Trwa ładowanie...

Neurobiolog zdradza, co zrobić, żeby żyć dłużej. Nawet o 20 lat

 Katarzyna Prus
25.01.2023 15:30
Późne śniadanie może być korzystne dla zdrowia
Późne śniadanie może być korzystne dla zdrowia (Adobe Stock, Facebook)

Śniadanie to podstawowy posiłek w ciągu dnia. Jak się jednak okazuje, kluczowe jest nie tylko to, co wtedy jemy. Neurobiolog dr Julia Jones przekonuje, że niezwykle ważna jest też pora o jakiej spożywamy pierwszy posiłek. Jeśli nie zrobimy tego z samego rana, możemy wydłużyć życie nawet o 20 lat. Jak to możliwe?

spis treści

1. Długowieczność a śniadanie

Dr Julia Jones, neurobiolog i autorka książki "F-Bomb Longevity Made Easy", przekonue, że wstrzymanie się ze śniadaniem do godziny 11 może przynieść nieoczekiwane korzyści. Wprowadzenie prostego nawyku może wydłużyć życie nawet o 20 lat.

Późne śniadanie ma wiele zalet
Późne śniadanie ma wiele zalet (Getty Images)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Ekspertka wskazuje, że nieprawidłowa dieta to nie tylko niezdrowe składniki, ale też zbyt częste jedzenie. Dlatego radzi, by dać układowi trawiennemu 16 godzin na odpoczynek, a następnie jeść w ciągu 8 godzin. W praktyce może to oznaczać, że po ostatni posiłek sięgniemy o godz. 18-19, a nie tuż przed snem.

Post przerywany zakłada, że pierwszy posiłek po takiej przerwie zjemy o godz. 11. Może to być śniadanie lub lunch.

Według ekspertów z amerykańskiej Mayo Clinic, okresowy post przerywany może przynieść korzyści w kontekście zmniejszenia ryzyka chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca, bezdech senny i niektóre rodzaje raka.

2. Jak najwięcej roślin

Może być on skuteczny nie tylko w redukcji liczby spożywanych kalorii i kontroli masy ciała, ale też działania przeciwzapalnego.

Dr Jones wskazuje też na rolę składników, z których przygotowujemy posiłki. W profilaktyce wielu chorób mogą pomóc produkty roślinne, po które powinniśmy sięgać jak najczęściej. Optymalna liczba to 30 różnych roślin w ciągu tygodnia. Ekspertka przekonuje, że jelita potrzebują takiej różnorodności i nie powinny być karmione tylko przetworzoną żywnością, ktora zaburza ich pracę.

Dr Jones wskazuje, że podczas śniadania warto też sięgać po kombuchę, kefir i kimchi. Przestawienie się na takie nawyki, może przynieść pierwsze efekty już po tygodniu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze