzaju trauma, z którą nie można sobie poradzić samodzielnie.
Do wydarzeń, które wywołują stres pourazowy zaliczamy: katastrofy, działania wojenne, kataklizmy żywiołowe, wypadki komunikacyjne, gwałt, tortury, uprowadzenia czy zmaganie się ze śmiertelną chorobą.
Wśród czynników predysponujących do wystąpienia PTSD zalicza się m.in. doświadczenie traumy w dzieciństwie, cechy zaburzeń osobowości, genetyczna podatność na zaburzenia psychiczne, brak wsparcia ze stronny bliskich, stresogenne zmiany życiowe, alkoholizm i narkomania.
Najczęstszymi objawami PTSD są: napięcie lękowe, poczucie bezradności, wyczerpanie, nawracające przykre wspomnienia i koszmary senne.
2. Wymazanie pamięci
Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili badania na myszach, którym udało się usunąć fragment wspomnień, a także pomogli wyzbyć się uzależnienia od kokainy. U badanych zwierzaków zahamowali nadmierną produkcję białka w mózgu, określającego neurony odpowiadające za złe wspomnienia czy pamięć. Badacze z Uniwersytetu w Toronto twierdzą, że niebawem tę terapię będzie można wykonywać na ludziach. Twierdzą, również, że metoda ta nie tylko będzie pomagać osobom zmagającym się z PTSD, ale również pomoże walczyć z uzależnieniami.
Dr Sheena Josselyn, profesor nadzwyczajny w Katedrze Fizjologii na Uniwersytecie w Toronto, powiedziała: "Nasze odkrycia pokazują, że pewnego dnia będzie możliwe leczenia osób z PTSD. Będziemy mogli skasować u nich traumatyczne wspomnienia, które są niezwykle uciążliwe i zakłócają ich życie. "
Badania te wywołują jednak wiele kontrowersji, głównie w sferze etycznej. Wiele osób pyta, czy w przyszłości ludzie nie zechcą np. wymazywać pamięci po nieudanym związku czy kłótni z przyjaciółką. A przecież wszyscy powinniśmy uczyć się na swoich błędach. Jeśli wymażemy je z pamięci, skąd mamy mieć pewność, że już więcej ich nie powtórzymy?
Dr Josselyn powiedziała, że badania dostarczają dowody o realnej możliwości kasowania pamięci. Jednak nasze społeczeństwo musi opracować zasady etyczne wokół potencjalnego wykorzystania tej formy terapii.
Zobacz także:
- PTSD może rozwinąć się u każdej osoby
- Właściciele kotów bardziej narażeni na choroby psychiczne
- Czy ból może mieć związek z zaburzeniami psychicznymi?
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.