Trwa ładowanie...

Dlaczego warto unikać białka zwierzęcego w diecie?

Nowe badanie przeprowadzone przez holenderskich naukowców sugeruje, że odejście od nadmiernego spożycia białka zwierzęcego pomaga uchronić się przed niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

Zobacz film: "Jak powstają uszkodzenia wątroby?"

Za uszkodzenie wątroby najczęściej odpowiada nadmierne spożycie alkoholu. Jednak niekiedy, głównie wśród osób z nadwagą, dojść może również do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). Jest to schorzenie, w którym w narządzie gromadzi się tłuszcz.

Aby tego uniknąć, konieczna jest zmiana diety i stylu życia.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby jest poważnym problemem zdrowotnym, ponieważ może prowadzić do trwałego bliznowacenia (marskości wątroby), a następnie raka oraz zaburzeń funkcjonowania wątroby. Skutkiem mogą być powikłania zagrażające życiu, w przypadku których potrzebny jest przeszczep wątroby.

Dieta bogata w biało zwierzęce może zwiększać ryzyko zachorowania na niealkoholowe stłuszczenie wątroby
Dieta bogata w biało zwierzęce może zwiększać ryzyko zachorowania na niealkoholowe stłuszczenie wątroby (123rf)

"Zdrowy styl życia jest podstawą leczenia pacjentów z niealkoholową chorobą wątroby, ale brakuje konkretnych zaleceń dietetycznych" - powiedział główny autor badań, Louise Alferink z Centrum Medycznego Erasmus w Rotterdamie w Holandii.

"Wyniki tego badania pokazują, że białko zwierzęce jest związane z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby u osób z nadwagą i osób starszych" - powiedział Alferink.

Badanie, przedstawione na Międzynarodowym Kongresie Hepatologicznym w Amsterdamie, wykazało również, że spożycie samej fruktozy może nie być tak szkodliwe, jak zakładano wcześniej.

W badaniu wzięły udział 3 440 osoby, wśród których 30 proc. stanowiły osoby chude, a 70 proc. miało nadwagę.

Przeciętny wiek wynosił 71 lat, a niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, zgodnie z oceną ultrasonograficzną jamy brzusznej, występowała u 35 proc. uczestników.

Pobór składników odżywczych rejestrowano za pomocą ankiety zawierającej 389 składników, stosując metodę gęstości odżywczej (proc. energii).

W badaniu uwzględniono BMI uczestników, który to wskaźnik miał ujawnić różnice w nawykach żywieniowych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

U osób z nadwagą stwierdzono związek między makroskładnikami pokarmowymi a niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

Wyniki wykazały, że poziom białka całkowitego był związany z częstszym występowaniem niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby, a związek ten był głównie napędzany wysokim spożyciem białka zwierzęcego.

Na świecie na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby choruje od 6,3 do 33 proc. osób. Schorzenie dotyka ponad 90 proc. osób z otyłością. Dużo częściej zapadają na nią także osoby chore na cukrzycę - NAFLD dotyka 60-70 proc. pacjentów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.