Trwa ładowanie...

Naukowcy stworzyli mapę ludzkich uczuć

 Anna Krzpiet
13.02.2017 13:22
Mapa uczuć człowieka
Mapa uczuć człowieka (pnas)

Jesteś zły, smutny, boisz się, a może jesteś zakochany? Według nowych badań, wszelkie odczuwane stany emocjonalne są zlokalizowane w odmiennych partiach ciała. Jak myślisz, gdzie w twoim ciele ma swoje miejsce miłość?

1. Mapa uczuć

Naukowcy z Alto University ustalili, gdzie dokładnie lokalizują się poszczególne uczucia w ludzkim ciele. W badaniach wzięło udział 700 osób pochodzących z Finlandii, Szwecji i Tajwanu. Już na początku badań naukowcy byli pewni, że odczuwanie emocji jest uniwersalne i nie ma na nie wpływu przynależność etniczna czy kulturowa.

Badacze wywoływali w tych osobach różne stany emocjonalne. Przywoływane było aż 14 emocji, m.in.: gniew, strach, wstręt, szczęście, smutek, zaskoczenie, obojętność, czy złość. Następnie w ankietach proszono badanych, aby na narysowanej postaci pokolorowali te części ciała, które wydawało im się, że są stymulowane przed konkretną emocję. Kolor miał być dopasowany do konkretnego rodzaju odczucia. Każda badana osoba subiektywnie oddawała kolor danych emocji. W ostatniej części badań wszystkie rysunki zostały komputerowo uśrednione, dzięki czemu uzyskano jeden wzór mapy emocji.

Mapa ludzkich emocji
Mapa ludzkich emocji (pnas)

2. Lokalizacja uczuć

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Co ciekawe szczęście i miłość u większości badanych powodowały uaktywnienie się niemalże całego ciała. W przypadku depresji był to niemalże brak reakcji, który łączy się z odczuciem pustki.

Lęk i strach najbardziej odczuwane były w okolicach klatki piersiowej i żołądka. Złość ulokowała się głównie w górnej części tułowia, ramionach i głowie. Pogarda swoje miejsce znalazła głównie w głowie, gardle i podbrzuszu.

Według Lauri Naummenma psycholog z Uniwersytetu Alto emocje, które są rejestrowane przez układ nerwowy wysyłają sygnał do poszczególnych części ciała. System nerwowy steruje organizmem, dostarcza do mięśni tlen, przyspiesza tętno, a wszystko dzieje się bez kontroli człowieka. Dzięki ulokowaniu się w danej części ciała człowiek może lepiej radzić sobie w danej sytuacji z opanowaniem poszczególnych uczuć.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości taka mapa pomoże w diagnozie i leczeniu zaburzeń emocjonalnych.

To musisz wiedzieć

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze