Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Szczęście zapisane w genach... ale nie męskich!

Avatar placeholder
29.03.2017 10:29
Szczęście zapisane w genach... ale nie męskich!
Szczęście zapisane w genach... ale nie męskich! (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

W pogoni za lepszym życiem każdy z nas szuka sposobów, które pozwoliłyby cieszyć się pełnią szczęścia. Wiele osób uważa, że to właśnie kobiety potrafią w większym stopniu doceniać uroki życia. Według amerykańskich naukowców takie optymistyczne nastawienie u płci pięknej może być wrodzone. Odkryli bowiem gen, który według nich odpowiada za... szczęście. Panów musimy jednak zmartwić. Według specjalistów gen ten działa w taki sposób tylko w przypadku kobiet.

spis treści

1. Tajemniczy MAOA

W badaniach amerykańskich naukowców wzięło udział 152 mężczyzn i 193 kobiety, u których sprawdzano, w jakim stopniu czują się szczęśliwymi osobami. Oprócz wieku specjaliści brali również pod uwagę takie czynniki, jak zdobyte wykształcenie oraz posiadane dochody.

Następnie uczestnicy zostali poddani badaniom genetycznym. Wnioski naukowców wykazały, że w przypadku kobiet poczucie szczęścia ma silny związek z wydzielaniem genu o nazwie monoaminooksydaza (MAOA), który znajduje się w tkance nerwowej.

2. Zaskakujące wyniki badań

Zobacz film

Odkrycie to jest tym bardziej zaskakujące, gdyż do tego czasu niska ekspresja tego genu u panów była związana z agresywnymi zachowaniami i alkoholizmem. Z kolei według badań, kobiety posiadające niższą ekspresję MAOA były bardziej zadowolone z życia niż te, u których zaobserwowano wyższy poziom tego genu. Takiego związku, między działaniem monoaminooksydazy a zwiększonym poczuciem szczęścia nie wykazano u mężczyzn.

Specjaliści zastanawiają się, dlaczego ten sam gen nie wpływa na zwiększenie optymizmu również w przypadku płci męskiej. Podejrzewają, że może być to wynikiem działania testosteronu. W przypadku, gdy jego poziom w organizmie utrzymuje się na wysokim poziomie, może to powodować obniżenie samopoczucia. To może wyjaśniać, dlaczego w trakcie i po okresie dojrzewania wraz ze wzrostem poziomu testosteronu można zauważyć u płci męskiej znaczne obniżenie nastroju.

Według naukowców to odkrycie może w pewnym stopniu ułatwić wyjaśnianie różnic płciowych i być kolejnym ważnym etapem do dalszych badań nad szczęściem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze