Trwa ładowanie...

Szczęście zapisane w genach... ale nie męskich!

W pogoni za lepszym życiem każdy z nas szuka sposobów, które pozwoliłyby cieszyć się pełnią szczęścia. Wiele osób uważa, że to właśnie kobiety potrafią w większym stopniu doceniać uroki życia. Według amerykańskich naukowców takie optymistyczne nastawienie u płci pięknej może być wrodzone. Odkryli bowiem gen, który według nich odpowiada za... szczęście. Panów musimy jednak zmartwić. Według specjalistów gen ten działa w taki sposób tylko w przypadku kobiet.

spis treści

1. Tajemniczy MAOA

W badaniach amerykańskich naukowców wzięło udział 152 mężczyzn i 193 kobiety, u których sprawdzano, w jakim stopniu czują się szczęśliwymi osobami. Oprócz wieku specjaliści brali również pod uwagę takie czynniki, jak zdobyte wykształcenie oraz posiadane dochody.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Następnie uczestnicy zostali poddani badaniom genetycznym. Wnioski naukowców wykazały, że w przypadku kobiet poczucie szczęścia ma silny związek z wydzielaniem genu o nazwie monoaminooksydaza (MAOA), który znajduje się w tkance nerwowej.

2. Zaskakujące wyniki badań

Odkrycie to jest tym bardziej zaskakujące, gdyż do tego czasu niska ekspresja tego genu u panów była związana z agresywnymi zachowaniami i alkoholizmem. Z kolei według badań, kobiety posiadające niższą ekspresję MAOA były bardziej zadowolone z życia niż te, u których zaobserwowano wyższy poziom tego genu. Takiego związku, między działaniem monoaminooksydazy a zwiększonym poczuciem szczęścia nie wykazano u mężczyzn.

Specjaliści zastanawiają się, dlaczego ten sam gen nie wpływa na zwiększenie optymizmu również w przypadku płci męskiej. Podejrzewają, że może być to wynikiem działania testosteronu. W przypadku, gdy jego poziom w organizmie utrzymuje się na wysokim poziomie, może to powodować obniżenie samopoczucia. To może wyjaśniać, dlaczego w trakcie i po okresie dojrzewania wraz ze wzrostem poziomu testosteronu można zauważyć u płci męskiej znaczne obniżenie nastroju.

Według naukowców to odkrycie może w pewnym stopniu ułatwić wyjaśnianie różnic płciowych i być kolejnym ważnym etapem do dalszych badań nad szczęściem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Agata Pacia (Katulska)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza