Trwa ładowanie...

Neurolog mówi, jak opóźnić starzenie. Ochrona przed cukrzycą, demencją, zawałem

Avatar placeholder
Dominika Najda 26.12.2023 12:10
Drobne zmiany, które pomogą ci opóźnić starzenie. Chronią umysł, zapobiegają cukrzycy i chorobom serca
Drobne zmiany, które pomogą ci opóźnić starzenie. Chronią umysł, zapobiegają cukrzycy i chorobom serca (Getty Images / X)

Upływ czasu nie zawsze bywa dla nas łaskawy. Zdarza się, że im stajemy się starsi, tym więcej doskwiera nam dolegliwości. Na szczęście istnieją sposoby, by na dłużej zachować zdrowie i cieszyć się świetną kondycją umysłową. Neurolog dr Robert Friedland zdradza, jak opóźnić procesy starzenia.

spis treści

1. Opóźnij procesy starzenia

Wraz z wiekiem jesteśmy bardziej podatni na wiele schorzeń. Choć emerytura powinna być czasem, by cieszyć się mniejszą ilością obowiązków i odpoczynkiem, seniorów często atakują choroby przewlekłe i neurodegeneracyjne.

Pogarszający się stan zdrowia nie tylko uniemożliwia czerpanie radości z wolnego czasu, ale zmusza do rozpoczęcia maratonu po specjalistach, by spowolnić rozwój chorób i choć odrobinę poprawić jakość życia.

Zobacz film: "Przełomowe odkrycie. ''Zresetowali'' komórki 114-latki"

Wiele schorzeń wynika z procesów, które zachodzą w związku ze starzeniem się organizmu. Neurolog ujawnia jednak, jak zmniejszyć ryzyko niektórych z nich. Niewielkie zmiany mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie.

Dr Robert Friedland zapewnia, że zalecane przez niego modyfikacje skutecznie mogą opóźnić niektóre zmiany zachodzące w organizmie, a tym samym obniżyć ryzyko demencji, cukrzycy, zawału serca oraz udaru.

2. Zadbaj o cztery główne aspekty

Specjalista przede wszystkim zwraca uwagę na to, by na ogólny stan zdrowia spojrzeć z perspektywy czterech głównych czynników: poznawczych, fizycznych, psychologicznych oraz społecznych.

Zadbaj o aktywność umysłową. W ten sposób zatroszczysz się o produkcję nowych neuronów, dzięki czemu mózg będzie mniej podatny na zniszczenia. Telewizor zamień na książkę lub krzyżówki, a zmniejszysz ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.

Nie zapominaj o zdrowej diecie. Zbilansowany jadłospis bogaty w cenne składniki odżywcze ma korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia. Pamiętaj o rybach, warzywach i owocach oraz orzechach. Staraj się unikać mięsa i przetworzonych produktów.

Dawka ruchu to również konieczność, by zadbać o zdrowe ciało i umysł. Nie musisz zaraz wykonywać forsujących ćwiczeń, wystarczy spacer na świeżym powietrzu. Pamiętaj także, by dobrze się wysypiać.

Wypoczynek jest niezwykle ważny, więc upewnij się, że śpisz odpowiednio długo. Dr Robert Friedland radzi też, by postarać się o równowagę psychiczną. Naucz się wyrażać swoje emocje i zadbaj o relacje z innymi.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze